Burhaniye Belediyesi tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen ‘Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali’ törenle başladı.

Burhaniye Belediyesi tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen ‘Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali’ törenle başladı.

Belediye Hizmet Binası önünde başlayan kortej yürüyüşü ile Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan açılış törenine; Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in yanı sıra CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Ethem Vardı, Burhaniye Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

Çelenk töreni sonrası günün anlam ve önemine dair konuşan Başkan Deveciler, 2016 yılından itibaren zeytinyağını belediye olarak kendilerinin ürettiklerini ve halka sağlıklı ve güvenli zeytinyağı sunduklarını dile getirdi. 

Başkan Deveciler’in ardırdan, CHP Balıkesir Milletvekilleri Fikret Şahin ve Ensar Aytekin de bölgedeki zeytin ve zeytinyağının önemi ile zeytinlik alanların korunmasına ilişkin konuştu. 

YÖRESEL YEMEKLER YARIŞTI

Festival kapsamında Hüsnü Pazarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Ödüllü Yöresel Yemek Yarışması’na ilgi yoğun oldu.  33 çeşit yemeğin yarıştığı yarışmada jüri koltuğunda; yiyecek, içecek ve hazırlama öğretmeni Emre Çelebi, Belediye Meclis üyesi Serap Bekiroğlu, aşçı Eren Çelebi, Jüri Başkanı olarak ise Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doçent Doktor Muammer Bezirgan yer aldı.

Balıkesir Milletvekili Şahin’in de katıldığı yarışmada, sunumlar ile tadımlar yapıldıktan sonra jüri ortak kararı ile dereceye girenlere altın ve hediye ödülleri Başkan Deveciler, Belediye Meclis üyeleri Çiğdem Karasakal Avcu ve Elvan Aslan tarafından verildi. Jüri üyelerine ise teşekkür plaketlerini Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Midilli takdim etti. 

‘COĞRAFİ İŞARET’ KONUŞULDU

Burhaniye Ticaret Odası ve Burhaniye Belediyesi ortaklığında düzenlenen ‘Coğrafi İşaretin Sürdürülebilirliği ve Denetimi’ konulu panel ise Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde yürütüldü. Moderatörlüğünü gıda mühendisi ve zeytinyağı duyusal analiz uzmanı Dr. Dilşen Oktay Ertem’in yaptığı panelde; konuşmacı olarak ziraat mühendisi, tarım ve gıda yazarı Bilge Keykubat ve gıda mühendisi, yönetim sistemleri baş denetçisi Yrd. Doç. Dr. Sibel Karaca Demircioğlu yer aldı.

Panelin ardından Deveciler ve Burhaniye Ticaret Odası Başkanı Mustafa Aysel konuklara teşekkür ederek, plaketlerini takdim etti.

Festivalin ilk günü Burhaniye Kültür ve Sanat Derneği Yarenler Korosu’nun verdiği konserle son buldu. Konser sonrası Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Midilli, festivale katkılarından dolayı ekibe teşekkür plaketi ve çiçek takdim etti.