Bandırma Belediyesi ve Balıkesirliler Dernekleri Federasyonu’nun organize ettiği 'Balıkesirliler Federasyonu İlçe Çalıştayı'nda, Balıkesir ili geneline yerleşen deprem mağduru vatandaşlar için gerçekleştirilecek projeler ele alınıyor.

Bandırma Belediyesi ve Balıkesirliler Dernekleri Federasyonu’nun organize ettiği 'Balıkesirliler Federasyonu İlçe Çalıştayı'nda, Balıkesir ili geneline yerleşen deprem mağduru vatandaşlar için gerçekleştirilecek projeler ele alınıyor.

Bandırma Belediyesi ve Balıkesirliler Dernekleri Federasyonu iş birliğiyle organize edilen 'Balıkesirliler Federasyonu İlçe Çalıştayı', Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’un ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

İki gün sürecek çalıştayda, deprem afeti sonrası Balıkesir ili geneline yerleşen deprem mağdurları için gerçekleştirilmesi gereken projeler ele alınırken, katılımcı sivil toplum kuruluşlarıyla çizilecek yol haritası değerlendiriliyor. Ayrıca Bandırma’nın tarihi, kültürel ve turizm değerlerini ön plana çıkaracak çeşitli argümanlar masaya yatırılıyor, bu değerlerin korunmasına ve gelişimine katkı sağlayacak fikirler paylaşılıyor.

Bandırma Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayın ilk gününde, Balıkesirliler Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Dr. Mehmet Çalışkan, İzmir Balıkesirliler Derneği, Başkanı Erkan Uzun , Bursa Balıkesirliler Derneği Başkanı İrfan Göktaş, Ankara Balıkesirliler Derneği Başkanı Hasan Derneli, İstanbul Balıkesirli Bürokrat İş Adamları Derneği Başkanı Deniz Dinçer, İstanbul Havranlılar Derneği Başkanı Belgüzar Öğüt, Manisa Balıkesirliler Derneği Başkanı Muharrem İşbilir, Karacabey Balıkesirliler Derneği Başkanı Musa Altın, Mustafa Kemalpaşa Balıkesirliler Derneği Başkanı Hayati Yılmaz, Bal-Güç Vakfı Balıkesir Genel Sekreteri Tarık Erülgen, Balıkesir Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Mustafa Akpınar, Bodrum Balıkesirliler Derneği Başkanı Halim Ceylan, BALDEF Denetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer, Balıkesirliler Birliği Merkez Başkan Yardımcısı İsmail Önay ve Bal-Güç Vakfı Denetim kurulu Suat Zerengil yer aldı.

Çalıştay, Bandırma’nın kısa bir tanıtımını içeren sinevizyon gösterimi ile başladı. Açılış konuşmasını ev sahibi olarak Belediye Başkanı Tolga Tosun yaptı. Konuşmasına başlarken deprem bölgesine yaptığı ziyaret ile ilgili tecrübelerini aktaran Belediye Başkan Tosun, bölgenin çok zor bir süreçten geçtiğini belirtti.

Belediye Başkanı Tolga Tosun, “Bandırmalı hemşehrilerimizin de desteğiyle maddi ve manevi olarak afet bölgesindeki yurttaşlarımız için seferber olduk ve olmaya devam ediyoruz. Diğer yandan ilimizde ağırladığımız depremzede yurttaşlarımızın kendilerini yabancı hissetmemeleri noktasında adımlar atıyoruz. Onlar kendilerini bir misafir gibi değil, bizlerden biri gibi hissetmeliler. Bu noktada yapılacak tüm çalışmaları da destekliyoruz” dedi.

Başkan Tosun, deprem afeti özelinde ilçede yapılan çalışmalar ve hayata geçirilen çeşitli projeler ile ilgili de bilgi aktarımında bulundu. Bandırma’yı tüm dinamikleriyle deprem afetine hazır bir kent haline getirebilmek için düğmeye bastıklarını ve radikal kararlar aldıklarını belirten Belediye Başkanı Tosun, şöyle konuştu:

“Göreve geldikten yaklaşık 3 ay sonra, Bandırma Belediye Meclisi’nin tarihinde ilk kez Deprem ve Doğal Afet Komisyonu’nu kurmuştuk. Şimdi deprem öncesi ve sonrası için hazırlıklar yürütüyoruz. Kentsel dönüşümü destekleyecek projeler önceliğimiz olacak.Bandırmamız kültür, sanat, spor, tarih ve doğal güzellikleri de içinde barından çok yönlü bir kenttir. İşte tüm bunlar, Bandırma’yı Güney Marmara’nın en önemli merkezlerinden biri haline getiriyor. Biz de bu bilinçle projeler üretip hayata geçiriyoruz. Doğrudan insana dokunan çok sayıda projelerimizi hizmete aldık. Gündüz Bakım Evlerimizi, Destek Eğitim Kurs Merkezimizi, Engelsiz Yaşam Kampımızı ve çok sayıda projemizi söz verdiğimiz tamamladık.”