CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 45’ten yüzde 50 seviyesine yükseltmesine ilişkin “Ekonomiyi düzeltmenin yolu uçuk, halkın yaşadığı gerçeklikten uzak ekonomi politikaları değil; güvenin, adaletin sağlandığı, talanın ve israfın olmadığı bir yönetim anlayışından geçiyor. Ne yerli ne de yabancı sermayeye güven vermeyen, sadece kendine yakın olan bir kesimi zengin etmeye yönelik bu anlayış ekonomiyi düzeltemez” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugün yüzde 45 olan politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye çıkardı.

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, PPK’nın bugün duyurduğu faiz kararına tepki gösterdi. Genç, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“HALK PAZARDA BİLE KREDİ KARTI KULLANACAK DURUMA GELDİ”

“Ekonomiyi alt üst eden iktidar, şimdi dar gelirlinin kemerini daha da sıkıyor. Genel seçim sonrası Nas’ı unutup faizleri artırmaya başladılar. Yüzde 45 yetmedi şimdi daha da artırmaya devam ediyorlar. Dar gelirliyi düşünen yok. Geçim derdinde olan milyonların kredi kartlarına göz dikenler, enflasyonu düşürmek için kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarının faizlerini artırmaya başladılar. Halk pazarda bile kredi kartı kullanacak duruma geldi.

“BAKAN ŞİMŞEK, EKONOMİDEKİ DAĞILMIŞLIĞI ‘ACI REÇETE’ İLE TOPARLAMAK İSTİYOR”

Kur korumalı mevduatın (KKM) geçtiğimiz yıl ülkeye maliyeti 152 milyar lira oldu. Piyasaları bozmadan KKM’den çıkacaklarını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonomi politikası ne enflasyonun ne de döviz kurlarının artışına engel olamadı. Ekonomideki dağılmışlığı, ‘acı reçete’ ile toparlamak istiyor.

“VERGİLERDEKİ DEVASA ARTIŞA RAĞMEN BÜTÇE, ŞUBATTA 153,8 MİLYAR TL AÇIK VERDİ”

İSTANBUL GAZİOSMANPAŞA'DA TOPRAK KAYMASI MEYDANA GELDİ... ÖLEN YA DA YARALANAN OLMADI İSTANBUL GAZİOSMANPAŞA'DA TOPRAK KAYMASI MEYDANA GELDİ... ÖLEN YA DA YARALANAN OLMADI

KKM hesaplarına, garanti ödemeli köprü, yol ve hastanelere ödenen paralar yüzünden boşalan Hazineyi, halka kestiği vergilerle doldurmaya çalışıyor ancak vergilerdeki devasa artışa rağmen bütçe, şubat ayında 153,8 milyar TL açık verdi.

“İKTİDAR YEREL SEÇİM ÖNCESİ SESSİZLİĞİNİ KORUYOR”

Halkı yoksullukla baş başa bırakanlar, uyguladıkları yanlış politikaların sonuçlarını yine halka kesiyorlar. Gerçeklikten uzak bu ekonomi politikalarına, halka yüklenen vergi yüküne seçim sonrası devam edeceğinin sinyalini veren iktidar, yerel seçim öncesi sessizliğini koruyor.

“SADECE KENDİNE YAKIN OLAN BİR KESİMİ ZENGİN ETMEYE YÖNELİK BU ANLAYIŞ EKONOMİYİ DÜZELTEMEZ”

Ekonomiyi düzeltmenin yolu uçuk, halkın yaşadığı gerçeklikten uzak ekonomi politikaları değil; güvenin, adaletin sağlandığı, talanın ve israfın olmadığı bir yönetim anlayışından geçiyor. Ne yerli ne de yabancı sermayeye güven vermeyen, sadece kendine yakın olan bir kesimi zengin etmeye yönelik bu anlayış ekonomiyi düzeltemez.”

Kaynak: anka