CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ı (EYT) gündeme getirdi ve "EYT'liler, 23 yıldır mağdurlar. 21 yılı size ait. 7 ay önce ancak kabul ettiniz. Hala bekletiyorsunuz. Şimdi, ‘Bu ay sonunda EYT’yi çıkaralım, mart sonunda maaş alsınlar, elleri sıcakken o ellerle bize oy atsınlar…’ Vallahi EYT’liler 20 yıldır zulüm çekti, ben hep söylüyorum ‘Kış geçermiş ama kurt yediği ayazı unutmazmış.’ Bu EYT’lilerin sizin bu oyunlarına karnı tok. Buna asla izin vermeyecekler" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ı (EYT) gündeme getirdi ve "EYT'liler, 23 yıldır mağdurlar. 21 yılı size ait. 7 ay önce ancak kabul ettiniz. Hala bekletiyorsunuz. Şimdi, ‘Bu ay sonunda EYT’yi çıkaralım, mart sonunda maaş alsınlar, elleri sıcakken o ellerle bize oy atsınlar…’ Vallahi EYT’liler 20 yıldır zulüm çekti, ben hep söylüyorum ‘Kış geçermiş ama kurt yediği ayazı unutmazmış.’ Bu EYT’lilerin sizin bu oyunlarına karnı tok. Buna asla izin vermeyecekler" dedi.

AKP, TBMM Genel Kurul'da, Meclis'in gündeminin ve çalışma saatlerinin belirlenmesi için öneri sundu.

“HER GÜN YOKLAMA YAPILSA MECLİS HER GÜN KAPANIR”

İYİ Parti Grubu adına AKP’nin önerisi üzerine söz alan İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, şunları söyledi:

“Bu önerge dün görüşülecek ve haftalık çalışma programı belli olacaktı. Fakat yapılan yoklamada çoğunluk olmadığı için Genel Kurul çalışamadı. Meclis’i çalıştırması gereken iktidar grubudur. Ne yazık ki iktidar milletvekilleri Genel Kurul çalışmalarına ilgi göstermemektedirler. 27’nci Dönem’de dört buçuk yıldan beri şahit olduğumuz durum maalesef böyledir. İktidar kanadından konuşmaları dinleyen milletvekili sadece birkaç kişiden ibaret olmaktadır. Her gün yoklama yapılsa Meclis her gün kapanır. Çünkü her gün böyledir. İktidar, Meclis çalışmalarını İçtüzük’e ve TBMM’nin itibarına yakışır, yerleşmiş teamüllere uygun bir şekilde sürdürmekten yana değildir. Yapmak istedikleri aldıkları talimat doğrultusunda tekliflerinin olduğu gibi kabul edilmesidir. Bunun en belirgin göstergesi oylamalarda ortaya çıkmaktadır.”

HDP: ANAYASA MAHKEMESİ 2021’DE ‘MESNETSİZ’ DEDİ İDDİANAMEYİ İADE ETTİ, SONRA İKTİDAR BASKISIYLA KABUL ETMEK ZORUNDA KALDI

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, AKP’nin önerisi üzerine değil HDP’ye yönelik kapatma davası ve hesaplarına bloke konulması üzerine konuşacağını söyledi. Oluç, şöşye konuştu:

“AKP, yargı üzerinde büyük bir vesayet oluşturdu. Yürütme eliyle baskı oluşturdu. Tahakküm altına aldı. Ve yargının bütün kademelerinde bu tahakkümü sürdürüyor. Yani yargı vesayeti el değiştirdi bu iktidar zamanında. Bu çok açık. Anayasa Mahkemesi, 2021 yılının mart ayında HDP hakkında verilen iddianameyi ‘mesnetsiz iddialar var’ diyerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iade etti. İlk defa böyle bir şey oluyor. Sonra haziran ayında tekrar bir iddianame hazırladı. İktidarın baskılarıyla Anayasa Mahkemesi, aynı iddianameyi ‘mesnetsiz iddialarla’ dolu iddianameyi kabul etmek zorunda kaldı. O zamandan beri bu çalışma sürüyor. Peki Anayasa Mahkemesi başka neyi reddetti? İki kez Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı HDP’nin banka hesaplarına bloke konulmasını talep etti. Reddetti Anayasa Mahkemesi bunu, ‘mesnetsiz’ dedi, ‘ortada bir gerekçe yok’ dedi. Baskılar devam etti. 2022 Kasım ayındaki siyasi baskılar sonucunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tekrar bir talepte bulundu, o Cumhur İttifakı’nın siyasi baskıları sonucunda Anayasa Mahkemesi bu talebi kabul etmek durumunda kaldı.”

ÖZEL: “TUTANAKLARA BAKAN SİYASET BİLİMİ ÖĞRENCİLERİ TÜRKİYE, PARLAMENTO NASIL BİR DÖNEM YAŞAMIŞ GERÇEKTEN UTANÇ DUYACAKLAR”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de kürsüde AKP Grubu’nun önerisini gösterdi ve “Nasıl çalışalım’ diyorlar. 9 maddelik kanun var. ‘4 ve 5 diye ikiye bölelim temel kanun yapalım’ diyorlar. Gerçekten yıllar sonra bu AK Parti’nin öncesinde kanunlar nasıl çıkıyordu, şimdi nasıl çıkıyor diye böyle arşivleri karıştıran, tutanaklara bakan siyaset bilimi öğrencileri Türkiye nasıl bir dönem yaşamış, parlamento nasıl bir dönem yaşamış gerçekten utanç duyacaklar. 4 ve 5 maddeye ayrılmış bir temel kanun…” eleştirisini yöneltti.

“BU EYT’LİLERİN SİZİN BU OYUNLARINA KARNI TOK”

Özel, çalışanların sorunlarına değinirken, AKP iktidarını şu sözlerle eleştirdi:

“Biz deriz ki bunları hemen yapalım ama Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), 23 yıldır mağdurlar. 21 yılı size ait. 7 ay önce ancak kabul ettiniz. Hala bekletiyorsunuz. Şimdi, ‘Bu ay sonunda EYT’yi çıkaralım, mart sonunda maaş alsınlar, elleri sıcakken o ellerle bize oy atsınlar…’ Vallahi EYT’liler 20 yıldır zulüm çekti, ben hep söylüyorum ‘Kış geçermiş ama kurt yediği ayazı unutmazmış.’ EYT’lilerin sizin bu oyunlarınıza karnı tok. Buna asla izin vermeyecekler. Ama çıraklık ve staj mağdurlarını bu işe dahil etmezseniz çok büyük bir vebal altında kalacaksınız. Sözleşmeli, kadro bekliyor. KİT’ler, belediye iktisadi teşekkülleri ve Aile Bakanlığı’nda ek dersli çalışan personele mutlaka kadro verilmek durumunda. Ek ders, Milli Eğitim’de öğretmen ek ders verince ödenen bir işken Aile Bakanlığı almış önce buradan öğretmen sonra sosyolog, sonra psikolog, sonra sosyal çalışmacı aklınıza ne geldiyse ek dersli çalıştırıyorlar. Yılın 4’üncü ayında maaşları asgari ücretin altına düşüyor. Bu arkadaşlarımıza mutlaka ama mutlaka kadro verilmesi gerekiyor. Ayrıca atama bekleyen sağlıkçıları, tüm meslek mensuplarını bir an önce bu Meclis’in onların haklı taleplerini duymaları gerekiyor. 2014’te özel okul öğretmenleri ile ilgili, ilgili kanunda devlette ne maaş alıyorlarsa onun altında kalamaz diye son derece etkin bir koruma vardı. Bir gece yarası AK Parti Grup Başkanvekilinin çıkardığı önerge ile gece 01:20’de bu madde kalktı. Pek çok öğretmen asgari ücretin altında veya asgari ücret sınırında maaşa mahkûm oldu.”

“BU OLURSA EYT’LİLER İÇİN DAHİ 10 BİN TL PROMOSYON YARIŞI VAR BANKALAR ARASINDA”

Daha önce de CHP Grubu olarak gündeme getirdikleri ve kanun teklifi verdikleri “emekçilerin promosyon ödemelerine” değinen Özel, “Özel sektörde çalışanların arada işveren olmaksızın promosyon alabilmesine yönelik kanun teklifimizi arz ediyoruz, hatırlatıyoruz. Bu olursa EYT’liler için dahi 10 bin TL promosyon yarışı var bankalar arasında. Bu çalışanlar için 15 bin TL’ye varacak promosyon mümkün. Taş atıp da kolumuz ağrımayacak. Ama aradan işvereni çekmemiz lazım” sözleriyle tüm vekillere çağrı yaptı.

AKP'nin önerisi AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. 

ERDOĞAN: EYT KAPSAMINDA EMEKLİLİĞE HAK KAZANAN VATANDAŞLARIMIZA İLK AYLIKLARI ŞUBAT YA DA MART GİBİ BAĞLANABİLİR ERDOĞAN: EYT KAPSAMINDA EMEKLİLİĞE HAK KAZANAN VATANDAŞLARIMIZA İLK AYLIKLARI ŞUBAT YA DA MART GİBİ BAĞLANABİLİR