Nepal 7,8 büyüklüğündeki depremle sallandı: En az 876 ölü

Nepal'in başkenti Katmandu yakınlarında 7,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Katmandu'da çok sayıda bina ve tarihi yapıyı yıkan deprem, 876 kişinin ölümüne neden oldu. Görgü tanıkları sarsıntının dakikalarca sürdüğünü belirtti.

Yerel saatle 11.56'da yerin 15 kilometre altında meydana gelen depremin merkezinin, Katmandu'nun 77 kilometre kuzeybatısı olduğu açıklandı.AFP'nin haberine göre, Nepal polisi, ülkede son 81 yılda gerçekleşen en şiddetli depremde en az 876 kişinin öldüğünü duyurdu.

Komşu ülke Hindistan, Pakistan ve Bangladeş'te de hissedilen şiddetli depremin etkisiyle Katmandu'daki birçok bina yerle bir oldu.

Katmandu'da, 1832'de yapılan tarihi bir kule de yıkıldı. 14 katlı kulenin enkazındaki arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Enkaz altında 200 kişinin olduğu tahmin ediliyordu.


Depremde yıkılan Darahara kulesi


AFP; Hindistan, Çin ve Bangladeş'te de 30'dan fazla kişinin öldüğünü duyurdu.

Depremden yaklaşık bir saat sonra 6,6 büyüklüğünde bir artçı şok yaşandı. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) ilk depremin büyüklüğünü önce 7,5 olarak duyurmuş, ardından da 7,9'a yükselttikten sonra 7.8'e düşürmüşfü.

EPA / Narendra Shrestha
Reuters, Hindistan'ın kuzeyindeki bir köy evinde depremin şiddetiyle yıkılan duvarın altında kalan 15 yaşındaki bir genç kızın hayatını kaybettiğini belirtti.

Depremin etkisiyle yollar ikiye ayrıldı.

Kurtarma ekiplerine çevredeki vatandaşlar da yardımcı oldu.

Depremin ardından Katmandu halkı korku içinde sokaklara döküldü, okullara sığındı.
Görgü tanıkları, sarsıntıların 30 saniye ile 2 dakika arasında sürdüğünü söyledi.

Depremin merkezinin, turistik Pokhara kasabasına da 68 kilometre uzaklıkta olduğu ifade edildi.

Nepalliler, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Durbar Meydanı'ndaki enkazı kaldırmaya çalışıyor.
DEPREM EVEREST'TE ÇIĞ DÜŞÜRDÜ
Nepal'deki 7,9 büyüklüğündeki depremin tetiklemesi sonucu Everest Dağı'nda yaşanan çığ felaketinde en az sekiz kişinin öldüğü ve dağın en tehlikeli noktasında da bilinmeyen sayıda kayıp ve yaralı olduğu bildirildi.

Darahara kulesindeki kurtarma çalışmaları sürüyor.

Hindistan'ın Siliguri kentindeki bir bina

TÜRKİYE'DEN TAZİYE AÇIKLAMASI
Depremin ardından Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Nepal'de bulunan vatandaşlarımızdan bazılarına ulaşılmış olup, halihazırda herhangi bir Türk vatandaşının hayatını kaybettiği veya yaralandığı kaydedilmemiştir" denildi.
Açıklamada, "Deprem nedeniyle yaşanan kayıpları nedeniyle dost Nepal halkı ve hükümetine başsağlığı diliyoruz. İlgili kuruluşlarımız Nepal halkının acilen ihtiyaç duyduğu insani yardımları ulaştırmak amacıyla gerekli hazırlıkları başlatmışlardır" ifadesi kullanıldı.

 
Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2015, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER