Muratpaşa Belediyesi tarafından öykü dalında yılın en iyilerinin seçildiği Antalya Edebiyat Günleri’nde ödüllerin sahipleri açıklandı.

Muratpaşa Belediyesi tarafından öykü dalında yılın en iyilerinin seçildiği Antalya Edebiyat Günleri’nde ödüllerin sahipleri açıklandı.

Bu yıl 17 ile 20 Kasım günleri arasında 7'ncisi düzenlenecek olan Antalya Edebiyat Günleri’nde onur ödülleri Necati Tosuner ve İsmail Uyaroğlu’nun olurken, “En İyi Öykü Kitabı” ödülüne Polat Özlüoğlu layık görüldü. “En İyi İlk Öykü” ödülünü ise Günay Çetao Kızılırmak ile Erkan Karaaslan paylaştı.

Başta öykü olmak üzere roman, deneme, oyun gibi yazınsal türlerde de yapıtlar veren Tosuner, ödüle değer görüldü. Behçet Necatigil’in şiire başlayan Uyaroğlu ise “Sentetik duygulara dokunmuş konfeksiyon şiirler imal etmeyi beceremediği” gerekçesiyle ödülün sahibi oldu. 

Seçici Kurul, “En İyi Öykü Kitabı” ödülünü ise “Annem Kovboylar ve Sarhoş Atlar” kitabıyla Polat Özlüoğlu’na verdi. “En İyi İlk Öykü” ödülünü Günay Çetao Kızılırmak ve Erkan Karaaslan paylaştı. Kızılırmak, öyküleme tekniğini başarıyla uygulamasıyla “Köstebek Yolları”; Karaaslan ise toplumsal, politik ve bireysel olan arasında başaralı bir devinim sağladığı gerekçesiyle, “Kaplumbağalar Ölmesin” öyküsüyle ödülü aldı.

Ödül töreni, 19 Kasım Cumartesi günü saat 20.30’da Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Gecede, Türk halk müziği sanatçısı Cengiz Özkan, “Unutulmaz Halk Ozanlarımızdan” başlığıyla bir resital verecek.