Türk Diş Hekimleri Birliği Zonguldak Diş Hekimleri Odası Karabük temsilciliği 22 Kasım Diş hekimleri günü dolayısıyla Karabük kent meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk bıraktı ve basın açıklaması yaptı. Diş Hekimi Ali Burak Yücel tarafından yapılan açıklamada, "Alt yapıdan yoksun, akademik kadroları bulunmayan belli bir gerekçesi ve standardı olmaksızın yeni açılan diş hekimliği fakülteleri, bunun yanı sıra artan kontenjanlar, diş hekimliği eğitimindeki niteliği sorgulamamıza yol açtığı gibi en eğitimli insan gücü olmasına rağmen işsizlik oranı giderek artan meslektaşlarımızın sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunları, çoğalacağı kaygısını da taşımaktayız" dedi.

TUNAKAN YILDIRIM

Türk Diş Hekimleri Birliği Zonguldak Diş Hekimleri Odası Karabük temsilciliği 22 Kasım Diş hekimleri günü dolayısıyla Karabük kent meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk bıraktı ve basın açıklaması yaptı. Diş Hekimi Ali Burak Yücel, "Alt yapıdan yoksun, akademik kadroları bulunmayan belli bir gerekçesi ve standardı olmaksızın yeni açılan diş hekimliği fakülteleri, bunun yanı sıra artan kontenjanlar, diş hekimliği eğitimindeki niteliği sorgulamamıza yol açtığı gibi en eğitimli insan gücü olmasına rağmen işsizlik oranı giderek artan meslektaşlarımızın sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunları, çoğalacağı kaygısını da taşımaktayız" dedi.

Zonguldak Diş Hekimleri Odası Karabük temsilcileri öğle saatlerinde Karabük Kent Meydanı Atatürk anıtında bir araya gelerek çelenk sunumu yaptı. Grup üyeleri saygı duruşunda bulundu ve İstiklal marşını okudu.

"SORUNLARININ ÇOĞALACAĞI KAYGISINI TAŞIMAKTAYIZ"

Zonguldak Diş Hekimleri Odası Karabük temsilcisi Diş Hekimi Ali Burak Yücel’in okuduğu basın açıklaması şöyle:

“Türk Diş Hekimleri Birliği’ne kayıtlı 34 bin, kamuda çalışan 12 bin diş hekimi ile birlikte toplamda 46 bin diş hekimi olarak ağız ve diş sağlığı hizmet sunumunda görev yapmaktayız. 104 diş hekimliği fakültesinde eğitim gören 39 bin öğrenci ile önümüzdeki 5 sene içerisinde toplamda 80 bin civarında diş hekimine ulaşacağız. Bununla birlikte; alt yapıdan yoksun, akademik kadroları bulunmayan belli bir gerekçesi ve standardı olmaksızın yeni açılan diş hekimliği fakülteleri, bunun yanı sıra artan kontenjanlar, diş hekimliği eğitimindeki niteliği sorgulamamıza yol açtığı gibi en eğitimli insan gücü olmasına rağmen işsizlik oranı giderek artan meslektaşlarımızın sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunları, çoğalacağı kaygısını da taşımaktayız. Yeni açılan fakülteler içerisinde YÖK’ün, eğitime başlama kriterlerini tamamlamayan fakültelerin kapatılması sağlanmalıdır. Kontenjanlar azaltılmalı, eğitimin niteliğini arttıracak şekilde düzenlenmelidir. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın, niteliksiz tedavi yaratan performans veya teşvik uygulamaları ayrıca, MHRS randevu sistemi üzerinden planlanan tedavi süreleri uygun değildir. Tedavi süreleri olması gereken zamana yayılmalı, hasta ve hekim odaklı bir planlamaya geçilmelidir. Kamu Ağız ve Diş Sağlığı Hizmet Sunucuları, her geçen gün MHRS sayılarını artırarak başvuran hasta yoğunluğunu gidermeye çalışmaktadır. Artan MHRS sayıları, hastaya ayrılan tedavi sürelerini kısaltmakta, etkin bir tedavi olamadan hastanın hastaneden ayrılmasına neden olmaktadır. Bu durumun tek ve etkin çözümü SGK'nın TDB 'den alınacak görüş neticesi yapılacak özel ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan muayenehane, poliklinik, merkez ve hastanelerden; diğer tıp branşlarında olduğu gibi ağız ve diş sağlığı hizmet alımıdır.

"DİŞ HEKİMİ İLE SERMAYE İŞ BİRLİKLERİ SAĞLANMALI"

İddia ediyoruz; SGK' nın özel ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan sağlık kurumlarından hizmet aldığı 1. gün hastaların randevu sorunu bitecek, rekabet artacağı için kalite artacak, ayrıca yeni mezun olacak diş hekimi meslektaşlarımızın da iş bulma sorunları o gün bitecektir. Yıllarca, özel sağlık kuruluşlarında çalışıp, BAĞ-KUR’dan emekli olan diş hekimlerinin, emekli aylıkları maalesef ki büyük çoğunlukla asgari ücretin altındadır.”