SAĞLIKTA NELER OLUYOR?

Türk Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, sağlık çalışanları üzerinde siyasi baskı kurulduğunu iddia etti. Sağlık-Sen’den ayrılıp Türk Sağlık-Sen’e üye olan sağlık çalışanlarının tayin tehdidi ile karşıya karşıya kaldıklarını ve kurum içinde bazı yöneticilerin de buna alet olduklarını söyledi.

SAĞLIKTA NELER OLUYOR?
Türk Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer’in sağlık çalışanları üzerinde siyasi baskı kurduğunu iddia etti. Sağlık-Sen’den ayrılıp Türk Sağlık-Sen’e üye olan sağlık çalışanlarının tayin tehdidi ile karşıya karşıya kaldıklarını ve kurum içinde bazı yöneticilerin de buna alet olduklarını söyledi.
aa

Sağlık-Sen’de üye olan birçok çalışanın tehdit ve baskı altında kaldıkları için sendika değiştiremediklerini ifade eden Türk Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer’in baskıcı tutumundan herkesin şikâyetçi olduğunu ancak korku ile sindirildikleri için seslerini çıkarıp haklarını arayamadıklarını kaydederken, “Biz şunu diyoruz. Gelin elinizi vicdanınıza koyun, kimse üzerinde bir baskı kurmayın. Kurum amirlerine siyasetçileri paravan ederek baskınızı kurmayın. Her kes hür iradesiyle istediği zaman istediği sendikaya üye olsun, istediği zaman ayrılabilsin. Ama maalesef sağlık çalışanları ‘gönlümüz sizinle ama biz orda olmak zorundayız’ şeklinde samimi ifadelerle sıkıntıyı dile getiriyorlar” dedi.

"İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK-SEN’İN İKİNCİ ŞUBESİ"

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün Sağlık-Sen’in ikinci şubesi gibi çalıştığını söyleyen Türk Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, 4688 Sayılı Sendikalar Kanunu’na göre formların el ile doldurulup ıslak imzalı olması gerektiğine vurgu yaparken, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden gönderilen Ahmet Öztürk, Orhan Çakır ve Sibel Yüksel’e ait formların fotokopi olduğunu, Meryem Aktaş’a ait formda da kurum bilgilerinin bulunmadığını ifade etti. Uygulamanın yasal olmadığını savunan ve durumu Sendika olarak Halk Sağlığı Müdürlüğüne 4 Haziran 2014 tarihli yazı ile bildirdiklerini sözlerine ekleyen Bozkurt, şöyle dedi: “Bu yazımıza hala cevap alamadık. Daha da ileri gidip şunun gereğini yapın dediğimizde bize şunu diyorlar; buyurun mahkemeye gidin…”

 

“OLMADIK SİYASİ BASKI YAPILIYOR”

 

Sağlık-Sen üyesi bir çalışanın kurum içinde yer değişikliği yapıldığında yöneticilere olmadık siyasi baskıların uygulandığını da anlatan Ahmet Bozkurt, bunun son örneğinin Atatürk Devlet Hastanesi’nde yaşandığını söyledi. “Bir sendika iş yeri temsilcisi kurum içinde görev değişikliği yapıldı diye kıyamet kopuyor” diyen Ahmet Bozkurt, “Atatürk Devlet Hastanesinde Sağlık-Sen iş yeri temsilcisi yoğun bakım ünitesinden alınıp acil servise verilince Sağlık-Sen yönetimi tarafından kuruma itiraz ve baskılar yapılmaktadır. Sendikanın Genel Başkanı Hastane Başhekimini arıyor, siyasetçiler arıyor, valilikten birileri devreye sokularak baskı uygulanıyor. Neymiş iş yeri temsilcisinin yeri değişmezmiş. Diyoruz ki; bizimde iş yeri temsilcilerimizin yerini değiştirdiniz. Sizin iş yeri temsilcisinin yeri değişince kıyamet kopuyor. Kurum içinde idarece herkesin yeri değişebilir. 4688 Sayılı Sendikalar Yasası 18. maddesine göre gerekçe sunularak bu değişiklik yapılabilir. Bizim temsilcimiz Ömer Demircan, anestezi yoğun bakımdan alınıp cerrahi yoğun bakıma verildi bir şey denmedi de niye Sağlık-Sen Temsilcisinin yeri değişti diye itirazlar ve baskılar yapılıyor. Biz itiraz edince mahkemeye gidin diyenler şimdi de bu sendikanın başkan ve yönetimine buyurun sizde mahkemeye gidin diyebilmelidir. Kurum yetkilileri bu saatten sonra geri adım atması halinde yasalara aykırı davranmış olacaklardır. Farklı bir uygulama halinde bu defa biz itirazlarımızı yapacağız. Aynı kurumun içinde Türk Sağlık Sen üyelerine farklı Sağlık-Sen üyelerine farklı bir uygulamanın içine girilirse bu vicdani olarak da çalışanları rahatsız eder. Biz kurum amirlerinin geri adım atacaklarını düşünmüyoruz. Geri adım atarlarsa o zaman kendileri ile çelişmiş olurlar. Atatürk Devlet Hastanesi birimleri ile  beraber bir kamu iş yeridir. Demek ki başka bir kamu iş yerine gönderilmemişlerdir" ifadeleriyle yaşanan sıkıntıları gündeme taşıdı.

 

Sağlık Kurumunda çalışan doktorlar ve hastane yöneticilerinin Sağlık-Sen Başkanı A. Baki Karaer’in usulsüz talepleri ile karşı karşıya kaldığına da dikkat çeken Türk Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt tüm bu olumsuzluklar üzerinden siyasetçilerin elini çekmesi gerektiğine ayrıca vurgu yaptı. Bozkurt, A. Baki Karaer hakkında kendi üyeleri tarafından mal varlığına kadar çeşitli şikâyetlerin yapıldığı ve konunun basına da yansıdığını sözlerine eklerken, “Yetkililer iddialar ve şaibelerin üzerini örtmeden konunun üzerine titizlikle gidip gerçekleri ortaya çıkarmak durumundadır” diye konuştu.

 

ÇARPICI SOMUT BİR ÖRNEK

 

Ahmet Bozkurt, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nde bir sağlık çalışanının Türk Sağlık-Sen’e üye olduktan 2 ay sonra Buharkent’e geçici görevle tayin edildiğini ifade ederken, “Bu tayin Sağlık-Sen’ciler tarafından yazdırılıp, tayin yazısı Sağlık-Sen Temsilcisi tarafından götürülüp tayin edilen kişiye, ‘Bak tayin yazını görüyor musun, Buharkent’e git de bir gör’ diye gösteriliyor. Tayin yazısını gören sağlık çalışanı hemen Türk Sağlık-Sen’den ayrılıyor, Sağlık-Sen’e kayıt yaptırdıktan sonra da tayin yazısı yırtılıp görevine devam ediyor. Sağlık çalışanları Sağlık-Sen yöneticilerinin baskıları ile sindiriliyor. Hiç kimse cesaret edip kendi iradesi ile sendikasını değiştiremiyor” diye konuştu.

 

Sağlık kurumlarında yaşanan bu sıkıntıların daha önceki dönem valilerine iletildiğini ancak çözüm noktasında hiçbir sonuca ulaşamadıklarını ifade eden Türk Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, Aydın Valisi Erol Ayyıldız’ın yaşanan sıkıntılara el atacağına inandıklarını kaydetti.

 

 

 

aaydıngündem.com
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER