Aydın’da TAMP Tatbikatı

Aydın'ın İncirliova ilçesinde, Türkiye Afet Müdahale Planı Aydın Saha Tatbikatı (TAMP) yapıldı.

Aydın’da TAMP Tatbikatı

Aydın’da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye Afet Müdahale Planı-Aydın Saha Tatbikatı’ gerçeğini aratmadı. İncirliova ilçesi İstiklal Mahallesi’nde gerçekleşen tatbikatta depremden dolayı yıkılan 5 metruk evde arama ve kurtarma çalışması gerçekleştirildi.    

UMKE, emniyet, itfaiye ve sağlık personeli başta olmak üzere 14 kurumdan 135 kişinin görev aldığı tatbikatta deprem senaryosuna göre enkaz altında kalan 7 yaralı ekipler tarafından kurtarıldı. Bölgeye gelen AFAD ekipleri köpek yardımıyla kurtarma çalışması yaptı. İtfaiye ekipleri ise çeşitli yerlerde çıkan yangınlara müdahale etti. Nefesleri kesen kurtarma operasyonu büyük ilgiyle izlendi. 
  “KURUMSAL YAPIMIZ OLDUKÇA DONANIMLI”
  Tatbikatı izleyen Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Geldiğimiz nokta çok şükür ki şu an kurumsal yapımız oldukça donanımlı. Bu alandaki personelimiz işin şuurunda, bilincinde ve hazırlıklı bir şekilde devam ediyorlar. Bu tatbikatları da tıpkı askeri tatbikatlar gibi her alanda yapmamız lazım” dedi.
  AFAD İl Müdürü Ramazan Harman ise, “Tatbikatın amacı doğal afetler karşısında farkındalık yaratmak, afetlere karşı dirençli toplum oluşturmak, hizmet gruplarında görev alan müdahale ekiplerinin hızlı, verimli, etkin koordinasyonunu sağlamak, arama kurtarma personelimiz ve ilimizde bulunan müdahale ekipleriyle arama kurtarma potansiyelini öne çıkarmak, eksik yönlerimizi tespit etmek, yaşanabilecek muhtemel afetlerde tüm ekiplerin hazır ve eğitimli olmasını sağlamaktır” diye konuştu.

................................................................................. Aydın’ın İncirliova ilçesinde, Türkiye Afet Müdahale PlanıAydın Saha Tatbikatı (TAMP) yapıldı.  
Aydın Valiliği ve Aydın AFAD tarafından gerçekleştirilen tatbikatta senaryo gereği, 5.5 şiddetinde yaşanan deprem sonrasında 5 farklı enkaz alanında arama kurtarma çalışması gerçekleştirildi. Enkazda bulunan 7 yaralı ilk müdahalelerinin ardından ambulanslarla hastaneye sevki sağlandı.

Tatbikata Aydın Büyükşehir Belediyesi, EFAK, UMUT, UMKE ekipleri ve AKUT katılırken tatbikat başarıyla sona erdi.
Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü, İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyımaz da tatbikatı takip etti. 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER