Burhaniye’nin merkezinde yer alan Ali Çetinkaya Caddesi ve caddeye bağlı Mithat Paşa, Şevket Hoca ve Pasaj sokaklarını kapsayan ‘Ali Çetinkaya Yayalaştırma Projesi’nin 1. etabının tamamlanması için ekipler eş zamanlı olarak çalışmalarına devam ediyor.

Ortalama 300 metre ana cadde ve toplam 200 metre uzunluğunda caddeye bağlı sokakları kapsayan yayalaştırma projesi ile Burhaniye’nin merkezinde yer alan Ali Çetinkaya Caddesi yeni çehresine kavuşacak. 

Cadde esnafı ile yapılan görüşmelerle yayalaştırma projesi için bölgede altyapı çalışmaları tamamlanıyor. Özellikle Pasaj Sokak’ta kullanılamaz duruma gelen altyapı tamamıyla değiştirilerek, taş döşeme işlemi tamamlandıktan sonra tamirat için tekrar yolun bozulmaması amacıyla çalışma alanındaki tüm kontroller yetkililerce sağlanıyor. Altyapı borulama sistemi tamamlanan proje alanında aydınlatma direklerinin montajı da yapılmaya başlandı.

Yakın çevreden seçilmiş bölgenin en sağlam taşları ile döşenecek caddenin kullanımının uzun süreli sürdürülebilirliğinin sağlanması amaçlanırken, elektrik kablolarının altyapıdan geçirilerek caddedeki görüntü kirliliğinin en aza indirilmesi gibi çalışmalarla; doğallık ve modernliğin bir arada olacağı bir görünüm amaçlanıyor. Görme engelli taşları ve tekerlikli sandalyeye uygun düz zemini ile “Engelsiz Burhaniye’ye” yakışır şekilde projelendirilen alanda yer alacak süs havuzu ve 3 adet modern somut heykel için de heykeltraşlar çalışmalarına başladı. 

Tamamlandığında Burhaniye’nin tarihi merkezine değer katması ve potansiyelini artırması hedeflenen proje ile ilgili konuşan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, “Yıllardır son haline kavuşamayan Ali Çetinkaya Cadde’miz ve çevre sokaklarını kapsayan projemiz ile kalıcı bir çözüm üreteceğiz. Esnafımıza can suyu olacak alanda vatandaşlarımız da keyifle alışverişlerini yapabilecekler. Burhaniye’mize değer katmaya devam edeceğiz” dedi.