AYDIN BOZDOĞAN'DA UMKE TATBİKATI

Bozdoğan Kemer Barajı’nda UMKE Tatbikatı yapıldı. Tatbikattaki görüntüler gerçeği aratmazken, senaryo gereği gerçekleşen patlamada yaralananları skorsky helikopteri alandan aldı ve hastaneye ulaştırdı.

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimine bağlı UMKE tarafından Sağlık Bakanlığı onaylı 2019 yılı faaliyet planı çerçevesinde eğitim ve tatbikatı Bozdoğan’da gerçekleştirildi.


130 kişinin katılımı ile 17-19 Nisan 2019 tarihleri arasında ilimiz UMKE Afet Birim Sorumlumuz Mehmet YILMAZ Koordinasyonunda  gerçekleşen eğitim ve tatbikata Aydın UMKE, Denizli UMKE ve Muğla UMKE ile İlimizde  gönüllü olarak görev yapan STK’lardan  UMUT   EFAK, TAKED, TRAK katılmış olup  Jandarma Genel Komutanlığı ve Aydın Taktik Filo Komutanlığı destek vermiştir.
Tatbikatta, senaryo gereği, eski bir binadaki fabrikada yaşanan patlamada 12 kişi yaralanmış 2 kişide hayatını kaybettiği tespit edildi. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edilerek yaralılar UMKE ekipleri tarafından sedyelerle ambulanslara taşındı ve sonrasında ambulanslar yaralıları çevre hastanelere sevkini gerçekleştirdi. Bu sırada ağır yaralı iki vatandaş, senaryo gereği sedyeyle alınarak, Aydın Jandarma Filo Komutanlığına ait helikopterle Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırıldı. İl Sağlık Müdürümüz Dr. Fevzi YAVUZYILMAZ Jandarma Filo Komutanlığına ait helikopterle olay yerine gelerek yaşanan olayları yakından takip etti. 

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Fevzi YAVUZYILMAZ,  Tatbikata destek veren Aydın Jandarma Filo Komutanı Pilot Albay Arif HAKERLER’e, Helikopter pilotlarına, Bozdoğan İlçe Jandarma Komutanlığı, Bozdoğan İlçe Emniyet Müdürlüğüne ve yer tahsisi konusunda da yardımcı olan DSİ Bölge Müdürü Mehmet Akif BALTA’ya teşekkür etti.

Başarılı bir şekilde gerçekleşen tatbikat sonrası İl Sağlık Müdürümüz Dr. Fevzi YAVUZYILMAZ, tatbikatta yer alan personellere teşekkür ederek belge takdiminde bulundu.
Tatbikatta afetlerde kriz yönetimi, medikal çanta eğitimi ve saha uygulamaları, olay yeri yönetimi, enkaz ve göçük altından yaralı kurtarma prensipleri, araç kazalarında acil olgulara yaklaşım ve müdahalede yapılması gerekenler, triyaj uygulamaları, yaralı taşıma ve paketleme teknikleri, arazide yön bulma yöntemleri konularında eğitim verilmiştir.
Tatbikata İl Sağlık Müdürümüz Dr. Fevzi YAVUZYILMAZ, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Mete ERKİ, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aslı CANDAL, Personel ve Destek Hizmetler Başkanı Erol DİNÇER, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Ali Emrah ERGİNBAY katıldı.

——————-

Aydın’ın Bozdoğan ilçesi Kemer Mahallesi’nde bulunan Kemer Barajı’nın eski lojmanlarında UMKE Tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikata Muğla, Aydın, Denizli UMKE, Jandarma ile birlikte gönüllü görev yapan sivil toplum kuruluşlarından UMUT, EFAK, TRAC, TAKED’den toplamda 130 kişi katıldı. Ayrıca tatbikatta araç desteği olarak 2 ambulans, 2 arama kurtarma aracı, jandarma araçları, bir lojistik ve bir emir komuta aracı ve helikopter görev aldı.

SENARYO GEREĞİ PATLAMA OLDU

Tatbikatta senaryo gereği 2 katlı bir binada patlama oldu. Patlamanın ardından olayı görenlerin ihbarı üzerine patlama yerine çok sayıda ambulans ve resmi ve özel arama kurtarma ekibi sevk edildi. Patlama sonrasında binada ekiplerin yaptığı arama kurtarma çalışmalarında 12 yaralıya ulaşıldı. Arama sırasında UMKE ekibinden Golden cinsi Charlie isimli arama kurtarma köpeği yaptığı arama sonucunda enkaz altında kalan yaralı bebeği buldu. Acil durum önceliğine göre yaralılar patlama alanından güvenli alana ekiplerce taşındı. Sağlık ekiplerinin yaptıkları ilk incelemede senaryo gereği 2 kişinin hayatını kaybettiği saptandı. Aydın Jandarma Komutanlığı Filosu’na ait skorsky tipi helikopter, alana iniş yaparak durumu ağır olan iki yaralının Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’ne sevkini sağladı. Yaralıların tamamı çıkarıldıktan sonra jandarma olay yeri inceleme ekipleri binaya girerek fotoğraflama ve kimlik tespit çalışmaları yaptı.

“BELİRLENEN HEDEFLERE ULAŞILMIŞTIR”

Üç günlük çalışmaların ardından tatbikatın başarılı geçtiğini ifade eden Aydın İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, “Ekiplerimizin bölgede 3 gündür tatbikatı devam ediyor. Barışta ter dökmeyen, savaşta kan döker anlayışıyla günümüzün gerçeği olan deprem, sel, yangın ve patlama gibi felaketlerde yaralı kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarının eğitimini yaptık. Arama kurtarmaya çok elverişli bu alanı bize açan DSİ Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta ve katkısı olan her kuruma teşekkür ediyorum. 3 günlük emeğimizin karşılığında senaryoda belirlenen hedeflere başarıyla ulaşılmıştır. İnşallah ihtiyacımız olmaz ama bu arkadaşlarımız 7 gün 24 saat vatandaşımızın emrindedir” ifadelerini kullandı

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2019, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER