Ceyhan Belediyesi, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıl dönümünü, düzenlediği etkinliklerle coşkuyla kutladı. 

Ceyhan Belediyesi, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıl dönümünü, düzenlediği etkinliklerle coşkuyla kutladı. 

‘6 Ocak Kurtuluş Günü’ne özel olarak Ceyhan’da düzenlenen etkinliklerle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile şehit ve gazilerin, Adana ve Türkiye için önemi vurgulandı. 

Belediye Başkanı Hülya Erdem kutlamalar kapsamında ilk olarak, ilçe protokolü ile birlikte Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene katıldı. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş ve bağımsızlık için mücadele veren kahramanlara saygı duruşuyla başlayan törende konuşan Başkan Erdem, 1919 yılının mart ayında işgal edilen Ceyhan’ın, üç yıllık işgalden ataların ve dedelerin inancı, kararlılığı ve kahramanlığı sayesinde 6 Ocak 1922’de kurtulduğunu dile getirdi. 

Başkan Erdem, şöyle konuştu:

“101 yıl önce emperyalizmin boyunduruğunu kabul etmeyen ve zulme sessiz kalmayan Ceyhan halkı birlikteliğin, vatan savunmasının en güzel örneğini gösterdi. Çok yoğun ve çetin geçen mücadelenin ardından bir çok şehit veren Ceyhan’ımız, bizlere, sizlere, hepimize emanet. Anadolu’da medeniyetlere ev sahipliği yapmış güzel ilçemiz için canlarını hiçe sayan şehit ve gazilerimizi, saygı, minnet ve şükran duygularımızla anıyoruz.”

Kurtuluşun 101’inci yılında kentte düzenlenen ‘Özgürlük Korteji’ne de katılan Erdem,  Hülya Erdem, ilçe halkının kurtuluş coşkusuna ortak oldu. Erdem, Ceyhan Kent Konseyi’nin düzenlediği ‘101 Fidan Dikimi Etkinliği’nde de hemşehrileriyle bir araya geldi. 

Ceyhan’da tüm gün süren etkinliklerle özgürlüğü kendilerine yakışır bir şekilde birlik, beraberlik ve mutlulukla kutladıklarına dikkat çeken Erdem, Ankara Muharip Gaziler Derneği’ni de ağırladı. Muharip gazilerle, Azerbaycan Dostluk ve Kardeşlik Parkı’ndaki anma töreninin ardından Haydar Aliyev Müzesi ve Ceyhan Şehit ve Gaziler Müzesi’ni ziyaret eden Erdem, “Ne mutlu bize. Ne mutlu Ceyhan’ımıza. Yaşasın özgürlüğümüz. Yaşasın bağımsızlığımız. Yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti” dedi.