GAZZE'YE ÖLÜM YAĞIYOR!

Geçen pazartesi gününden beri Gazze'yi havadan bombalayan İsrail, kara harekatı başlattı.Son gelen bilgilere göre; İsrail ordusunun Gazze'nin güneyine yaptığı top atışı nedeniyle biri çocuk 2 Filistinli yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı.

GAZZE'YE ÖLÜM YAĞIYOR!
 Geçen pazartesi gününden beri Gazze'yi havadan bombalayan İsrail, kara harekatı başlattı.Son gelen bilgilere göre; İsrail ordusunun Gazze'nin güneyine yaptığı top atışı nedeniyle biri  çocuk 2 Filistinli yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı.

Başbakan Benjamin Netanyahu'nun talimatı üzerine İsrail ordusu Gazze Şeridi'nde kara harekatına başladı. Gazze'ye havadan ve denizden de saldırılar devam ederken kara birlikleri de Han Yunus bölgesinden Gazze'ye girdi.

Filistin'in El Yavm Televizyonu, İsrail ordusunun topçu ateşi sonucu Han Yunus'un batısında bir kişinin öldüğünü, bir kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise askeri birliklerin ateşkes önerilerini reddeden Hamas'a karşı yürütülen operasyonlarda yeni bir aşamaya geçtiği bildirildi.

Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada ise kara harekatının amacının İsraillilerin güvenli bir şekilde yaşaması ve Hamas'ın "terör altyapısına" büyük bir darbe indirilmesi olduğu belirtildi.

İsrail'in 10 gündür düzenlediği hava saldırılarında 230'dan fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler verilerine göre İsrail'in Gazze'deki saldırıları sonucu en az 1370 ev yıkıldı, 18 binden fazla kişi evsiz kaldı.

KARADAN, DENİZDEN VE HAVADAN BOMBARDIMAN 
 
İsrail Başbakanı Netanyahu, kara birliklerine Gazze'ye girme emri verdi. Bu talimatın hemen ardından İsrail Gazze'ye yönelik, karadan, havadan ve denizden ağır bombardımana başladı.
 
 
İsrail Başbakanı Netanyahu, orduya kara herakatı için emir verdi. İsrail saat 22.00'de de Gazze'nin güney sınırındaki vatandaşlarına sığınaklara girmeleri için çağrı yaptı. Saat 22.45 sularında da Gazze'ye yönelik, karadan, havadan ve denizden ağır bombardıman başladı. 
 
Netenyahu, 50 bin askerin katıldığı kara harekatının amacının Gazze'yle Mısır arasındaki yeraltı tünellerini yıkmak olduğunu açıkladı.
 
İSRAİL: BÜYÜK DARBE VURACAĞIZ
 
İsrail başlattığı kara harekatı ile 'Hamas'a büyük bir darbe' vuracaklarını açıkladı. İsrail ordusu yaptığı açıklamada harekat ile Gazze'deki tüm tünelleri imha edeceklerini belirtti.
 
HAMAS: DEHŞET SONUÇLARI OLACAK
 
Hamas Sözcüsü, İsrail'in kara harekatı kararını 'aptalca' olarak yorumlarken, kara harekatının 'dehşet' sonuçları olacağını belirtti.
 
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN İLK TEPKİ
 
Dışişleri Bakanlığı: 'İsrail'in Gazze'ye kara harekatını kaygıyla karşılıyoruz' denild
 
Ateşkes bitti, saldırılar başladı 
 
BM'nin önerdiği "5 saatlik ateşkes" anlaşmasının saat 15:00'te sona ermesinin ardından İsrail savaş uçakları, Gazze ve Beyt Lahya beldesindeki tarım arazilerine saldırı düzenledi.
 
Beyt Hanun’da iki Filistinli hayatını kaybetti. Han Yunus bölgesinde ise Filistinlilere ait bir eve topçu bataryaları tarafından vuruldu. Saldırıda 1 kız çocuk hayatını kaybetti.
 
İsrail’in 7 Temmuz’dan bu yana Gazze’ye gerçekleştirdiği saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı da 234'ye çıktı. 
 
Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları da Gazze'ye sınır olan Yahudi yerleşim birimlerine havan topu saldırısı düzenlediğini duyurdu.
 
 
Saldırılardan ölenlerin sayısı 240'a yükseldi 
 
İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda  hayatını kaybedenlerin sayısının 240'a çıktığı, bin 770 kişinin yaralandığı  bildirildi. 
 
Gazze'deki görevini yürüten eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı  Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in aralıksız devam eden hava saldırılarında can  kaybının 240'a yükseldiğini söyledi. el-Kudra, saldırılarda bin 770 kişinin  yaralandığını aktardı. 
Kudra, Gazze'nin doğusundaki Et-Tüffah Mahallesi'ndeki bir eve İsrail  tarafından atılan top mermisinin isabet etmesi sonucu aynı aileden 3 kişinin  hayatını kaybettiğini, 3 kişinin yaralandığını kaydetti. 
 
Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün  sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da  Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail,  olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye operasyon  başlatmıştı. 
 
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2014, 01:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER