Depremin olacağı bir hafta önceden belliymiş!

Nepal’i vuran 7.8’lik depremden bir hafta önce 50’ye yakın sarsıntı kaydedilince bölgeye çok sayıda sismoloğun akın ettiği ortaya çıktı. Bilim adamları büyük bir depremin olacağını anlamıştı, ama bu kadar çabuk beklemiyordu

 Önceki gün Nepal’in başkenti Katmandu’da yerin 10 kilometre altında gerçekleşen ve komşu ülkelerden de hissedilen sarsıntıda ölü sayısı 2 bin 500’i geçerken, yaralı sayısı da 5 bini aştı. Yıkılan binaların altında hâlâ çok sayıda insan olduğu tahmin ediliyor.

Artçısı bile 6.7
Depremin olacağı bir hafta önceden belliymiş!

Yetkililer dün arama-kurtarma çalışmalarını sürdürürken meydana gelen 6.7 büyüklüğündeki artçı sarsıntı da halk arasında paniğe yol açtı. Uzmanlar, felaketten bir hafta önce bölgede 50’ye yakın sarsıntı kaydedildiğini, bu nedenle çok sayıda sismoloğun Katmandu’ya geldiğini vurguladı. Cambridge Üniversitesi Yer Bilimleri Bölümü Başkanı Sismolog James Jackson, “Fiziksel ve jeolojik olarak tam beklediğimiz şey yaşandı” dedi. Jackson, uzmanların sadece büyük depremin bu kadar erken olmasını beklemediklerini kaydetti.

75 yılda bir vuruyor

Son 205 yılda 5 büyük deprem yaşayan Nepal’de son büyük deprem 1934’te meydana gelmişti. Ülkenin doğusunu vuran 8.1 büyüklüğündeki depremde 10 bini aşkın insan yaşamını yitirmişti Uzmanlar, 25 milyon yıl önce ayrı bir ada olan Hindistan’ın Asya kıtasına çarpışması sonucu bölgede başlayan sismik hareketlerin ortalama her 75 yılda bir büyük depremlere yol açtığını söylüyor. Hindistan ve Asya tektonik plakalarının hâlâ çarpışmayı sürdürdüğünü vurgulayan uzmanlar, iki parçanın birbirlerini her yıl 3 ila 5 santim ittiğini belirtiyor.

TÜRK ÇİFTTEN MUTLU HABER

Turizmci Başaran Bora Baştan ile karısı Tülay Baştan gezi için Katmandu’ya gitmişti. Ancak Türkiye’deki ailesi, genç çiftten Nepal’de meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremden sonra haber alamayınca panikledi. Baştan çiftinin ailesi konsolosluğa başvurup bilgi ve yardım istedi. Ancak 48 saat sonra Bora ve Tülay Baştan çifti, ailelerini arayıp ”Biz iyiyiz. Yarın (bugün) dönüyoruz” dedi. Yakınları rahatladı.

Yardım yağıyor

ABD, Çin, Pakistan, Hindistan, Türkiye, İran, Kanada, Almanya, Fransa ve İsrail Nepal’e yardım gönderen ilk ülkeler arasında yer aldı. Kızılhaç, Oxfam, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü gibi yardım kuruluşları da depremden etkilenenlere yardımcı olmak için bölgeye uzman ekiplerini göndermeye başladı. Çin, arama kurtarma çalışmalarına yardımcı olması için 62 kişilik bir ekip gönderdi. Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Christian Paradis, arama kurtarma çalışmalarına katılan yardım ajansları tarafından kullanılmak üzere 5 milyon dolar bağışladıklarını söyledi. İsrail Ordusu Sözcüsü Peter Lerner da Twitter’dan yaptığı açıklamada “İsrail ordusu, insani yardım çalışmalarına yardımcı olmak üzere Nepal’e uzmanlardan oluşan bir ekip gönderecek” ifadesini kullandı. İran Kızılay’ının Başkanı Ali Asker Ahmedi de Tahran’ın Nepal’e insani yardım göndermeye hazır olduğunu açıkladı.

Katmandu 3 metre güneye kaydı

Uzmanlar, son depremin 1-2 dakika sürdüğünü, bu süre zarfından Katmandu’nun güney yönüne 3 metre kadar kaydığını söylüyor. Kentin eski bir göl havzası üzerine kurulduğunu hatırlatan uzmanlar, binaların deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmemesinin, ölü sayısının artmasında en önemli etken olduğunu savunuyor. Nüfus yoğunluğu ve depreme dayanıklı binalar göz önüne alındığında, olası bir büyük depremde ölüm oranı ABD’nin California eyaletinde 1 milyonda 10 ila 30 arasındayken, bu rakam Nepal’de bine, Pakistan’ın bazı bölgelerindeyse 10 bine kadar çıkıyor.

‘İstanbul da bekliyor ama onlar hazır’

ABD merkezli ‘GeoHazards International’ adlı organizasyonda görevli uzmanlar, yıkıcı depremlerin sadece Katmandu’da beklenmediğinin altını çiziyor. Uzmanlara göre Tahran, Haiti, Lima, Peru, Panadg ve Endonezya da benzer büyüklükteki depremlerin görüldüğü yerler arasında. Organizasyonun başkanı Brian Tucker, Türkiye’nin kuzeyinden geçen fay hattında da son yıllarda çok sayıda deprem yaşandığını, kırılmanın giderek İstanbul’a yaklaştığını söyledi. Tucker, bir sonraki büyük depremin İstanbul merkezinde ya da çevresinde meydana gelmesinin beklendiğini vurgularken, “İstanbul binaların deprem yönetmeliğine en sert şekilde uyularak inşa edildiği bir kent. Bence İstanbullular iyi bir iş çıkarttı” diye konuştu.

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2015, 03:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER