Birlik Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Birlik Sağlık Sen) Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, “Anestezi ve ameliyathane teknikerleri ile ATT, paramedik çalışanı arkadaşlarımızın diğer sağlık alanlarında da çalışabilmelerinin önünü açıyoruz” açıklamasına tepki gösterdi. Her bir meslek grubunun birbirinden farklı eğitim ve tecrübe gerektirdiğini vurgulayan Doğruyol, “Sağlık alanında sağlıkta şiddet, depreme dayanıksız olan hastane binaları, sevk zinciri gibi pek çok sorun varken, kimsenin aklında olmayan bir meslek grubunun görevi olmayan başka bir işi yapmasının önünün açılmasını anlamak mümkün değildir” dedi.

Birlik Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Birlik Sağlık Sen) Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, “Anestezi ve ameliyathane teknikerleri ile ATT, paramedik çalışanı arkadaşlarımızın diğer sağlık alanlarında da çalışabilmelerinin önünü açıyoruz” açıklamasına düzenlediği basın toplantısıyla tepki gösterdi.

Doğruyol, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamanın meslek örgütlerini yok sayan bir açıklama olduğunu ifade etti. Doğruyol şunları söyledi:

“Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasında “Anestezi ve ameliyathane teknikerleri ile ATT, paramedik çalışanı arkadaşlarımızın diğer sağlık alanlarında da çalışabilmelerinin önünü açıyoruz. Konuyla ilgili kararın yakında Resmi Gazete’de yayımlanmasını bekliyoruz” şeklindeki açıklamasının içeriğinin ne olduğu belli olmasa da, sağlık kurum ve kuruluşlarında yeni karmaşalara ve huzursuzluklara sebep olacağı, çalışma huzurunu bozacağı bu günden görülmektedir.”

“SAĞLIK KURUM VE KURULUŞLARIMIZA SİYASET ÇOK FAZLA MÜDAHİL OLMAKTADIR”

Sağlık kurum ve kuruluşlarına siyasetin müdahil olduğunu ve bu sebeple idarecilerin görevlerini layığıyla yerine getiremediğine dikkat çeken Doğruyol, “Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşların yöneticilerinin sözleşmeli yönetici olması, sözleşmeli yönetici olabilmenin tek kriterinin iktidar partisi tarafından verilen siyasi referansın olmasıyla birlikte sağlık kurum ve kuruluşlarımıza siyasetin çok fazla müdahil olmakta pek çok idarecimiz görevlerini layığıyla yapamamaktadır” dedi.

“SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA'NIN İŞ VE İŞLEYİŞLE İLGİLİ MUHATABI OLMASI GEREKEN YAPILAR SAĞLIK SENDİKALARI, ODALAR VE MESLEK DERNEKLERİDİR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın iş ve işleyişle ilgili muhatabı olması gereken yapıların sağlık sendikaları, tabip odası ve eczacılar odası gibi odalar ve meslek dernekleri olduğunun altını çizen Doğruyol, “Alanlarda olanlar, çalışanların sıkıntılarını en iyi bilenler sivil toplum kuruluşlarıdır. Ancak, Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'nın, meslek örgütlerini yok sayarak bazı meslek guruplarının görevleri dışında başka işlerde de çalıştırılabileceğinin önünün açılacağını ifade etmesinin içeriğini bilmemekle birlikte, doğru bir açıklama olmadığını düşünmekteyiz” diye konuştu.

“BU MESLEK GURUPLARI BİRBİRİNDEN FARKLIDIR. FARKLI EĞİTİM VE TECRÜBE GEREKTİRİR”

Sağlık alanında yaşanan sorunları da hatırlatan Başkan Doğruyol, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sağlık alanında sağlıkta şiddet, depreme dayanıksız olan hastane binaları, sevk zinciri vb pek çok sorun varken, kimsenin aklında olmayan bir meslek gurubunun görevi olmayan başka bir işi yapmasının önünün açılmasını anlamak mümkün değildir. Bir anestezi teknikeri hemşirelik yapamaz, bir hemşire, paramedik, acil tıp teknisyeni laboratuvar, röntgen, anestezi teknisyenliği yapamaz. Bu meslek gurupları birbirinden farklıdır. Farklı eğitim ve tecrübe gerektirir.

Bunların sebebi maalesef sağlık alanında ileriye dönük yani Türkiye’nin beş yıl, on yıl, yirmi yıl sonra ne kadar doktora, hemşireye, teknisyene ihtiyacının olacağının planlanmaması, ona göre personel yetiştirilmemesidir.”

“REFERANSI BİR SİYASİ OLAN İŞ YAPMAYAN ARKADAŞLARI SİSTEME DAHİL EDİN”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya çağrıda bulunan Başkan Doğruyol, “Sizden öncelikli talebimiz “siz benim kim oluğumu biliyor musunuz” diye söze başlayıp, siyasilerin yakını olan veya olduğuna inandıran, ya da referansı bir siyasi olan doktorundan, hemşiresine, teknisyeninden memuruna, temizlik personeline kadar iş yapmayan kıyıda köşede oturan arkadaşları sisteme dahil edin. Avuç içi kadar hastanelerde personelin yarısının sorumlu olduğu birimlere bakınız. Emin olun ki kurumlarımızın personel ihtiyacı belli bir oranda giderilecektir” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: anka