Mısır'da kanlı müdahale

Mısır'da Adeviye ve Nahda meydanlarına yapılan müdahalede Müslüman Kardeşler'e göre can kaybı 500'ün üzerinde. Sağlık Bakanlığı ise ölü sayısını 149 olarak açıkladı. Ülkede 1 ay olağanüstü hal ilan edildi.

DÜNYA 14.08.2013, 21:35 14.08.2013, 21:57
347
Mısır'da kanlı müdahale
 Mısır’da polisin Mursi yanlılarına karşı bu sabah başlattığı müdahalede ölü sayısı saat başı artıyor. İhvan Hareketi, ölü sayısının 400’ü geçtiğini, yaralı sayısının ise en az 5 bin olduğunu iddia ediyor.

Olay yerinden yakılan insanların kan donduran görüntüleri geliyor.


Zırhlı araç ve buldozer destekli Mısır güvenlik güçleri temmuz ayının başında devrilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine iadesi için Rabiat'ül Adeviyye ve Nahda meydanlarında haftalardır oturma eylemi yapan göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından güvenlik güçleriyle Mursi yanlıları arasında çatışma çıktı.
Mısır'ın başkenti Kahire'de darbe karşıtı göstericilere güvenlik kuvvetlerinin kanlı müdahalesinin ardından protesto gösterileri ülke geneline yayıldı. Protestoların Kahire'nin yanı sıra İskenderiye, Asyut, Minye ve Helvan kentlerinde yoğunlaştığı bildirildi.

Mısır'daki müdahalenin helikopter görüntüleri 

Başkent Kahire'nin çevre illerle bağlantısı olan tüm ana yollar güvenlik güçlerince kapatıldı. Doğudaki Suveyş Kanalı, İsmailiye, Port Said, İskenderiye ve diğer birçok kentin giriş çıkışları da trafiğe kapatıldı.

Darbe karşıtı protestocuların ana meydanlara ulaşmaması ve protestoculara destek vermemeleri için tüm sokaklar ve caddeler, güvenlik güçlerince trafiğe kapatılarak abluka altına alındı. Ordu birlikleri Kahire'yi birbirine bağlayan köprüleri kontrol altına alarak geçişlerin yasaklandığını bildirdi. Yolların kapalı olması nedeni ile ölü ve yaralıların hastanelere ulaştırılmasında ciddi sorunlar yaşandığı kaydedildi.

Ülke genelinde ana arterlerde toplanan binlerce kişi, barışçıl göstericilere yönelik ordunun kanlı operasyonunu kınayan protestolar yapılmaya başlandı. Meydan ve caddelerde toplanan göstericiler, yollara barikatlar kurarak lastik yakıyor. Güvenlik güçleri, zaman zaman göstericilere karşı silah ve gerçek mermi kullanmaya devam ediyor.

İki gazeteci hayatını kaybetti

Öte yandan Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarının düzenlediği gösterileri dağıtmak için yaptığı müdaheleler esnasında, İngiltere merkezli SKY News televizyonu Kameramanı Mick Deane ve Dubai merkezli bir basın kuruluşunda çalışan Habibe Ahmed Abdulaziz (26) hayatını kaybetti.

Çalıştıkları kurumlarca yapılan açıklamalara göre, iki gazeteci de darbe karşıtı gösterilerin düzenlendiği Rabia'tül Adeviyye Meydanın'a güvenlik güçlerinin yaptığı müdahele esnasında vurularak hayatlarını kaybetti. Olayları takip ederken gözaltına alınıp haber alınamayan çok sayıda gazeteci olduğu bildiriliyor.

Müslüman Kardeşler: 500'ün üzerinde ölü var

Çatışmalarda, Mısır Sağlık Bakanlığı 5'i polis 13 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Müslüman Kardeşler ise can kaybının 500'ün üzerinde olduğunu açıkladı. 

Sağlık Bakanlığı: 149 ölü

Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına müdahalesinde 149 kişinin öldüğü ileri sürdü. Sağlık Bakanlığı, göstericilerin dağılmasına yönelik yapılan müdahaleler sırasında ülke genelinde 149 kişinin öldüğünü, bin 403 kişinin yaralandığını iddia etti. Hürriyet ve Adalet Partisi, ölü sayısının bini, yaralı sayısının da 10 bini bulduğunu, Müslüman Kardeşler Teşkilatı da ölü sayısının 300, yaralı sayısının da 7 bin olduğunu açıklamıştı.
Emniyet yetkilileri ise olaylarda 6 polisin öldüğünü, 66 güvenlik görevlisinin de yaralandığını bildirmişti. Güvenlik güçleri Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda darbe karşıtları
tarafından kurulan sahra hastanesiye girerek, ölü sayısını giçmeket için cesetlere müdahale etmişti.

6 Ekim köprüsü trafiğe kapatıldı

Mısır güvenlik güçleri, Rabiatul Adaviyye ve Nahda meydanlarına müdahalesinin ardından, Ramses ve Mustafa Mahmud meydanlarında toplanan göstericilere de müdahaleye başladı.

Polisin göstericilere müdahalesi sonucunda, kentin doğusu ile batı yakasını birbirine bağlayan 6 Ekim Köprüsü trafiğe tamamen kapatıldı.

Polisin gaz ve göz yaşartıcı bomba ile müdahale ettiği, darbe karşıtı protestocuların da polise taş ve sopalarla karşılık verdiği gözlendi. 

"Polis gerçek mermilerle müdahale etti" 
Diğer kentlere de sıçradı

Mısır'da başkent Kahire'de Mursi yanlılarının oturma eylemlerine yapılan müdahaleden sonra Kahire dışındaki şehirler de karıştı. Nil boyundaki Minya ve Asyut şehirlerindeki gösterilere polis müdahale etti. Minya'da bir kiliseyi ateşe veren göstericilere güvenlik güçleri biber gazlı müdahalede bulundu. Asyut'ta ise binlerce Mursi yandaşı polisle çatıştı. Henüz ölü veya yaralı sayısı konusunda bir bilgi yok.

Mısır'da güvenlik kuvvetlerinin Rabiatul Adaviye ve Nahda meydanlarında darbe karşıtı gösteri yapanlara müdahale ederek katliam gerçekleştirmelerinin ardından Mısır'ın önemli turizm kentleri Hurgada, Şarm El Şeyh ve Dehab'da katliamları protesto mitingleri başladı.

Hurgada kent merkezinde toplanan binlerce kişi katliamı protesto ederken, kentteki otellerde bulunan az sayıdaki turistin ülkeden ayrılmak üzere havalanına gittiği bildirildi.

Mısır'ın en önemli tatil beldesi olarak gösterilen Kızıldeniz kıyısındaki Şarm El Şeyh'te de darbe karşıtı gösterilerin başlaması turistleri tedirgin etti.

Diğer bir turistik belde Dahab'da ise köylerden gelen Bedevi kabilelerinin kent merkezinde gösteri yaptıkları bildirildi.

"Sokaklara dökülün"

Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yetkililerinden Muhammed el-Bilteci, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanındaki darbe karşıtlarına destek için Mısırlılardan "sokaklara dökülmelerini" istedi.

Bilteci, Hürriyet ve Adalet Partisi'ne ait internet sitesinde yaptığı açıklamada, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanındaki şehit, yaralı, çocuk ve kadınlara destek için Mısırlıların "sokaklara dökülmesi" çağrısı yaptı.

"Mısır'daki her şeyi yerle bir edeceğiz" 
Borsa ve tüm bankalar, perşembe kapalı olacak

Bu arada Mısır Borsa Başkanı Muhammed Umran ve Mısır Merkez Bankası Başkanı Hişam Ramiz, ülkedeki olumsuz gelişmeler üzerine başta Merkez Bankası olmak üzere ülkede faaliyet gösteren tüm bankaların ve borsanın perşembe kapalı olacağı duyurdu.

Olağanüstü hal ilan edildi

Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, ülke genelinde 1 ay boyunca olağanüstü hal ilan edildiğini, ordunun polise yardımcı olmak için görevlendirildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Ülkedeki şiddet olayları nedeniyle rejimin ve emniyetin tehlikeye girmesi, kamu malına ve özel mülklere zarar verilmesi, radikal gruplar ve cemaatler tarafından vatandaşlarının kanının akıtılması sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulunun da onayıyla ülke çapında 14 Ağustos 2013 tarihi saat 16.00'dan itibaren geçerli olmak üzere 1 ay süreyle olağanüstü hal ilan etti" denildi. İlan edilen olağanüstü hal kapsamında, normal zamanda gerekli olduğu gibi Başsavcılığının izni beklenmeksizin kişiler gözaltına alınabilir, evlere baskın yapılabilir gibi isnistai uygulamalar da yer alıyor.

Bakanlar Kurulu sözcüsü ve Başbakan Basın Danışmanı Şerif Şevki'nin yaptığı açıklamada, bugünden geçerli olmak üzere 14 vilayette yerel saatle 19.00 ila 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirterek, sözkonusu vilayetleri şöyle sıralıdı: "Kahire, Giza, İskenderiye'nin kuzeyinde, Feyyum, Beni Suveyf, Minya, Asyut, Kına, Sohac'ın güneyinde, Kuzey Sina, Güney Sina, Süveyş, İsmailiyye ve Buhayra."

Sözcü Şevki, sokağa çıkma yasağına riayet etmeyenlerin hapis cezasına çarptırılacağını kaydetti.

ABD, olağanüstü hale karşı çıktı

Bu arada ABD, Mısır'da 1 ay boyunca olağanüstü hal ilan edilmesine "şiddetle" karşı çıktı.
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamla ilgili yazılı açıklama yaptı. ABD'nin yaşanan şiddeti güçlü biçimde kınadığını belirten Earnest,
olaylar sonucu hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diledi. Earnest, devamlı olarak, Mısır ordusu ve güvenlik güçlerine itidal göstermeleri, geçici hükümete vatandaşların evrensel haklarına saygı göstermeleri, protestoculara da barışçıl gösteriler yapmaları çağrılarında bulunduklarını hatırlatarak, şiddetin, Mısır'ın kalıcı istikrar ve demokrasi yolunda ilerlemesini daha da zorlaştırdığını ve geçici hükümetin uzlaşı arayacağına yönelik taahhütlerine zıt düştüğünü kaydetti.

200 gözaltı

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) önde gelen yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Meydandaki kaynaklar, Mısır güvenlik güçlerinin akşam saatlerinde demokrasi yanlısı gösterilerin sürdüğü Rabiatul Adeviyye Meydanı'na girdiğini belirtti. Güvenlik güçlerinin İhvan'ın önde gelen yöneticileri, üniversite hocaları ve Ezher uleması ve gönüllü doktorların da aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişiyi gözaltına aldığı kaydedildi.

Polis aracının köprüden düşme anı..

Mısır'ın başkenti Kahire'de polis aracının köprüden düşme anı saniye saniye amatör kamera tarafından kaydedildi. Kahire'deki Nasr Şehri yakınlarında kontrolü kaybeden polis aracının 6 Ekim köprüsünden düştüğü ifade ediliyor. Görüntülerde göstericiler yer alırken, bir anda polis aracının yere çakılması görülüyor.
Yorumlar (0)
14°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Namaz Vakti 30 Kasım 2020
İmsak 06:31
Güneş 08:02
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Başakşehir 10 14
8. Karagümrük 9 13
9. Konyaspor 9 12
10. Rizespor 9 12
11. Malatyaspor 9 12
12. Hatayspor 7 12
13. Trabzonspor 10 12
14. Göztepe 8 11
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 8 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 8 7
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. West Bromwich 10 6
18. Burnley 9 5
19. Fulham 9 4
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7