Beylikdüzü Belediyesi, 2022 yılı boyunca ilçe genelinde çevre yatırımlarına devam etti. 

Beylikdüzü Belediyesi, 2022 yılı boyunca ilçe genelinde çevre yatırımlarına devam etti. 

Belediye, geçen yıl yaptığı çevre yatırımları kapsamında ‘Sıfır Atık Sokak Toplayıcıları ve Atık Yönetim Merkezi Projesi’ni hayata geçirirken, kurduğu Sıfır Atık Sistemi ile de ‘Sıfır Atık’ belgesi almaya hak kazandı. İlçedeki hava kalitesini kontrol altına almak için Mobil Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu’nu ilçeye kazandıran belediye, dönüştürdüğü binlerce ton atıkla ekonomiye katkı sağladı. 

İLÇEDEKİ GERİ DÖNÜŞÜM İŞÇİLERİNİN HAKLARI KORUNDU 

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün, 2022 yılında hayata geçirdiği çevreci projelerin başında gelen ‘Sıfır Atık Sokak Toplayıcıları ve Atık Yönetim Merkezi Projesi’yle ilçedeki geri dönüşüm işçileri kayıt altına alındı. Projeyle kimlik kartı ve tahsis belgeleri teslim edilen işçilerin bir yandan hakları korunurken, diğer yandan toplanan atıkların kayıt altına alınarak belgelendirilmesi sağlandı. Sisteme kayıtlı 150 kişi, 920 bin 500 kilogram atığı kaynağında dönüştürdü. Proje, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından düzenlenen, iyi uygulamaların ve projelerin ödüllendirildiği Altın Karınca Ödülleri’nde ‘İklim Değişikliği ve Çevre Yönetimi’ ödülüne layık görüldü.

TONLARCA ATIK EKONOMİYE KAZANDIRILDI

Dereağzı Mahallesi’nde 6 bin 500 metrekare alan üzerine mevzuatlara uygun kurulan ve 14 farklı atık türünün depolanabildiği 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi’nin yanı sıra cadde ve sokaklara konulan 14 Mobil Atık Getirme Merkezi, 200 geri dönüştürülebilir Atık Kumbarası, 200 Tekstil Kumbarası, 125 Cam Kumbarası ile 25 adet Atık İlaç Kumbarası’yla da atıklar ekonomiye kazandırıldı. Çalışmalar kapsamında 2 bin 417,28 ton ambalaj atığı, 34 ton 335 kilogram bitkisel atık yağ, 1 ton 350 kilogram elektronik atık, 275 ton 120 kilogram madeni atık yağ, 1 ton 940 kilogram atık pil ve 2 ton 107 kilogram da atık ilaç toplandı.

‘SIFIR ATIK’ BELGESİ ALMAYA HAK KAZANDI

Sokak ve caddelere kurulan atık sisteminin yanı sıra 244 okul ve 32 kamu kurumuna yerleştirilen geri dönüşüm kutuları ile ilçe genelinde Sıfır Atık Sistemi kurularak, ‘Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi’ almaya hak kazanıldı. 2022 yılında havadaki görünmez katı partikülleri ve hava kirleticileri ölçmek amacıyla Mobil Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu kuruldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iş birliğiyle 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde konumlandırılan ve düzenli olarak ölçümler yapan istasyonda iklim değişikliği ve hava kirliliğine sebep olabilecek tüm olumsuzluklar anında raporlanabiliyor.