AHMET ÜN

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Şırnak’ta Gabar Dağı bölgesindeki Şehit Aybüke Yalçın Petrol Üretim İstasyonları’nda incelemelerde bulundu. Bayraktar, “Cumhuriyet tarihinin bir rekoru ile buradayız. Bugün itibarıyla 40 bin varil günlük üretimi burada geçmiş bulunuyoruz” dedi.

Saadet Partisi, doğurganlık oranının azalma nedenleri için Meclis araştırması istedi. DEM Partili Konukçu: "Çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu Meclis'te kadınlara soruldu mu?" Saadet Partisi, doğurganlık oranının azalma nedenleri için Meclis araştırması istedi. DEM Partili Konukçu: "Çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu Meclis'te kadınlara soruldu mu?"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şırnak&a geldi. Şırnak Valisi Cevdet Atay, İl Emniyet Müdürü Cemal Dalman, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Murat Bulut, TPAO Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu ile Türkiye Petrolleri Şehit Aybüke Yalçın Petrol Üretim İstasyonları’nda incelemelerde bulundu. Bayraktar, burada şu açıklamayı yaptı:

"Türkiye Petrolleri’nin Şehit Aybüke Yalçın ve Şehit Esma Çevik Petrol Sahaları’ndaki çalışmaları yerinde görmek, buradaki arkadaşlarımızla bayramlaşmak için geldik. Bugün bizim için müstesna bir gün. Hem Ramazan Bayramı'nı idrak ediyoruz. Ama aynı zamanda bugün Cumhuriyet tarihinin bir rekoruyla buradayız. Allah'a hamdolsun bugün itibarıyla 40 bin varil günlük üretimi burada geçmiş bulunuyoruz. Bu, Türkiye'de en kaliteli petrolü ürettiğimiz ve en çok petrolü ürettiğimiz gün olarak açıkçası tarihe geçen bir gün. Bugün Türkiye tarihinde önemli bir gün. Bugün itibarıyla Türkiye'de üretimimiz 100 bin varili toplamda geçmiş oldu. Şırnak açık ara Türkiye'nin artık net bir şekilde petrol şehridir, petrol başkentidir. İnşallah daha gidecek yolumuz var. Yılbaşında '2024 sonu hedefimiz günde 100 bin varile çıkabilmek’ demiştik. Şu anda 33 kuyuda bu üretimi gerçekleştirdik. Kuyu başı ortalama üretimimiz 1200 varili geçmiş durumda. Hedefimiz olan 95 kuyuya geldiğimizde yıl sonunda bu rakamlara ulaşmış olacağız.”

Irak- Türkiye petrol boru hattının buradan geçtiğini belirten Bakan Bayraktar, "İnşallah yeni keşiflerle hem burada hem de Karadeniz'de doğal gaz keşiflerimizle de milletimize yeni müjdeleri paylaşırız. Bayramı günlük 40 bin varil üretimi aşarak kutlamış oluyoruz. Sayın Valimiz, vekilimiz, güvenlik güçlerimiz bütün bir ekip olarak burada büyük bir uyum içerisinde çalışmalarımızı yapıyoruz, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz" dedi.

BAKAN BAYRAKTAR CUMHURBAŞAKIN ERDOĞAN’I TELEFONLA BİLGİLENDİRDİ

Bakan Bayraktar, açıklamasının ardından telefonla görüştüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Gabar’daki incelemelerine ilişkin bilgi verdi. Bayraktar, "Bugün bizim için ayrı bir bayram. Hamdolsun bugün 33 kuyuda 40 bin varilin üzerine ilk kez çıktık. İnşallah zatıalinizin koyduğu 100 bin varil hedefine bu yıl sonuna kadar ulaşmak için gece gündüz burada yaklaşık 3 bin kişilik bir ekip, güvenlik güçlerimiz hep beraber çalışıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Gabar Dağı’nda petrol üretiminde emeği geçen herkese teşekkür ederek "Günlük 100 bin varil hedefine inanıyorum ki en kısa zamanda ulaşacaksınız. Çünkü sizin idealleriniz var ve bu ideallerden şu ana kadar hiç taviz vermediniz ve her geçen gün de bu hedefe doğru yürüdünüz, yürüyorsunuz. İnanıyorum ki Gabar bu işin artık mühendisi olacak ve petrol üretiminde inşallah en kısa zamanda bu hedefe varmak suretiyle bizim gücümüze güç, milletimizin iradesine farklı bir irade koyacaksınız. Gabar'da inşallah istihdamı daha da artıracaksınız. Şu anda milletvekili arkadaşlarım ve tüm işçi kardeşlerim el ele vermek suretiyle buranın zenginliğine zenginlik katacaksınız. Sizleri gözlerinizden öpüyorum, bu mübarek bayram gününde en kalbi duygularla selamlıyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Sizleri Allah'a emanet ediyorum" dedi.