Batman UMKE Eğitim ve Tatbikatı

UMKE Eğitim ve Tatbikat Kampı Malabadi Köprüsü DSİ tesislerinde gerçekleştirildi.

Batman UMKE Eğitim ve Tatbikatı

2018 UMKE Eğitim ve Tatbikat Kampı Malabadi Köprüsü Devlet Su İşleri (DSİ) tesislerinde gerçekleştirildi.

Üç gün süren kampta triaj, hasta ve yaralı taşıma teknikleri, crush sendromu, olumsuz doğa koşullarında hayatı idame ettirme, KBRN ve afet psikolojisi gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitimler yapıldı. Kampın son gününde Batman AFAD, Diyarbakır AFAD ve Batman UMKE’nin katılımıyla KBRN konulu tatbikat düzenlendi.

Doğru müdahalenin önemli olduğunu dile getiren Batman İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Osman Sünger tatbikata ilişkin şöyle dedi; “Sağlık personelini afet ve olağandışı durumlara hazırlamak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü Afet Birimi tarafından yıl içinde en az bir UMKE eğitim ve tatbikat kampı yapılmaktadır. Gerek doğal, gerekse de insan kaynaklı acil durum ve afetlere karşı hazırlıklı olmanın amaçlandığı 2018 UMKE Eğitim ve tatbikat kampı Malabadi DSİ tesislerinde gerçekleştirildi.”

Sünger, “Senaryo gereği kimyasal atık dolu iki varilden atıkların dökülmesi sonucu etkilenen üç vatandaşımız AFAD ekiplerinin alanda ölçüm yapması, dekontaminasyon ünitesi kurup hastaları temizlemesinden sonra, UMKE ekiplerinin alanda tıbbi uç nokta kurup hastaların tıbbi bakımını yapıp hastaneye nakledilmek üzere 112 ekiplerine teslim edilmesiyle tatbikat başarılı bir şekilde sonuçlandı. Bu yapılan tatbikat bize afetlerin kaçınılmaz olduğunun yanı sıra doğru müdahale yöntemleriyle de başarılı olabileceğimizi ve kayıplarımızı aza indirebileceğimizi de göstermiş oldu. Yapılan tatbikat başarıyla gerçekleştiren ekipleri kutluyorum.” dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER