Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün açıkladığı asgari ücrete yüzde 30’luk zam kararı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

YENİ ASGARİ ÜCRET KARARI, RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, aylık net asgari ücretin 5 bin 500 TL olması yönündeki kararı, Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı.

ÜMİT ÖZLALE’NİN BAKAN ERSOY’LA İLGİLİ İDDİALARINA İLİŞKİN HABERLERE ERİŞİM ENGELLENDİ: “ERSOY KENDİSİNE GÜVENİYORSA İSTEDİĞİ KANALDA BU YAPILANLARI TARTIŞALIM” ÜMİT ÖZLALE’NİN BAKAN ERSOY’LA İLGİLİ İDDİALARINA İLİŞKİN HABERLERE ERİŞİM ENGELLENDİ: “ERSOY KENDİSİNE GÜVENİYORSA İSTEDİĞİ KANALDA BU YAPILANLARI TARTIŞALIM”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, aylık net asgari ücretin 5 bin 500 TL olması yönündeki kararı, Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün İstanbul’da; Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yeni asgari ücreti açıklamıştı. Erdoğan, “Asgari ücrete temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 25 oranında bir ara artış yapıyoruz. Buna göre yeni asgari ücret, net 5 bin 500 TL olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecektir. Bu bir ara artıştır. Asıl asgari ücret tespitini inşallah yıl başında yeniden gerçekleştireceğiz” demişti.

Resmi Gazete’de yayınlanan kararda; Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, 29 Haziran ve 1 Temmuz’da iki toplantı yaptığı belirtildi. Komisyonun, “Milli seviyede tek asgari ücret tespitine, oybirliğiyle; işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretinin; 1/7/2022-31/12/2022 tarihleri arasında (215,70) iki yüz on beş lira yetmiş kuruş olarak tespitine, oybirliğiyle” karar verdiği ifade edildi.

“EN AZ ÜCRETTİR, PAZARLIK ÜCRETİ DEĞİLDİR”

Kararın gerekçesi ise şöyle:

“Asgari ücret, bilindiği gibi ödenmesi zorunlu olan en az ücrettir. Asgari ücretin belirlenmesini düzenleyen Asgari Ücret Yönetmeliği uyarınca, asgari ücret, pazarlık ücreti değildir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu önceden belirlenmiş bulunan asgari ücreti süresinden önce değiştirmek üzere toplanmış ve önümüzdeki 6 ay için uygulanacak ücrette işçilerimizin gelir kayıplarını telafi etmek üzere iyileştirme kararı almıştır. Alınan karar uyarınca; işçinin günlük asgari ücreti, 1/7/2022-31/12/2022 tarihleri arasında (215,70) ikiyüzonbeş lira yetmiş kuruş olarak belirlenmiştir.”