Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Kamuda mühendis, mimar ve şehir plancısı olarak çalışan yurttaşlarımız hâkim-savcı, doktor, polis gibi kamu çalışanlarına yapılan ekonomik iyileştirme ve özlük haklarından kendilerine düşen payı alamamıştır” dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Kamuda mühendis, mimar ve şehir plancısı olarak çalışan yurttaşlarımız hâkim-savcı, doktor, polis gibi kamu çalışanlarına yapılan ekonomik iyileştirme ve özlük haklarından kendilerine düşen payı alamamıştır” dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Balık, kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının taleplerine ilişkin bugün yazılı bir açıklama yaptı. Mehmet Balık, açıklamasında şunları kaydetti:

“KAMU MÜHENDİSLERİ, MİMARLARI VE ŞEHİR PLANCILARININ TALEPLERİ KARŞILANMALIDIR”

“Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özlük hakları ve ekonomik taleplerini içeren ek gösterge, ek ödeme ve ücret iyileştirmelerine yönelik talepleri acilen karşılanmalıdır. Kamuda mühendis, mimar ve şehir plancısı olarak çalışan yurttaşlarımız hâkim-savcı, doktor, polis gibi kamu çalışanlarına yapılan ekonomik iyileştirme ve özlük haklarından kendilerine düşen payı alamamıştır.

FAİK ÖZTRAK: ERDOĞAN, MECLİS'E GELMEYEN AK PARTİLİ VEKİLLERE KIZMIŞ; ‘ALDIĞINIZ MAAŞ HARAMDIR HAKKIMI HELAL ETMİYORUM’ DEMİŞ. ‘BUNLAR MİLLETTEN KOPTU’ DERKEN BOŞA DEMİYORUZ. ARTIK GİDİYORSUNUZ FAİK ÖZTRAK: ERDOĞAN, MECLİS'E GELMEYEN AK PARTİLİ VEKİLLERE KIZMIŞ; ‘ALDIĞINIZ MAAŞ HARAMDIR HAKKIMI HELAL ETMİYORUM’ DEMİŞ. ‘BUNLAR MİLLETTEN KOPTU’ DERKEN BOŞA DEMİYORUZ. ARTIK GİDİYORSUNUZ

“BUGÜN DİĞER MESLEK GRUPLARINDA ÇALIŞANLARIN MAAŞLARIYLA ARADAKİ MAKAS AÇILMIŞTIR”

AKP iktidarının övündüğü projeleri hayata geçirmelerine rağmen, hak ettikleri şartlarda çalışamayan kamu mühendisleri, mimarları ve şehir plancılarının hâkim-savcı, doktor ve polislerle altı yıl önce aynı maaşlı almaktaydı. Ancak, bugün diğer meslek gruplarında çalışanların maaşlarıyla aradaki makas açılmıştır.

Kamu projelerinde yurdumuzun gelişmesi ve refahı için yapılan projelerde imzaları bulunan meslek grupları diğer meslek grupları gibi teknik iyileştirme adı altında hak ettikleri yaşam standartlarına kavuşturulmalıdır. Milyarlarca liralık projelerle uğraşan kamu mühendisleri, mimar ve şehir plancıları ortalama olarak 13.500 lira ile emeklerinin karşılığını alamadan fedakâr bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Bahsi geçen meslek gruplarına ayrıca aldıkları risk ve sorumluluğa istinaden risk ve sorumluluk tazminatı sağlanarak, kamu mühendisleri platformunun talep ettikleri meslek kanunu adı altında çalışmaların acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir. Söz konusu meslek gruplarında çalışan yurttaşlarımızın ek ödeme, ek gösterge ve ücret iyileştirilmesi talepleri acilen karşılanmalıdır.”