ESMA TURAN

(MUĞLA) - Muğla’nın Bodrum ilçesinde Özgür Kıyılar Bodrum İnisiyatifi’nin çağrısı ile yurttaşlar, kıyı işgallerine karşı şemsiyelerini, havlularını ve şişme havuzlarını alıp belediye meydanında bir araya gelerek eylem yaptı. 

Bodrum’da kıyı işgallerine karşı yedi haftadır düzenlenen “Kıyılar Halkındır Halkın Kalacak” eylemleri için sahillerde yürüyecek yer bulamayan vatandaşlar, belediye meydanını plaja çevirdi. Meydanda havlularını yere serip, şemsiyelerini açan yurttaşlar, ellerinde “Kıyılar Kimsenin Malı Değildir”, “Elini Çek, Kıyı Herkesin Hakkıdır” yazılı dövizler taşıdı. Bazı vatandaşlar ise şişme havuz ve leğenle eyleme destek verdi.

Burada yapılan basın açıklamasını Arif Özçelik ve Selda Yeter okudu. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Yedi haftadır devam eden eylemlerimizde anayasanın yapılamaz dediği her usulsüzlüğün yüzsüzce yapıldığına şahit olduk. Kıyıda tek sıra yürüyüşümüzün bile mümkün olmayacağı şekilde; şemsiyeler, şezlonglar, masa ve sandalyeler ile kıyının işgal edildiğini gördük. Kıyıda; beton duvarlar, ahşap ve demir çitler, beton saksılar ile halkın kıyıya serbestçe geçişinin engellendiği basın mensupları tarafından ve tarafımızca kayda alındı. Tüm bu usulsüzlüklere rağmen kıyıya ulaşmak istediğimizde işletme sahiplerince sözlü ve fiziki saldırılara maruz kaldık. Güvenlik görevlilerinin ve bizlerin sağduyulu tutumu sayesinde eylemlerimize gölge düşürecek herhangi olay yaşanmasına fırsat vermedik.

“Sayın kaymakam bey biz size geldik, kaleminizden randevu talebinde bulunduk. Yedi haftadır bekliyoruz”

Yedi hafta boyunca ne Bodrum Belediyesi’nden ne de Bodrum Kaymakamlığı’ndan bu yaşanalar ile ilgili en küçük bir tepki görmedik. Biz de dedik ki 'madem plajlarda bize havlumuzu serecek yer yok, bizlerde gidelim belediye meydanına havlularımızı serelim.' Sayın Kaymakam Bey biz size geldik, kaleminizden randevu talebinde bulunduk. Yedi haftadır bekliyoruz. Anayasal hakkını arayan biz yurttaşların sesini duyacak mısınız? Tüm halkın eşit ve serbestçe kullanımına açık kıyıların kanunsuz işgaller ile halka kapatılmasına veya ücret ödeyerek ile kullanımına izin verilmesine, aksi durumda sözlü ve fiziki şiddet uygulanmasına sessiz mi kalacaksınız? Herkesin eşit ve serbestçe kıyıya erişimini engelleyen kanunsuzlukları sonlandırmalarını talep ediyoruz.” 

 

Kaynak: anka