Nazilli’de fırtına teyakkuzu

Nazilli’de öğleden sonra aniden başlayan dolu ile karışık sağanağın fırtınaya dönüşmesinin ardından yarın da kuvvetli yağışla birlikte sel ve fırtınaya karşı İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden uyarı geldi.

Nazilli’de fırtına teyakkuzu

Aydın’ın Nazilli ilçesinde akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış ve fırtına sonucu şehirde yaşam felç oldu. Yollar kanala döndü, fırtına nedeniyle araçların üzerine devrilen dev çam ağaçları araçları hurdaya çevirdi. Can kaybı ve yaralanan kimsenin olmaması teselli kaynağı olurken ekipler şehir merkezinde güvenlik çalışması başlattı.

Aydın’ın Nazilli ilçesinde akşam saatlerinde aniden bastıran ve kısa süre devam eden yağış sonrası şehrin bazı bölgelerinde yollarda adeta kanala andıran görüntüler oluştu. Yağmur nedeniyle çalışamaya çıkan resmi ekiplerin bazıları yollarda mahsur kalırken bazı yollar trafiğe tıkandı.

Bazı evlerin çatısı uçtu. Yeşil Mahalle’de bulunan koca koca çam ağaçları fırtınaya dayanamayarak büyük bir gürültü ile yola devrildi. Olay sıranda yoldan geçen kimsenin bulunmaması teselli kaynağı olurken park halindeki araçlar ise dev çam ağacının gövdesi altına adeta kağıt gibi katlandı. 374 sokak üzerinde park halinde olan 09 NK 608 plakalı minibüs ile 09 EE 148 plakalı otomobil kullanılamaz hale geldi.

Adeta doğal afetin yaşandığı ilçede bir yandan çıtlar uçuşurken diğer yandan da bazı iş yerlerine su bastı. Kısa süren yağış ve fırtına sonrası herkes derin bir nefes alırken çevre sakinleri fırtınada yıkılmaya yüz tutan diğer ağaçların kontrollü olarak yıkılmasını istediler.

Yağış ve fırtına sonrası Aydın Büyükşehir Belediyesi, Nazilli Belediyesi ve AYDEM ekipleri bölgede çalışma başlattı. Ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

Nazilli’de öğleden sonra çıkan fırtına hayatı olumsuz etkiledi. İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden yarın Nazilli başta olmak üzere Aydın’ın doğu bölgesindeki ilçelerde daha da kuvvetli yağışın beklendiğinin açıklanması üzerine, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Nazilli Belediyesi ile Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü (AFAD) tüm birimleriyle birlikte 24 saat alarma geçti. 

“GEREKLİ HAZIRLIKLAR YAPILDI” 

Yaşanan fırtına sonrasında Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük ile Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ı arayarak bilgi aldığını Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü’nün de tüm birimleriyle birlikte teyakkuz haline geçtiğini söyleyen AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, “Bana olası bir felaket yaşanması için gerekli tedbirlerin alındığı yönünde bilgi verildi. Herhangi bir olumsuz durumda da ya da ihtiyaç dahilinde Nazilli İlçe Kaymakamlığımız tarafından koordineli bir çalışmayla anında müdahale edilecek. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden de gelen bir ikaz söz konusu. Vatandaşımızın olumsuz etkilenmemesi için olağanüstü bir duruma karşı da gerekli hazırlıkları yapılmış durumda”dedi. 

 “METREKAREYE 50 KİLOGRAMA KADAR YAĞIŞ BEKLENİYOR”

Nazilli ile birlikte Aydın’ın doğu ilçelerinde öğleden sonra saat 12.30’dan 19.30’a kadar kuvvetli yağış beklentisi olduğunu söyleyen İzmir Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, “Yarın Aydın’ın iç kesimleri başta olmak üzere Nazilli ve doğu ilçelerinin tamamında kuvvetli yağış beklentilerimiz devam ediyor.  Yarınki yağışların bugüne göre biraz daha fazla olması bekleniyor. Yani metrekareye 20 ila 50 kilogram arasında bir yağış beklentisi söz konusu. Bu yer yer değişebiliyor anca kısa sürede bu miktarda yağış taşkın ve sel riski gibi tehlikeli sonuçlar da doğurabilir. Onun öncesinde beklenen kuvvetli rüzgar nedeniyle de çatı uçması gibi olumsuzluklara ilişkin de dikkatli olmakta fayda var. Sel ve taşkın olma olasılığı bugüne göre daha yüksek. Öğleden sonra yerde tam ısınmanın başladığı öğleden sonraki periyotta şiddetin artarak gün batımına kadar devam edeceğini öngörüyoruz. Günbatımından sonra da etkisini yitireceğini bekliyoruz. Yine Perşembe günü de yağışlar var ama etkisi yarınki kadar olmayacaktır. Cuma günü de kuvvetli yağış bölgeyi terk edecek. Özellikle Nazilli’de kuvvetli yağış ve rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor”dedi.  

“NAZİLLİ BELEDİYESİ OLARAK ALARM DURUMUNDAYIZ”

Nazilli’de alınan tedbirlerle ilgili olarak açıklamada bulunan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, “Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve birim amirleriyle görüştük, kriz masası oluşturacağız.  Nazilli Belediyemizden sistemi de takip edeceğiz. Şu anda yağış Efeler’de ASTİM ve Baltaköy tarafında. Nazilli’den hareketlenen sistem Çakırbeyli istikametine doğru hareketleniyor. Bu hareketliliği anbean takip ederek personel ve ekipmanlarımızla da hazır olacağız. Vatandaşlarımızı dikkatli olmaları yönünde uyarıyoruz. Bugün yarım saatte metrekareye 22 kilogram yağmur düştü. Yarınki yağışın ve rüzgarının şiddetinin daha fazla olacağı bilgisini aldık. Aydın’ın doğu ilçelerinde de Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden gerekli uyarılar da geçirilecek. Biz Nazilli Belediyesi olarak tüm birimlerimiz, daire müdürlerimiz, ekipman ve personelimizle birlikte vatandaşın güvenliği için alarm durumunda olacağız. Bölge milletvekillerimize de durumu ilettik. Nazilli’nin afet bölgesi ilan edilmesi için meclise gerekli önergeleri sunacaklarını söylediler”diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 05:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER