6 saniyede bir can alıyor

DÜNYA’da her yıl 5 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmail Çelik, tütün kullanımının her çeşit kanseri artırdığını belirtti.

6 saniyede bir can alıyor
Özellikle akciğer kanseri ile içilen sigara miktarı arasında açık bir ilişki olduğuna dikkati çeken Çelik, sigaraya başlama yaşı, sigara kullanma süresi ve günlük tüketilen sigara miktarının kanser riskini belirlediğini bildirdi. Çelik, sigaranın zararlı etkisinin bırakıldıktan 10-15 yıl sonra bile devam ettiğine işaret ederek, şunları kaydetti:
“Sigara dumanında 4 bine yakın sayıda kimyasal madde var. Bunun 50’ye yakını kanserojen. Dünyada 15 yaş üstü 1,2 milyar kişi sigara içiyor ve bu rakamın 2025’te 1.6 milyara ulaşması bekleniyor. Her yıl dünyada 5 milyon insan sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor. Diğer bir deyişle ‘altı saniyede 1 kişi’ ölmektedir. 2030’da ise 8 milyon kişinin sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklardan hayatını kaybedeceği ve bu ölümlerin yüzde 70’inin de gelişmekte olan ülkelerde olacağı öngörülmektedir.”
Türkiye’de yılda 120 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini dile getiren Çelik, “Bu günde yaklaşık 300 kişinin ölmesi anlamına gelir” dedi. Çevresel tütün dumanına maruziyetin akciğer ve meme kanseri riskini arttırdığına dikkati çeken Çelik, pasif içicilikten her yıl dünyada milyonlarca, Türkiye’de de yaklaşık 17 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Çelik, evde ailesi sigara içen çocukların günde 5 sigara içmiş kadar zehirlendiğini belirterek, “Eşi sigara içen kadınların akciğer kanserinden ölme riski 2-3 kat, meme kanseri gelişme riski ise 2 kat daha fazla olmaktadır” diye konuştu.
Sigara bağımlığında tıbbi desteğin çok önemli olduğunu vurgulayan Çelik, “Farmakolojik tedaviyle başarı oranı artmaktadır” ifadesini kullandı.
İŞLETMELER SİGARA YASAĞINI İHLAL EDİYOR
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Dönem Başkanı Doç. Dr. Özen Aşut, sigarayı bırakmak isteyenlere ilaç yardımı yapılması ve ilaç tedavisinin de SGK kapsamına alınması gerektiğini söyledi. SSUK, Türk Tabipleri Birliği Genel Merkezinde gerçekleştirilen Ulusal Tütün Kontrolü Eylem Planı hedeflerine yönelik değerlendirme toplantısı yaptı. Doç. Dr. Aşut, “Sigara içme oranlarında azalma oluyor, önemli azalmalar var. Başlangıçta hiç kontrol olmadığı dönemlerde erkeklerde yüzde 63 gibi bir rakam vardı. Türkiye’de 1988 araştırmasında ilk kez erkeklerde yüzde 63 olarak belirlenmişti. Şimdi yüzde 41, önemli bir düşüş söz konusu. Alınan önlemlerin büyük payı var” dedi. SSUK Genel Sekreteri Efza Evrengil de “İstanbul’da 2013-2014 yılında ikram sektörü işletmelerinde kapalı alan yasağına uyum araştırıldı. Bu araştırmaya göre, İstanbul’da gündüz vakti her üç işletmeden birinde maalesef kapalı alanda ihlal görüyoruz” diye konuştu.

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER