İş insanı İnal Aydınoğlu’nun destekleriyle yaşama geçirilecek, ‘Ataşehir Belediyesi Gönüllü Hizmet Vakfı Atatürk Kütüphanesi’nin temeli, düzenlenen törenle atıldı. 

İş insanı İnal Aydınoğlu’nun destekleriyle yaşama geçirilecek, ‘Ataşehir Belediyesi Gönüllü Hizmet Vakfı Atatürk Kütüphanesi’nin temeli, düzenlenen törenle atıldı. 

İçerenköy Mahallesi’nde bin 672 metrekarelik alanda, 667 metrekare oturumlu ve dört kattan oluşan; toplam 3 bin 249 metrekare yapı alanına sahip olması planlanan Atatürk Kütüphanesi’nin temeli atıldı. Temel atma törenine; Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Gönüllü Hizmet Vakfı Başkanı İnal Aydınoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları, Ataşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Kudret Arslan, Ataşehir Belediye Meclis Üyesi ve CHP Grup Başkanvekili İlhami Yılmaz, Belediye Meclis Üyeleri, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın ve ilçe yöneticileri, İstanbul Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ümit Konya, Marmara Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Güssün Güneş, Gedik Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve Devrim Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Orhan Çekiç ile Ataşehirli mahalle muhtarları katıldı.

Gönüllü Hizmet Vakfı’nın iş birliğiyle kurulacak kütüphane bünyesinde; sergi salonu, etüt ve çalışma alanları, kayıt stüdyoları ile dijital kütüphane yer alacak. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında çok sayıda kaynak ve kitabın yer alacağı kütüphanenin, 2023 yılı içerisinde hizmete girmesi planlanıyor. 

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi temel atma töreninde, şunları söyledi:

“Bizim için çok özel bir gün. Çünkü burada Cumhuriyetimizi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini vereceğimiz bir kütüphane inşa ediyoruz. Bu anlamda emeği geçen mesai arkadaşlarıma ve projenin fikir babası saygıdeğer İnal Aydınoğlu’na ve Gönüllü Hizmet Vakfı’na teşekkür ediyorum. Kısmet olursa çok kısa bir zamanda kütüphanemizi bitireceğiz. 

“ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ YOLDA YÜRÜYECEĞİZ”

Önemli olan bu binaları yapmak değil, önemli olan içini doldurabilmektir. Atatürk Kütüphanesi gelecek nesillerimize bırakacağımız en anlamlı miraslarımız arasında yer alacak. Bir dünya lideri olan Ulu Önderimiz Atatürk, hayatı boyunca bilime ve kitaba olan önemi vurgulamış ve bunu yaşamına yansıtmıştır. Hayatının çoğunu cephelerde geçirmiş olmasına rağmen kitaplarını yanından ayırmamıştır. Yaşamı boyunca da kitap okumak ve araştırmaktan hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Bizler onun aziz varlığını her daim Ataşehir’de yaşatacağız. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Cumhuriyetin değerlerinden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Atatürk’ün bize gösterdiği yolda, Cumhuriyet’in ışığında, aydınlık yarınlara yurttaşlarımızla birlikte yürüyeceğiz. Yurttaşlarımızın Atatürk ile ilgili her türlü bilgiye ulaşacakları kütüphanemizin hayırlı olmasını diliyor ve emeği geçen rektörlerimize, üniversite hocalarımıza ve İnal Aydınoğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum.”

Gönüllü Hizmet Vakfı Başkanı İnal Aydınoğlu ise “Ataşehir İstanbul’un en entelektüel ilçesi olma konumdadır. Sevgili Başkanımız ve ekibi, çağdaş uygarlık düzeyinde bir kent oluşturabilmek için kültüre, sanata, eğitime çok büyük önem veriyorlar ve Ataşehir’i bir kültür ve sanat kenti yapabilmek için çaba sarf ediyorlar. Biz de Gönüllü Hizmet Vakfı olarak; eğitim, kültür ve sağlık alanında çorbada tuzumuz olsun diye yola çıkmış gönüllü bir aileyiz. Atatürk Kütüphanesi; çok değerli ilim, bilim insanları ve önemli Atatürk uzmanlarının katkısı ile yapılacak” diye konuştu.