Bursa'da Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Multipl Skleroz (MS) hastalığına dikkat çekmek amacıyla oluşturulan sergi izlenime açıldı.BURSA (İGFA) - Daha önce MS teşhisi konulan erken teşhis ve tedaviyle hastalığı yenmeyi başaran Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Gökay Yavuz ve öğrencileri tarafından hazırlanan MS Toplumsal Farkındalık Sergisi izlenime açıldı. 

Sergi açılışına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Taşdelen, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mustafa Yavuz, Bursa Multipl Skleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Turan, Nöroloji uzmanı Doç. Dr. Meral Seferoğlu, okul yöneticileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmaları öncesinde Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anaolu Lisesi öğrencisi Fadile Demir, öğretmeni Gökay Yavuz’un MS teşhisi konulduğu sırada ve tedavi sürecinde iyileşene kadarki yaşamını hikayeleştirdiği metni katılımcılara okudu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, serginin Türkiye’de bir ilk olduğunu söyledi.  Herkesin hasta olma ihtimali olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, serginin ülke genelinde şimdiden ses getirdiğine dikkati çekerek, "Sergiyi gerçekleştiren okulumuza başta İstanbul olmak üzere Kayseri, İzmir ve daha birçok şehirden sergi açmak için teklifler geliyor. Eğer şehirde ve ülkede böyle farkındalık oluşturacak çalışmalar varsa, bu çalışmalara bütün tesislerimiz sonuna kadar açık” dedi.

Bursa Multipl Skleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Turan ise, Mayıs ayının üçüncü haftasının Dünya MS Haftası olarak kutlandığını belirtti. Bu haftanın bütün dünyada çeşitli etkinliklerle kutlandığını dile getirdi. “MS kötü bir hastalık değil" diyen Turan, erken tedavi edilirse, uygun tedavilerle, yardımcı desteklerle MS hastalarnın yüzde 80'inin iyiye döndüğünü kaydetti. 

Malatya’da Kayısı Festivali şenlik havasında kutlanacak Malatya’da Kayısı Festivali şenlik havasında kutlanacak

Multiple Skleroz hastalığının belirtileri, teşhis ve tedavi süreci, hastanın psikolojik durumu, toplumun hastaya karşı davranışı gibi konuları ele alan sergi 28 Mayıs tarihine kadar 09:00 – 17:00 saatleri arasında gezilebilecek.