ABD, Doğu Guta'daki vahşet için Rusya'yı suçladı

ABD, İran ve Rusya destekli Beşşar Esed rejiminin Doğu Guta'da saldırılarını sürdürmesini kınadı. Rusya'yı sivil ölümlerinden sorumlu tuttu.

ABD, Doğu Guta'daki vahşet için Rusya'yı suçladı

Suriye'de başkent Şam'ın doğusundaki bazı ilçe ve beldeleri içeren 104 kilometrekarelik Doğu Guta, iç savaşın en büyük felaketine sahne oluyor. 

Esed rejimi ve destekçileri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı ve Rusya'nın duyurduğu her gün 5 saatlik ateşkese rağmen saldırılarını sürdürüyor.

ABD, İran ve Rusya destekli Beşşar Esed rejiminin Doğu Guta'da saldırılarını sürdürmesini kınadı.

Rusya'yı hedef tahtasına oturttu

Beyaz Saray, Moskova'yı Doğu Guta'daki sivil ölümlerinden sorumlu tuttu. 

24-28 Şubat tarihleri arasında Rus hava kuvvetlerinin Şam yakınları ve Doğu Guta'ya günde en az 20 hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Beyaz Saray, Rusya'yı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını ihlal ederek sivil ölümlere yol açmakla itham etti.

Öte yandan Beşşar Esed, başkent Şam yakınları ve Doğu Guta'ya yönelik saldırıların devam edeceğini açıkladı.

Esed rejimi katliama devam ediyor

Esed rejimi ve destekçilerinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı ve Rusya'nın duyurduğu her gün 5 saatlik ateşkese rağmen saldırılarını sürdürüyor.

Rejim ve Rusya tüm güçleriyle yüklenerek Doğu Guta'yı ortadan ayırmayı hedefliyor.

Esed rejimi ve destekçileri, dün sabah saatlerinden itibaren, Duma ve Haresta ilçeleri ile Misraba, Arbin, El-Aşari, Beyt Sava beldelerine havadan ve karadan saldırılar düzenledi.

Saldırılarda Misraba'da 3, El-Aşari ve Beyt Sava'da 1'er sivil olmak üzere toplam 5 sivil can verdi.

Rejim güçleri ve destekçilerinin, muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'ya 19 Şubat-3 Mart tarihlerinde düzenlediği hava ve kara saldırılarında 718 sivil hayatını kaybetmişti.

Böylece, bugünkü saldırılarda hayatını kaybedenlerle birlikte Doğu Guta'da 2 haftada ölen sivil sayısı 756'ya yükseldi.

BMGK kararı

BMGK, 24 Şubat'ta aldığı kararla, başta Doğu Guta olmak üzere Suriye genelinde siviller için insani ateşkes ilan edilmesini istemişti. Ancak "gecikmeksizin" hayata geçirilmesine hükmedilen ateşkesin nasıl başlayacağı belirsiz kalmıştı.

Rusya'nın duyurusu

Rusya, BMGK kararının ardından 27 Şubat'ta ateşkesin her gün yerel saatle 09.00-14.00 (TSİ 10.00-15.00) arasında geçerli olacak şekilde başladığını ilan edip, rejimin buna uyacağını ileri sürmüştü. 

Son yılların en acımasızca saldırıları

Doğu Guta, Astana anlaşmalarında "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan edilmesine rağmen Rusya'nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, geçen yıl nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını sıkılaştırıp, son aylarda saldırılarını şiddetlendirdi.

Hasta siviller tahliye bekliyor

Yarısı çocuk yaklaşık 400 bin sivil, 5 yılı aşkın süredir gıdasızlık, ilaçsızlık ve yoğun saldırılarla mücadele ediyor.

İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlercesi acil durumda binlerce sivil hasta tahliye edilmeyi bekliyor.

Açlık ve ilaçsızlık yüzünden can verdiler

Bunların birçoğu çocuk veya ileri evre kanser hastası. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk ise açlık ve ilaçsızlık yüzünden yaşamını yitirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER