Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Dijital Tarım Projesi’ kapsamında, Demre ve Kaş'ta üreticilere dijital sensör dağıttı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Dijital Tarım Projesi’ kapsamında, Demre ve Kaş'ta üreticilere dijital sensör dağıttı.

Tarımsal üretimi geliştirmek ve çiftçileri yeni teknolojilerle buluşturmak amacıyla, Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Dijital Tarım Projesi devam ediyor. Seralarda anlık olarak havanın sıcaklığınının ve nem oranınının takip edilip raporlanabilmesini sağlayan proje kapsamında, Demre'de ve Kaş'ta üreticilere dijital sensör dağıtımı yapıldı.

KOOPERATİF ÜYELERİNE DAĞITILDI

Büyükşehir’in Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından Kaş’ta Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne ve Ziraat Odası’na üye olan 35 üreticiye sensör dağıtıldı. Demre’de de kooperatif üyesi olan 25 üreticiye dijital sensörleri teslim edildi. 

Büyükşehir Belediyesi’ne kooperatif olarak başvurduklarını söyleyen Beymelek Sulama Kooperatifi Başkanı Ergün İnceoğlu, “Evi serasından uzak olan arkadaşlarımız için bu sensörleri istedik. Buzlanma ve don zamanlarında arkadaşlarımız bu sistem sayesinde serasının içindeki ısı ve nem değişimlerini evlerinden izleyebilecek” dedi.

Beymelek Sulama Kooperatifi üyesi Sami Özek de serasının evine uzak olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Özek, “Soğuk havalarda seraları saatte bir kontrol etmemiz gerekiyor. Sürekli evle sera arasında gidip geliyoruz. Şu anda bu cihazla seralarımızı evden kontrol edeceğiz. Bildirim geleceği için artık don korkusu yaşamayacağız. Bildirim geldi mi seraya gidip sobayı yakacağız” diye konuştu. 

ÜRETİCİYİ MESAJLA UYARIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz dağıtılan ve seralara yerleştirilen akıllı takip cihazları özellikle don olan günlerde ve seranın nem oranının yükseldiği durumlarda çiftçiyi cep telefonlarına gelen mesaj ile uyarıyor. Sistem seralarda ısı değişiminden kaynaklı ürün kayıplarının önüne geçerken, üreticilerin evlerinden seralarını takip etmesine imkan sunarak seralarda don nöbeti tutmasını engelliyor.