Atakum Belediyesi, SAMFAD ve ATAFOD  iş birliğinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Atakum ve 19 Mayıs” konulu fotoğraf yarışması sonuçlandı.

Atakum Belediyesi, Samsun Fotoğraf Sanatı Derneği (SAMFAD) ve belediyenin Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (ATAFOD) iş birliğinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Atakum ve 19 Mayıs” konulu fotoğraf yarışması sonuçlandı.

Atakum Belediyesi, SAMFAD ile ATAFOD iş birliğinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında 14-21 Mayıs günleri arasında düzenlenen “Atakum ve 19 Mayıs” konulu fotoğraf yarışmasının finalistleri belli oldu.

164 FOTOĞRAF DEĞERLENDİRİLDİ

Selman Uzun, Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan, Ali Kahveci, Faruk Akbaş, Prof. Dr. Hatice Bozoğlu, öğretim görevlisi Atanur Sevim ve Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Küçükala’dan oluşan seçici kurul, 37 fotoğrafçının çektiği 164 fotoğrafı değerlendirdi. Değerlendirmeler sonucunda dereceye giren yarışmacılar TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) Ödülleri’ni almaya hak kazandılar. “Kent Park 19 Mayıs” adlı fotoğrafıyla birinci olan Mustafa Güral altın madalya ve 10 bin TL, “Gün Doğumu Şarkıları” adlı fotoğrafı ile ikinci olan Yunus Yıldız gümüş madalya ve 7 bin TL, “Bisikletli Çocuk, Barınak ve Şehir” adlı fotoğrafı ile üçüncü olan Barbaros Odabaş bronz madalya ve 5 bin TL para ödülü kazandı. Yarışmada ayrıca “Kitesurf” adlı çekimi ile Mehmet Akyüz Özel Drone Ödülü ve 3 bin TL; Esra Türkdönmez “Atatürk ve Üniversite” fotoğrafı, Mustafa Güral da “Bisiklet ve Paten” ile “Atakum’da Dolunay” fotoğraflarıyla mansiyon ödülü ve biner TL para ödülü almaya hak kazandı. Yarışmacıların madalyaları ve ödülleri ileriki tarihte düzenlenecek törenle verilecek. 19 Mayıs ve Foto Maraton Ödül Sergisi adıyla düzenlenecek etkinlikte seçici kurulun belirleyeceği 24 fotoğraf sanatseverlerle buluşacak.

“SİZLERLE BERABER OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

Etkinlikler kapsamında usta fotoğraf sanatçılarını sanatseverlerle buluşturan söyleşi programı düzenlendi. Programın açılış konuşmasını yapan Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Küçükala, “Ben öncelikle bütün bu aşamalarda bize destek veren herkese teşekkür etmek istiyorum. Belediye’nin içinden ve dışından herkesten görüş alarak birçok şeyi oluşturduk. Başkanımız Cemil Deveci, bu vizyonun oluşmasında bizim için büyük katkılar sağladı. Ben hasbelkader fotoğraf yarışmasının jürisinde olan ve kısmen de bu olaya ilgili bir kişi olarak bu tip çalışmalardan ve sizlerle beraber olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

“YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR YAPACAĞIMIZ ÇALIŞMALARIN GÖSTERGESİDİR”

Foto Maraton Koordinatörü, fotoğraf sanatçısı Behçet Atabek de etkinliğin önemine değindiği konuşmasında şunları söyledi:

BUCA BELEDİYE BAŞKANI KILIÇ, BAYRAM ÖNCESİ ESNAFI ZİYARET ETTİ  BUCA BELEDİYE BAŞKANI KILIÇ, BAYRAM ÖNCESİ ESNAFI ZİYARET ETTİ 

“Yaptığımız çalışmalar yapacağımız çalışmaların göstergesidir. Bundan sonraki çalışmalarda da hem belediyemize hem derneklerimize başarılar diliyorum.”

“BUNDAN SONRA DAHA GÜZEL ŞEYLER OLACAK”

SAMFAD Başkanı Dr. Abdullah Sezgin ise “20 yılı aşkın bir süredir Samsun içinde fotoğraf üzerine birtakım etkinlikler yapmaktayız. Yeni kardeşimiz ATAFOD ile beraber de böyle bir organizasyonda ilk kez yan yana geldik. Bu çok güzel bir şey ve bundan sonra olacak güzel şeylerin belki bir işareti. Bundan sonra daha güzel şeyler olacak” diye konuştu.

“FOTOĞRAF SANATÇISI VE DİĞER SANAT ETKİNLİKLERİ YAPANLAR İÇİN BİR AİLE EVİ OLARAK DÜŞÜNÜLMÜŞ”

ATAFOD Başkanı, yeykeltraş ve fotoğraf sanatçısı Güngör Çınar, Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nin hizmete açılmasının önemine değinerek “Başkanımıza, Belediye Başkan Yardımcımıza sanat merkezi olarak çok orijinal ve sevecen bir işlevi olan bir mekanı bize daha doğrusu Atakum’a ve Türkiye'ye kazandırdıkları için çok teşekkür ediyoruz. Bu mekan gerçekten Atakum’un çok ihtiyacı olan bir mekandı. Bizim gibi fotoğraf sanatçısı ve diğer sanat etkinlikleri yapanlar için bir aile evi olarak düşünülmüş ve gerçekten çok iyi. Emeklerine ve yatırımlarına da ayrıca çok teşekkür ediyorum” dedi.

“SOKAĞIN İÇİNDE İNSANLARIN YÜZÜ GÜLMÜYORSA Kİ BUNU YAPACAK ŞEYLERDEN BİRİSİ VE EN ÖNEMLİSİ SANAT VE KÜLTÜRDÜR”

Fotoğraf sanatçısı Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan, sunumunda Hasan Ali Yücel Sanat Merkezi’ni kazandırdığı için Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’ye teşekkür etti. Kaptan, şunları söyledi:

“Gerçekten Samsun’a ve Atakum’a değer katan çok güzel bir mekan. Çok güzel şehirler, caddeler ve sokaklar yaparsınız ama o sokağın içinde insanların yüzü gülmüyorsa ki bunu yapacak şeylerden birisi ve en önemlisi sanat ve kültürdür. Bunlara değer verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim. Ayrıca SAMFAD ve ATAFOD’a da çok teşekkür ediyorum. Kendimizi, çok güzel bir organizasyonda bulduk.”

Prof. Dr. Yakup Kaptan, konuşmasının “Mavi Sürgün” başlıklı slayt gösterisi ile Ege Denizi’nde çektiği fotoğrafları seyircilerle paylaştı.