CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, emekliye Ramazan Byarım ile Kurban Bayramı’nda verilen 2 bin liralık ikramiyenin 3 bin liraya yükseltilmesini eleştirerek; “Pazarda biberin kilosu 60 TL, kasapta kıymanın kilosu 450-500 TL. Bu şartlarda ne verilen ikramiye yeterli ne de emekliye ödenen 10 bin TL maaşlar yeterli. Biz emeklilere uygulanan bu zulmün artık bitmesini istiyoruz. Emeklilerin hak ettikleri şekilde bir hayat sürmeleri için gerekli çalışmaların, düzenlemelerin bir an önce yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

8. Yargı Paketi olarak adlandırılan Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Kanun teklifiyle emeklilere Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı’nda verilen 2 bin liralık ikramiye, yüzde 50 artışla 3 bin liraya yükseltildi. Teklifin bu hafta TBMM Genel Kurulu’na gelerek yasalaşması bekleniyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI FİDAN, BOSNA-HERSEK DIŞİŞLERİ BAKANI KONAKOVİÇ İLE GÖRÜŞTÜ DIŞİŞLERİ BAKANI FİDAN, BOSNA-HERSEK DIŞİŞLERİ BAKANI KONAKOVİÇ İLE GÖRÜŞTÜ

Aşkın Genç, konuya ilişkin yaptığı açıklamada emekli ikramiyelerinin en az 17 bin TL olması gerektiğini söyledi. Genç’in açıklaması şu şekilde:

“Emeklilerimize verilen ikramiyenin 2 bin TL’den 3 bin TL’ye çıkarılması kararı verildi komisyonda. Bizler her ne kadar CHP’li milletvekilleri itiraz etsek de bu ikramiyenin en az 17 bin TL olması gerektiğini ifade etsek de AKP’li yetkililerin oyları ile bu sadece 3 bin TL ile sınırlandırıldı. Pazarda biberin kilosu 60 TL, kasapta kıymanın kilosu 450-500 TL. Bu şartlarda ne verilen ikramiye yeterli ne de emekliye ödenen 10 bin TL maaşlar yeterli. Biz emeklilere uygulanan bu zulmün artık bitmesini istiyoruz. Emeklilerin hak ettikleri şekilde bir hayat sürmeleri için gerekli çalışmaların, düzenlemelerin bir an önce yapılmasını talep ediyoruz.”

Kaynak: anka