Çorlu tren faciasında yaşamını yitiren 25 kişi için Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde Anıt Park yapıldı. Avcılar Belediyesi’nin desteğiyle yapılan Anıt Park, facianın yıl dönümünde düzenlenen anma töreniyle açıldı.

Uzunköprü- Halkalı arasında sefer yapan trenin 8 Temmuz 2018 tarihinde devrilmesi sonucu yaşamını yitiren 25 kişi için Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde yapılan “8 Temmuz Anıtı”nın açılışına faciada yaşamını yitirenlerin aileleri ile Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediye yöneticileri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"GECİKEN ADALET BAŞKA FACİALARIN YAŞANMASINA DA DAVETİYE ÇIKARIR"

Açılış konuşmasını yapan Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, anıtın katliama sebep olanların yargılanması için adalet arayışının bir simgesi olmasını umduklarını söyledi. Becan şöyle konuştu:

"Katliamın üçüncü yıl dönümünde kayıplarımızı anmak, isimlerini sonsuza dek yaşatmak ve bu katliama sebep olanların yargılanması için adalet arayışımızın simgesi olmasını umduğumuz anıtımızın önünde bir kez daha adalet talebimizi yineliyoruz. Geciken adalet adalet değildir ve maalesef ki geciken adalet başka faciaların yaşanmasına da davetiye çıkarır. Yarası hala kanayan Çorlu tren faciasından ders çıkarılmış olmasının umuyor hiç kimsenin bu yüzden bir daha canının yanmasını istemiyoruz."

"KAYBETTİKLERİMİZE BORCUMUZ UNUTTURMAMAK"

Davanın gönüllü avukatlığını da yapan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli ise 8 Temmuz 2018'den beri "Kaza değil katliam" dediklerini anımsatarak şöyle devam etti:

"Facia incelendikçe, deliller ortaya çıktıkça bu sözün ne kadar doğru olduğu ortaya çıktı. Bir değil onlarca eksiklik ve hata vardı. Bir dizi hatanın olduğu bu yerde 25 canımızı yitirdik. Aradan 3 yıl geçti. Türkiye’de acılar yaşayan insanların bir mücadelesi var, adalet arayışı var. Bu faciada yaşamını yitirenlerin aileleri de maalesef ki böyle bir mücadele içine girmek zorunda kaldı. Bu unutulacak bir acı değil. Kaybettiklerimize borcumuz unutturmamak ve gerçek suçluların cezasını çekmesi. Gerçek sorumlular bulunana kadar da dün avukat olarak bugün de Avcılar halkının temsilcisi bir belediye başkanı olarak, dayanışma duygularıyla yanınızda olacağım. Bu anıtın başka acılar yaşanmamasına vesile olmasını diliyorum."