AYDIN'DA AFET TATBİKATI

Aydın Afet Mücadele Eylem Planı kapsamında Efeler ilçesinde, 12 kurum ve kuruluşun işbirliğinde yapılan deprem tatbikatı nefes kesti.

AYDIN'DA AFET TATBİKATI

Efeler İlçesi Mimar Sinan Mahallesi Aybel Sitesi’ndeki sahada yapılan tatbikata, İl Afet ve Acil Durum İl Müdürü Ramazan Harman, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Taha Al ile Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan da katıldı.


  SENARYO GEREĞİ 17 KİŞİ KURTARILDI
  Yaklaşık bir saat süren tatbikatta senaryo gereği yaralanan 17 kişi kurtarıldı. Senaryo gereği olay yerine itfaiye, sağlık ve AFAD ekipleri sevk edildi. İtfaiye aracının sepeti ile UMKE ve Acil Kurtarma Timi, 4. kattaki yaralılara ulaştı. Diğer blokta başlayan yangına itfaiye ekipleri tarafından müdahale edildi. Binanın içerisinden yaralılar çıkartılarak sedye ile ambulanslara taşındı. 4. kattaki ağır yaralı vatandaş ise havai hat ile tahliye edildi. Nefes kesen tatbikatı çevredeki vatandaşlar meraklı gözlerle izledi.

Gerçeği aratmayan tatbikatı vatandaşlar merakla izledi

 
  12 KURUM VE KURULUŞ DESTEK VERDİ 
  Tatbikata, AFAD İl Müdürlüğü 28 personel ve 4 araç, Aydın Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü 10 personel ve 4 araç, UMKE 10 personel ve 2 araç, 112 Acil Sağlık 6 personel ve 2 araç, İl Emniyet Müdürlüğü 26 personel ve 5 araç, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü 3 personel ve 1 araç, ADM elektrik 2 personel ve 1 araç, Efeler Belediyesi Arama Kurtarma 11 personel ve 1 araç, UMUT Arama Kurtarma 1 araç, TÜRKCAN 1 araç ile destek verdi. 
  TATBİKAT GERÇEĞE UYGUN HAZIRLANDI 
  Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen tatbikatla ilgili bilgi veren İl Afet ve Acil Durum İl Müdürü Ramazan Harman, “Amacımız ilimizde bulunan müdahale ekiplerinin potansiyelini öne çıkarmak, eksik yönlerini tespit etmek, ilimizde yaşanabilecek muhtemel afetlerde tüm ekiplerin hazır, bilgili ve eğitimli olmasını sağlamak. Aydın Afet Mücadele Eylem Planı'nın, intikal, enkaz, yangın, arama kurtarma ve tahliye konularını içeren saha tatbikatını gerçekleştirdik” dedi. 
  Tatbikatın gerçeğe uygun şekilde uygulandığını dile getiren Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan ise, 50 kişilik Efeler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (EFAK) ile tatbikata destek verdiklerini ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2018, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER