Avustralya’nın Viktorya eyaletindeki Tesselaar Lale Festivali’nde, ‘18. Türk Lale Festivali Hafta Sonu’ etkinliği düzenlendi. Festivali, Türkiye’nin Melbourne Başkonsolosu Eser Torun da ziyaret etti.

Avustralya’nın Viktorya eyaletindeki Tesselaar Lale Festivali’nde, ‘18. Türk Lale Festivali Hafta Sonu’ etkinliği düzenlendi. Festivali, Türkiye’nin Melbourne Başkonsolosu Eser Torun da ziyaret etti.

Avustralya’daki 18. Türk Lale Festivali Hafta Sonu etkinliğinde, Türkiye ve Türk kültürünün tanıtımı yapıldı. Avustralya Türk Kültür Platformu’nun bu yıl hiçbir kurum ve kuruluştan destek almadan düzenlediği festivalde, Türkiye rüzgarı esti. Etkinlik, 10-11 Eylül’de yapıldı. Her yıl büyüyen ve gelişen Türk Lale Festivali Hafta Sonu etkinliği, Viktorya eyaleti sınırları içinde ve ötesindeki diğer kültürlerin Türk toplumunu tanımasında köprü görevi gördü. Festivali, Türkiye’nin Melbourne Başkonsolosu Eser Torun ziyaret etti. Tüm çadırları dolaşan Torun, festival komitesini kutladı.

FESTİVALDE TÜRK KAHVESİ, TÜRK ÇAYI, TÜRK LOKUMU VE SİMİT TANITILDI

Festivalde, Türkiye'ye seyahat imkanı bulamamış olan yabancılara zengin Türk kültürü, müziği, sanatı ve mutfağından örnekler sunuldu. Geleneksel el sanatları tanıtıldı ve hediyelik eşya olarak satışa sunuldu. Festivalde Türk kahvesi, Türk çayı, Türk lokumu ve simit de tanıtıldı. Festival ziyaretçileri, Türk kahvesini, tarihi gelişimini, geleneğini ve kültürünü tanıma fırsatı buldu.

YEREL EBRU SANATÇISI EZGİ SERT, EBRU SANATINI UYGULAMALI OLARAK TANITTI

'İlk Evim İlk İş Yerim'de 4. etap kura takvimi açıklandı 'İlk Evim İlk İş Yerim'de 4. etap kura takvimi açıklandı

Festival alanında kurulan uygulamalı Türk sanatları stantları yoğun ilgi gördü. Geleneksel sanatlardan olan ebru ve cam boyama (vitray) sanatları, her biri kendi dalında haklı bir saygınlığa sahip olan yerel sanatçılar tarafından festival ziyaretçilerine tanıtıldı. Yerel ebru sanatçısı Ezgi Sert, iki gün boyunca ebru sanatını uygulamalı olarak tanıttı ve bu konuda sorulan soruları cevaplandırdı. Monash Üniversitesi Araştırma Görevlisi ve İranlı vitray sanatçısı Minoo Farhadi, festivale konuk sanatçı olarak katılarak ziyaretçilere cam üzerine lale boyama sanatını uygulamalı olarak gösterdi. Yoğun ilgi gören sanatçının çadırı önünde kuyruklar oluştu.

CAZ SANATÇISI HEDİYE GÜVEN SAHNE ALDI

Cumartesi ve pazar günleri saat 10:00’dan 17:00’ye kadar devam eden festivalde Türk müziğinin her çeşidi sahne alırken caz sanatçısı Hediye Güven’in sahne performansı yoğun ilgi gördü. Hediye Güven’e, Tolga Tümay gitarıyla eşlik etti. Sahne programlarını öğretim görevlisi ve sanatçı Fatih Karakaş organize etti. İki gün süren festivalde, Lale Trio ve Rapsodi Orkestraları Türk müziğini tanıtarak izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Lübnanlı sanatçı Mya, renkli kostümleri ve Türk müziği eşliğinde sergilediği oryantal danslarıyla izleyicileri eğlendirdi.

MEHTER TAKIMI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Etkinlikte, Avustralya Mehter Takımı yoğun ilgi gördü. Festival sahnesi, Türkiye ve Türk kültüründen tanıtımların yer aldığı posterler, afişler, logolar, geleneksel Türk kıyafeti, Türkiye logolu balonlarla süslendi. Festivalde, Türk kültürünün önemli değerlerinden biri olan Nasreddin Hoca’nın tanıtımına geniş yer verildi. Festival bahçesine yerleştirilen Nasrettin Hoca afişleri ve fıkraları, birçok yabancı ziyaretçinin ilgi odağı oldu. Avustralya’nın Melbourne şehrinde yaşayan Mehmet Balıkel, Nasreddin Hoca kostümüyle festival alanında dolaşarak ziyaretçilere bilgi verdi. Fotoğrafçıların ilgi odağı olan Mehmet Balıkel, fıkralar anlatarak Nasreddin Hoca’yı Avustralya’da yaşattı.

Festivalin ilgi çeken etkinliklerinden bir tanesi ise festival ziyaretçileri için organize edilen ‘Lale Bahçesi Açık Otobüs Turları’ oldu. Uzun kuyrukların oluştuğu bahçe turunda ziyaretçiler, lale bahçesini görme ve bilgi edinme şansına erişti.

“18. TÜRK LALE FESTİVALİ’NİN, AVUSTRALYA’DA YAŞAYAN TÜRK TOPLUMUNUN DİĞER TOPLUMLARLA DAHA DA KAYNAŞMASINA VESİLE OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Festivalde bir konuşma yapan festival koordinatörü Hilkat Özgün, "Altı aylık yoğun bir hazırlık çalışması sonucunda gerçekleştirdiğimiz 18. Türk Lale Festivali Hafta Sonu'nun gururunu yaşamaktayız. Türk Kültür Platformu olarak, ülkemizi böylesine başarılı bir etkinlikle temsil etmekten dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. On binlerce kişiye ülkemizin tarihini ve kültürünü tanıtma imkanı veren, kültürler arası bir köprü oluşturan 18. Türk Lale Festivali'nin, Avustralya'da yaşayan Türk toplumunun diğer toplumlarla daha da kaynaşmasına vesile olduğuna inanıyoruz. Türk Lale Festivali'ne gösterilen yoğun ilgiden her yıl olduğu gibi bu yıl da çok memnun kaldık. Önümüzdeki yıllarda da aynı şekilde devam ettirmeyi arzu ediyor, başta Melbourne Başkonsolosu Eser Torun olmak üzere, bizi festivalde yalnız bırakmayan tüm toplum üyelerimize, mehter takımımıza, müzik gruplarımıza, yiyecek çadırlarımıza, Türk el sanatları sanatçılarımıza ve tüm gönüllü festival ekibimize teşekkür ediyoruz" dedi.