banner247

Güzelliğe 160, Açlığa 1.5 Milyar Dolar

Somali'ye acilen 1,5 milyar dolar lazımmış. Dünya devi diye adlandırdığımız ülkenin bir yılda sadece evcil hayvanlar için harcadığı para 40 milyar dolar. Dünya insanının bir yılda kendisini güzelleştirmek için salonlarda harcadığı para 160 milyar dolar''

 Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, BM'nin Somali'de yaşanan açlık ve yoksullukla ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. 

Tekin Küçükali, bugün BM'nin tamamen çarpıtılmış, ilgisiz, alakasız bir beyanını daha okuduklarını belirterek, ''Somali'ye acilen 1,5 milyar dolar lazımmış. Dünya devi diye adlandırdığımız ülkenin bir yılda sadece evcil hayvanlar için harcadığı para 40 milyar dolar. Dünya insanının bir yılda kendisini güzelleştirmek için salonlarda harcadığı para 160 milyar dolar'' dedi.

Hayata Hoş Bakanlar Platformunun Sait Halim Paşa Yalısı'nda verdiği iftarda konuşan Küçükali, Afrika'nın, özellikle de Somali'nin zor günler geçirdiğini ifade ederek, Somali halkının büyük bir kıtlıkla karşı karşıya olduğunu, 11 milyon nüfuslu Somali'nin yarıya yakınının ölümle burun buruna geldiğini söyledi.

Somali'de bir yandan açlık, bir yandan iç kargaşa nedeniyle insanları canından bezdiren bir ortam olduğunu kaydeden Küçükali, şöyle konuştu:

''2008'de Dünya Gıda Örgütü'ne bir rapor verdik ve 'Dünyadaki gıda fiyatlarındaki artışlar anormal şekilde yükselmeye başladı, Afrika ile ilgili önleminiz nedir?' dedik. Onlar da 'Biz planlamamızı yaptık' dediler. Bundan 2 ay önce bu planlamayı görmek istediğimizi söyledik. 'Afrika ciddi sıkıntı içinde, patlama noktasına geldi' dedik. Çıktı genel sekreterleri açıklama yaptı ve dedi ki 'Biz Somali'yi yanlış planladık'. Somali'nin bir anda Türkiye'nin gündemine oturmasının sebebi burada. 90 günde 29 bin çocuk ölüyor, bu insanlar 'pardon' diyor. Hangi ölçüler içerisinde, sanki sokakta yürürken birinin diğerine yanlışlıkla omzu değmiş 'Afedersiniz' diyor. Böylesine pişkinlik içinde söylenen bu sözlerden son derece üzüntü duyduk. Dünya bu konuda çok duyarlı olmadı. Her zamanki gibi kendi anlayışlarıyla işi geçiştirmeye çalıştılar.''

Türkiye'de Arap ülkeleriyle ortak bir toplantı yapıldığını ve Türk Kızılayı önderliğinde toplanacak yardımların Somali'de bir depoya yığılması ve oradaki insanlara dağıtılması kararı alındığını ifade eden Küçükali, Somali'de 15 bin metrekarelik bir alanda deponun tutulduğunu ve Türkiye'den 4 uçağın dünyaya yeniden bir ses ve nefes verebilmek, bir anlayış doğması için oraya gittiğini kaydetti.

Bugün BM'nin tamamen çarpıtılmış, ilgisiz, alakasız bir beyanını daha okuduklarını belirten Küçükali, şöyle devam etti:

''Somali'ye acilen 1,5 milyar dolar para lazımmış. Şimdi çocukların açlıktan öldüğünü, 30 gün aç kalan insanın artık yemek yeme şansının olmadığını, sadece serumla hayata döndürmenin birinci derece şart olduğunu bildiğimiz bir ortamda onlara göre hala 1,5 milyar dolar yardımla Somali ayağa kalkarmış. Dünya devi diye adlandırdığımız ülkenin bir yılda sadece evcil hayvanlar için harcadığı para 40 milyar dolar, 30 tane Somali'yi ayağa kaldırır. Dünya insanının bir yılda kendisini güzelleştirmek için salonlarda harcadığı para 160 milyar dolar, 100 tane Somali'yi ayağa kaldırır. Bu işi dert edinmek lazım. Söylem ve nutukla bu iş olmuyor, icraat gerekli. Biz de icraat gerçekleştirmek adına kolları sıvadık ve yardım kampanyası başlattık. Kampanyaya çok güzel cevaplar verildi, biz de yüreklendik.''

Herkesin kampanyaya katılmasını isteyen Küçükali, ''Yaptığınız yardımı küçük görmeyin. Serçenin gagasındaki çöp bize göre çok küçüktür ama onu bir de serçenin gözüyle görmek lazım, koca çam ağacını almış götürüyor. Yaptığınız yardım o insanın gözünde koca çam ağacıdır'' dedi.

Somali için İnsani Yardım Çağrısı, yarın Nairobi’de Somali İnsani Yardım Koordinatörü Mark Bowden tarafından başlatılacak. BM Ankara Enformasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, içinde Birleşmiş Milletler ajansları, ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin de dahil olduğu 148 kurumun uygulamaya koyacağı 350 hayat kurtarıcı proje için gerekli 1.5 milyar dolarını toplayabilmenin amaçlandığı ifade edildi.

 
Somali’de yaşanan kriz dünyada yaşanan krizlerin en büyüğü olduğu vurgulanana açıklamada, "4 milyon insan temiz su ve barınak gibi en temel insani ihtiyaçlardan yoksundur. Kıtlıkla boğuşanların 3 milyonu ülkenin ulaşılması güç güney bölgelerinde yaşamaktadır ve 250 bin kişi de yakın ölüm tehdidiyle karşı karşıyadır. Halihazırda hayatını kaybeden on binlerce insanın yanısıra, 2011 yılında yaklaşık 300 bin Somalili de açlık ve çatışmalardan kaçarak komşu ülkelere sığınmışlardır." denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Somali İnsani Yardım Koordinatörü Bowden de "Önümüzdeki yıl da insani durum aciliyetini koruyacağından 2012 Ortak Bağış Programının erken ve tam olarak finanse edilmesi hayatidir. Somali krizi hepimizin sorumluluğundadır, bekle gör deme lüksümüz yoktur, aksi durumda Somali halkını yüzüstü bırakmış oluruz." dedi.

Çok zor ve kritik insanı şartlarda yaşayan 4 milyon Somalili olduğunu, bunlardan on binlercesinin acil yardım ulaştırılmaz ise hayatlarını kaybedeceğini aktaran Bowden, acil ihtiyaçları karşılayabilmek için gerekli olan 1.5 milyar Doların gerçekçi bir değerlendirme olduğunu, hayat kurtaracak planın ancak donörler geç olmadan taahhütte bulunursa gerçekleşebileceğini belirtti.

Bowden, "Somali’de Temmuz ayında ilan edilen kıtlığın ardından hızla sorumluluk alınması, insani durumun düzelmesinde ne kadar etkili olunabileceğini kanıtlamıştır. 3 ay içinde düzenli yardım alan insan sayısı üçe katlanmış 2.6 milyona ulaşmıştır. Aşırı yetersiz beslenmiş 480 binden fazla çocuk beslenme yardımı alırken yoğun aşı kampanyaları sonucu kızamık neredeyse yarı yarıya düşmüştür. Kıtlık ilan edilen 6 bölgeden üçünün durumu düzelerek Kasım ayı itibariyle kıtlık öncesi duruma ulaşmıştır. Eğer bağışçılar acil fon sağlanmasına hızlı destek vermeselerdi, on binlerce insan daha hayatını kaybederdi. Desteğin devamı, hane halklarının gelecekte oluşacak kuraklık ve diğer şoklara dayanıklılığının artırarak, insani yardıma bağımlılığının azaltılmasını sağlayacak." dedi.

Yardıma muhtaç insanlara ulaşma zorluğu, hayat kurtarıcı müdahaleler için en önemli engel olmaya devam ettiğini aktaran Bowden, "Çatışmaların tüm taraflarına insani ilkelere saygı çağrısı yapılırken, Ortak Bağış programı projelerine 2012 yılında da yeni ortaklar katılmaya devam edecektir. Halihazırda, çoğu ülkenin güneyinde aktivitelerini artırmış olan yeni ortaklarla işbirliği sorunların çözümüne pozitif katkı yapacaktır. 2011’de yapılan Somali İnsani Yardım Çağrısı, 800 milyon Doları aşan bağışlarla talep edilen 1 milyar Dolara yaklaşarak kapsamlı bir şekilde finanse edilmiştir. 2012 yılı Küresel Yardım Çağrısı 14 Aralık’ta Genevre’de başlatılacaktır." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER