Çankaya Belediyesi, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi içerisinde hizmet verecek olan ve ressam Turan Erol'un adını taşıyan güzel sanatlara hazırlık atölyesini, Turan Erol, ailesi ve öğrencilerinin katıldığı törenle hizmete açtı.

Turan Erol Sanat Atölyesi, güzel sanatlar liseleri ve üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerine öğrencileri ücretsiz olarak hazırlayacak. Başkentli öğrenciler, yeni atölyede, üniversitelerin yetenek sınavlarına hazırlık kurslarını ve dijital sanatlar alanlarındaki dersleri uzman eğitmenler ve sanatçılardan alacaklar.

“ÖĞRENCİLERİMİZ SANATLA DOLU BİR YIL GEÇİREREK SINAVLARA GİRECEKLER”

Açılışta konuşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Çankaya Belediyesi olarak ilklere ve örnek projelere imza atmaya devam ettiklerini söyledi. Usta ressam ve devlet sanatçısı Turan Erol'un ismini yaşatacak bir projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşadıklarını kaydeden Taşdelen, “Hocaların hocası Turan Hoca’mızın ismini taşıyan sanat atölyemiz ile Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’miz önemli bir değer daha kazanmış oldu. Atölye ile birlikte Çağdaş Sanatlar Merkezi’miz, sadece bir sanat galeri olmaktan çıkarak sanat üreten bir yapıya kavuştu. Bu atölye ile öğrencilerimiz, tıpkı Çankaya Akademi’de olduğu gibi ücretsiz olarak güzel sanatlar liseleri ve üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerinin sınavlarına hazırlanacak. Konusunda uzman eğitmenlerimiz ve davet edeceğimiz sanatçılarla birlikte öğrencilerimiz, sanatla dolu bir yıl geçirerek sınavlara girecekler” diye konuştu.

Atölye ile birlikte Türkiye'de bir ilke daha imza attıklarını söyleyen Taşdelen, sanata yetenekli öğrencilerin yeteneklerini pekiştireceği, geleceklerini sanatlarıyla oluşturacakları bir merkezi açmanın gururunu yaşadıklarını kaydetti. Açış konuşmasının ardından Turan Erol ve ailesi birlikte atölyenin açılışını yapan Başkan Taşdelen, yeni merkezi sanatseverlerle birlikte gezdi.

GÜZEL SANAT FAKÜLTELERİ İÇİN HAZIRLIK

Yeni merkezde, üniversitelerin güzel sanatlar fakülteleri bölümlerine ve güzel sanatlar liselerine hazırlanacak öğrenciler, temel sanat eğitimi, sanat tarihi eğitimi, model/imgesel çizim ve heykel dersleri alacak. Sanat atölyesinde öğrenciler, bütün disiplinleri tanıma fırsatı sunulurken öğrencilere tercih ettiği ve yetenekli olduğu alanda kendini geliştirmesi konusunda rehberlik hizmeti de verilecek.

SANAT ÜRETECEK

Turan Erol Sanat Atölyesi, öğrencileri lise ve üniversiteye hazırlanmanın yanı sıra yeni yükselen sanat dalı ‘Dijital Sanatlar’ alanında da eğitimler verecek. Atölyede her hafta akademisyenler ve sanatçılarla dijital sanat atölyeleri düzenlenecek.