EVREN DEMİRDAŞ

 

Elazığ'ın Baskil ilçesinin CHP Belediye Başkan adayı Veli Baygeldi, Baskil ilçe merkezine 2 kilometre uzağında olduğu ileri sürülen bir alanda biriken çöp yığınlarına sokak köpeklerinin bırakılarak zehirlendiğini, zehirli maddelerin tarımsal ve içme sularına karıştığını ileri sürdü. Baskil Belediye Başkanı AKP’li İhsan Akmurat’a tepki gösteren Baygeldi, "Sevgili başkan 20 yıldır ne yaptın sen? 20 yıldır buraya çöp biriktirdin, zehir biriktirdin. İnsanları, hayvanların hayatını tehlikeye attın" dedi.

Elazığ’ın CHP Baskil Belediye Başkan adayı Veli Baygeldi, ilçe merkezine yakın çöp yığınlarının olduğu bir alanda dikkat çeken iddialarda bulundu. Baygeldi, çöp yığınlardaki zehirli atıkların tarımsal ve içme sularına karıştırıldığını çöp yığınlarının içerisine bırakılan köpeklerin zehirlenerek öldüğünü ifade etti.

"SOKAK HAYVANLARI BURAYA BIRAKILARAK ZEHİRLENİYOR"

Çöp yığını olan bir alandan açıklama yapan Veli Baygeldi şunları söyledi:

"Bir dağ köyü diyeceğiz ama dağ köyünü bile andırmayan bu rezaleti saklayan, gizleyen, sokak hayvanlarının buraya bırakılarak zehirlenildiği bir manzaradan bahsediyoruz. Burası Baskil’in sadece iki kilometre hemen yakınında gizlenilmiş bir alan. Geri dönüşüm yok, geri dönüşüm projeleriyle kimyasal atıkların ayrıştığı, plastiklerin ayrıştığı tekrar ülkeye katma değer olarak döndüğü bir teknolojinin takip edilmesi, bunun belediye tarafından organize edilmesi gerekilirken; halkın tarımsal ve içme sularına zehirlerin karıştırılarak zehirlenilmesi kabul edilemez. Hem insan hem hayvan zehirleniyor burada. Şu manzaranın içerisine bırakılan sokak hayvanlarının burada zehirlenerek öldüğünü görüyoruz. Onlarca sokak hayvanı burada. Bu çağda bu kadar geri kalmasını ve bu rezaleti de halktan gizlemesini gerçekten çok garipsiyoruz.

"20 YILDIR BURAYA ÇÖP BİRİKTİRDİN, ZEHİR BİRİKTİRDİN"

Bu zehir bu toprağa siniyor, bu zehir içme sularına karışıyor. İçme sularına karışan bu zehir bizim bedenimize siniyor. Halkın bunları bilmesi lazım. Biz bilinçlendireceğiz, önce halkı aydınlatmamız lazım vatandaşın bunları bilmesi görmesi lazım. Sadece seçmen odaklı çalışan bir başkanımız var. Sevgili başkan 20 yıldır ne yaptın sen? 20 yıldır buraya çöp biriktirdin, zehir biriktirdin. İnsanları, hayvanların hayatını tehlikeye attın. Sokakta öyle, altyapı da öyle, peyzajda öyle, mimaride öyle, çöpte öyle, belediyenin idari anlayışında öyle. İdarecilik vasfı ve yeteneği olmayan bir beyefendinin ilçemizi getirdiği durum bu."

 

Kaynak: anka