Artvin Barosu Başkanı Ayla Varan, “Aklınıza gelmeyecek sorunlar var. Bizler hukuk insanlarıyız bizler bundan sonraki süreçte zamanımızın büyük bir bölümünü bölgede delil tespitleri üzerine çalışacağız. Adli binalar hasarlı ve dolayısıyla biz nerede tespit yapacağız ve yargı süreci nasıl başlayacak ve bütün bunlar nasıl koordine edilecek, bölgede yaşayan hukuk camiasındaki arkadaşlarımızın birçoğu arkadaşını kaybetti. Bugünler kritik aslında çünkü delillerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayız" dedi.

UĞUR İSTANBULLU

Artvin Barosu Başkanı Ayla Varan, “Aklınıza gelmeyecek sorunlar var. Bizler hukuk insanlarıyız bizler bundan sonraki süreçte zamanımızın büyük bir bölümünü bölgede delil tespitleri üzerine çalışacağız. Adli binalar hasarlı ve dolayısıyla biz nerede tespit yapacağız ve yargı süreci nasıl başlayacak ve bütün bunlar nasıl koordine edilecek, bölgede yaşayan hukuk camiasındaki arkadaşlarımızın birçoğu arkadaşını kaybetti. Bugünler kritik aslında çünkü delillerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayız" dedi.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen iki depreme ilişkin açıklama yapan Artvin Baro Başkanı Ayla Varan, "Henüz haber alınamayan yüzlerce can olduğunu biliyorum ve bu yüzden de herkeste olduğu gibi biz de inanın gece sağlıklı uyku uyuyamıyoruz. Biliyorsunuz vatandaşlarımız hepimizi ağlatan çok büyük bir dayanışma örneği gösterdi. Benim konuştuğum insanların birçoğundan şunu duydum, 'eşime şunu söyledim evde sadece bir battaniye kalsın gerisini lütfen deprem bölgesine götürün' dendi" ifadelerini kullandı.

"VATANDAŞLARIMIZ ÇOK BÜYÜK BİR DAYANIŞMA ÖRNEĞİ GÖSTERDİ"

Ayla Varan şunları söyledi:

"Öncelikle bölgede yaşanan can kayıplarla ilgili büyük bir deprem felaketi ile ilgili hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Barom ve şahsım adına Allahtan rahmet diliyorum, yaralı olanlara şifalar diliyorum. Henüz haber alınamayan yüzlerce can olduğunu biliyorum ve bu yüzden de herkeste olduğu gibi biz de inanın gece sağlıklı uyku uyuyamıyoruz. Türkiye Barolar birliği ilk günü itibariyle sahadaydı. Belli bir koordineli süreci götürmek istedik. Biliyorsunuz vatandaşlarımız hepimizi ağlatan çok büyük bir dayanışma örneği gösterdi. Benim konuştuğum insanların birçoğundan şunu duydum, 'eşime şunu söyledim evde sadece bir battaniye kalsın gerisini lütfen deprem bölgesine götürün' dendi ve hepimiz yaptık bunu. Ancak gelişmeleri bir süre takip etmekte gerekiyordu o kadar sorun var ki deprem bölgesinde. Biz Artvin Barosu olarak ayın 24'ü ve 28'i arasında deprem bölgesinde olacağız. 

"AKLINIZA GELMEYECEK SORUNLAR VAR BÖLGEDE"

Aklınıza gelmeyecek sorunlar var. Bizler hukuk insanlarıyız bizler bundan sonraki süreçte zamanımızın büyük bir bölümünü bölgede delil tespitleri üzerine çalışacağız. Adli binalar hasarlı ve dolayısıyla biz nerede tespit yapacağız ve yargı süreci nasıl başlayacak ve bütün bunlar nasıl koordine edilecek? Bölgede yaşayan hukuk camiasındaki arkadaşlarımızın birçoğu arkadaşını kaybetti. Bugünler kritik aslında çünkü delillerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayız ve her anlamda delilleri birileri yok edebilir hatta deliller yok olabilir. Belirttiğim gibi o kadar çok sorun var ki hangisinden ve neresinden başlayalım. Artvin Barosu neler yapabilire gelmekte inanın zorlanıyoruz. Evet insanlarımız bireysel yardımlarını yaptılar ama biz de Artvin Barosu olarak resmi yardım hesabımızı açtırdık. Valimiz de bu konuda duyarlılık gösterdi ve bizler gerekli izinleri alarak resmi yardım hesabımızı açtık.

"ADLİYE BİNALARIMIZ PERİŞAN HALDE"

Bölgede birçok meslektaşımız ofisini ve evini kaybetti ve adliye binaları perişan halde. Bütün bunlar nasıl koordine edilecek bilmiyorum ama bunlara öncelik vermek gerekir çünkü önce çalışılacak bir mekana da ihtiyacımız var.  Biz Baro olarak ayrıca çalışma gruplarını da oluşturuyoruz ve bu gruplarla bölgede çalışma yürüteceğiz.  Artvin Barosu olarak yardım kampanyasını sürdürüyoruz ve meslektaşlarımızdan ciddi destekler aldık. Kendilerine teşekkür ediyorum.

"ARTVİNLİ KADINLAR DEPREM BÖLGESİNE ÇOK BÜYÜK KATKI SAĞLIYORLAR"

Artvinli kadınlar bize çok büyük katkı sağlıyorlar. Özellikle kadının özel ihtiyaçlar var biliyorsunuz. Kadınlarımız da canla başla çalışıyorlar. Benim de tüylerimi diken diken eden zaman zaman çok duygulandıran çalışmalarını izliyorum. Baromuz mensubu olamayan ama Artvin’de yaşayan bu sürece destek veren kadınlarımıza çok teşekkür ediyorum. Diğer ilçelerde de kadın örgütleri bize destek veriyor Hem onların hazırladıkları özel yardım paketlerini bizlere ulaştırıyorlar. Dediğim gibi hijyen çok önemli deprem bölgesinde su olmaması nedeniyle ciddi bir sıkıntı var. Doğal olarak özel bakım olan banyo ve tuvalet sıkıntısı yaşanıyor. Yapılan yardımlarda herkes evinden kıyafet verdi, kaban verdi üst baş verdi ama iç çamaşır maalesef gönderilemedi ve şimdi bölgede iç çamaşırı sorunu var. Malatya Barosuyla ilişkiye geçip ve biz Malatya'ya gideceğiz. Ben alanda gönüllü ekibimle beraber orada olacağım ve aynı zamanda kadın dayanışması da göstererek Artvin Barosu ve kadın arkadaşlarımızın hazırladıkları ve aynı zamanda çeyizinden çıkardığı ürünleri, evinden biriktirdiği malzemeleri bize teslim ediyorlar ve biz de poşete koyarak ayın 23’ü gecesi Malatya’ya götüreceğiz ve oradaki Baronun ekibine teslim edip bölgede çalışacağız. Yardım kampanyamız bir ay boyunca devam edecek ve biz biriktirdiğimiz maddi kaynakları, konaklama ve ısınma ihtiyacı için katkı sunacağız.

"ÇOCUKLARIMIZ İÇİN PSİKOLOJİK DESTEĞE İHTİYAÇ DUYACAĞIZ"

Bölgede çocuk hakları komisyonumuzu aktif olarak çalışacak çünkü çocuklarımıza psikolojik destek sağlanacak ve aynı zamanda çocuklar için koruyucu aileler konusunda gerekli çalışmalar yapılacaktır. Kadın komisyonumuz da bölgede olacak. 28’inde bölgeden dönmüş olacağız ama bölgedeki görevimiz bitmiş olamayacak her birimizin yalnızca Artvin Barosu değil elbette. İlerleyen zamanlarda yapabileceklerimizi aslında biraz da bundan sonra için yaşayarak göreceğiz. Keşke bugünden sorunları öngörebilirsek çözümleri için çalışabiliriz ama biz yine de orada olacağız.”