Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinin Alipınar Mahallesi Muhtarı Orhan Akyapı, kurduğu Alipınar Spor Kulübü Derneği ile “Maddeye değil spora bağlı sağlıklı bir gelecek için" kampanyası başlattı. Akyapı, kulübün ihtiyaçlarının karşılanması için talep ettikleri desteğin Bağlar Belediyesi tarafından reddedildiğini söyledi. Akyapı, “Belediyenin spor tesislerini talep ettik. Onların yaptığı hareket ise yandaşlarına peşkeş çekmek oldu” dedi.

MAHİR BAĞIŞ

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinin Alipınar Mahallesi Muhtarı Orhan Akyapı, kurduğu Alipınar Spor Kulübü Derneği ile “Maddeye değil spora bağlı sağlıklı bir gelecek için" kampanyası başlattı. Akyapı, kulübün ihtiyaçlarının karşılanması için talep ettikleri desteğin Bağlar Belediyesi tarafından reddedildiğini söyledi. Akyapı, “Belediyenin spor tesislerini talep ettik. Onların yaptığı hareket ise yandaşlarına peşkeş çekmek oldu” dedi.

Diyarbakır Bağlar’daki Alipınar Mahallesi’nin muhtarı Orhan Akyapı, Alipınar Spor Kulübü Derneği’ni kurarak gençlerin spora ilgilerinin artması için “Maddeye değil spora bağlı sağlıklı bir gelecek için" sloganı ile kampanya başlattı.

Akyapı’nın, spor kulübünün hem salon hem de araç gereç ihtiyaçlarını karşılamak için Bağlar Belediyesi’ne yaptığı iki başvuru da reddedildi. Akyapı, ret kararları ile ilgili şunları söyledi:

“2019’da bir çalışmamız oldu, belediye başkanı tarafından aradılar bizi, ‘Biz gıda yardımı yapacağız çalışma yapın’ dediler. Biz bir isim listesi hazırladık, sunduk sonra oruç ayının 15’inci, 20’inci günü oldu. Belediye başkanına gittik bu yardımlar gelseydi de dağıtsaydık dedik. Belediyelerin yardımları ne oldu ne durumda diye sorduk sonuçta halk bizden bir şey bekliyor, başkan ise ‘Muhtarım toplanan yardımlar bitti, biz size 20 koli verelim alın bunları ailenize verin’ dedi. Ben de kendisine dedim ki, ‘Çok şükür benim ailem varlıklı’ dedim, bunun üzerine ne yapacaksın diye sordular ben sizi CİMER’e şikayet ederim ve savcılığa elim nereye kadar yetişirse şikayet ederim’ dedim. ‘Halkın sesiyim sonuçta, ben halk için konuşuyorum burada’ dedim. Sonra mahkeme oldu, sonuçlandı, Kaymakam çağırdı beni ‘Konuyu kapatın’ dediler, üstü örtüldü. Ben tekrardan belediyeye gittim, ‘Benim mahallemden dağıtılan isim listeleri nerede, bana o listeleri verir misiniz’ dedim. Cevap olarak ‘Arşiv odası dolu olduğu için başka arşiv odasına koyduk listeleri o odayı da su bastı evraklar gitti’ dediler. Üstü öyle kapatıldı, gitti.”

“ÇOCUKLARI UYUŞTURUCUDAN UZAK TUTMAK İÇİN SPOR KULÜBÜ KURDUK”

Akyapı, Alipınar Mahallesi’nde uyuşturucu satışlarının yaşandığını belirterek, “Mahallemizde dağıtılan uyuşturucuları gördük bunu kabullenmedim. Belediyeye gittim, ‘Başkanım benim mahallemde uyuşturucu satışları çoğalmış biz bunun için ne yapabiliriz?’ Bunun üzerine ben de baktım olacak gibi değil çocuklar hep kötü örneklere bakacaklar bu sefer gençlere ‘Ben sizin için bir spor kulübü açarsam ne yaparsınız’ diye sordum. Uyuşturucuya karşı savaşımızı olsun diye düşündüm” diye konuştu.

“BELEDİYE TALEP EDİLEN YARDIMLARI KARŞILAMADI”

Akyapı, bunun üzerine Alipınar Spor Kulübü Derneği’ni kurduklarını söyleyerek eksiklerin tamamlanması için belediyeden yardım talep ettiklerini ancak kabul edilmediğini söyledi. Akyapı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada bizim eksiklerimiz vardı; kıyafet, top, antrenman malzemeler, araç gereçler, saha. Çocuk sayısı çoğalınca bizim imkanlarımız kısıtlandı, bunun üzerine belediyeye başvuru yapmaya gittik. Elimizden geleni yaparız, siz bunu çocuklar için yapıyorsunuz dediler. Bunlar olunca bende ümitlendim, 3 ay gibi bir süre sonra olumsuz cevap geldi.”   

“SPOR TESİSLERİNİ KENDİ YANDAŞLARINA PEŞKEŞ ÇEKTİLER”

Bağlar Belediyesi’nin spor sahasını kullanabilmek için başvuru yaptıklarını belirten Akyapı, “Belediyenin spor tesislerini talep ettik. Onların yaptığı hareket ise yandaşlarına peşkeş çekmek oldu. Uğur Erekli diye bir kişi, AKP Bağlar Gençlik Kolları Başkanı ve Bağlar Belediye Meclis üyesi” dedi.

Akyapı, spor tesislerinin peşkeş çekildiği iddialarını sosyal medya hesabından paylaştıktan sonra, Erekli’nin kendisini aradığını ve “Benim videolarımı paylaşırsan ben seni sahaya sokturmam diye” dediğini öne sürdü. Akyapı spor kulübünün faaliyetleri konusunda ısrarcı olacağını belirterek, “Bugün eksiklerimizi mevcut çocuklarımızın ihtiyaçları var, yardımlarını talep ediyoruz” diye sözlerini bitirdi.

CHP BAĞLAR İLÇE BAŞKANI YAVUZ: “MUHTARIN YANINDAYIZ”

10 KOMİSYON, TBMM TATİLDEYKEN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK 10 KOMİSYON, TBMM TATİLDEYKEN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK

CHP Bağlar ilçe Başkanı Recep Yavuz, muhtar Akyapı’nın faaliyetlerini desteklediklerini belirterek yöneticilere çağrı yaptı. Yavuz, “Bağlar Belediyesi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızdan bu tesisleri esirgiyorsa bizlere boş arazi tahsis etsinler CHP’li belediyeler olarak yeni tesisler yapmaya hazırız” dedi.