Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık emeklilere ve memurlara yapılan zam oranını eleştirdi. Balık, “Cumhurbaşkanı’nın önce yüzde 25 olarak açıkladığı sonra danışıklı bir şekilde yandaş sendikanın talebiymiş gibi önceden belirlenmiş yüzde 30 oranını ulufe dağıtır gibi kamu çalışanlarına müjdelediği zam oranı yasa dışı olarak gerçekleşmiştir” dedi.  

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık emeklilere ve memurlara yapılan zam oranını eleştirdi. Balık, “Cumhurbaşkanı’nın önce yüzde 25 olarak açıkladığı sonra danışıklı bir şekilde yandaş sendikanın talebiymiş gibi önceden belirlenmiş yüzde 30 oranını ulufe dağıtır gibi kamu çalışanlarına müjdelediği zam oranı yasa dışı olarak gerçekleşmiştir” dedi.  

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık bugün yaptığı yazılı basın açıklamasında, önce yüzde 25 olarak açıklanan ve dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla yüzde 30’a çıkarıldığı duyurulan emekli ve memur maaşlarına yapılan zammı eleştirdi. Balık’ın açıklaması şöyle:

KILIÇDAROĞLU’NUN ADIYAMAN’DA DİNLEDİĞİ DEPREMZEDE: “MAZOT GELMİYOR. YAĞ GELMİYOR. ŞEKER GELMİYOR. HERKES BİSKÜVİ, ÇİKOLATA YOLLUYOR. BATTANİYE GELMİYOR” KILIÇDAROĞLU’NUN ADIYAMAN’DA DİNLEDİĞİ DEPREMZEDE: “MAZOT GELMİYOR. YAĞ GELMİYOR. ŞEKER GELMİYOR. HERKES BİSKÜVİ, ÇİKOLATA YOLLUYOR. BATTANİYE GELMİYOR”

“YASADIŞI OLARAK GERÇEKLEŞTİ: Cumhurbaşkanı’nın önce yüzde 25 olarak açıkladığı sonra danışıklı bir şekilde yandaş sendikanın talebiymiş gibi önceden belirlenmiş yüzde 30 oranını ulufe dağıtır gibi kamu çalışanlarına müjdelediği zam oranı yasa dışı olarak gerçekleşmiştir. 

TOPLU SÖZLEŞME KANUNUNU İHLAL EDİYOR: 4688 sayılı kamu görevlileri sendikaları ve toplu sözleşme kanunu 28’inci maddesinde özetle ‘kamu çalışanlarının sosyal ve mali hakları toplu sözleşme masasında belirlenir’ ifadesi ile koruma altına alınmıştır. Yapılan bu zam 4688 sayılı kanunun 29’ncu maddesinde geçen ‘Toplu sözleşme görüşmelerine kamu idaresi adına kamu işveren heyeti, kamu görevlileri adına kamu görevlileri sendikaları heyeti katılır’ ifadesini açık bir şekilde ihlal etmektedir. 

PAZARLIK SONUCU BELİRLENMESİ YASAL BİR ZORUNLULUKTUR: Yandaş sendikalar her ne kadar ülke şartlarını ve ekonomik krizi görmezden gelip her toplu sözleşme döneminde kamu çalışanlarını masada sattığı gibi bugün yine kuruluş amaçlarına göre hareket ederek verilen bu bahşişi ayakta alkışlamıştır. Ancak bu sefer sendikal örgütlenmenin yok sayılmasına hizmet ederek suç işlemektedir. Kamu çalışanlarının hakları kanunda açıkça belirtildiği üzere ilgili bakanlıklar ve sendikalar arasında pazarlık sonucu belirlenmesi yasal bir zorunluluktur. 

AKP HÜKÜMETİNE YARAYACAK ŞEKİLDE TEK TARAFLI BELİRLENMESİNE KARŞIYIZ: Kamu çalışanlarının haklarını kamu çalışanlarının görüşlerini ve taleplerini ölçmeden sadece AKP hükümetine yarayacak bir şekilde tek taraflı olarak belirlenmesine karşı çıkıyoruz. Yüzde 2 üye barajının sendikal özgürlükleri engelleme ve sendikal tekelleşme yolu ile alkışlar eşliğinde kamu çalışanlarını üvey evlat yerine koyma projesi hayallerini alanlarda kamuoyuna anlatma çabamızın ne kadar haklı bir mücadele olduğunu bir kez daha görmekteyiz. "

 

ÇALIŞANLARIN HAKLARI KANUNSUZ AÇIKLAMALARLA GASP EDİLİYOR: Yapılan zammın ülke şartlarında kamu çalışanlarını açlığa teslim edeceğinin yanı sıra artık kamu çalışanlarının haklarını anlaşma yolu ile değil kanunsuz açıklamalarla gasp edilen bir dönemden geçmekteyiz. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; kanunsuzlukların arşa çıktığı, her geçen gün hak gasplarının, zorbalıklarının katlanarak arttığı bu sürecin son bulacağı günler gelene kadar sürecin takipçisi ve en önde gelen mücadelecisi olacağımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz.”