Antalya Büyükşehir Belediyesi, 7 bin 425 megavat kurulu güce sahip 12 güneş enerji santrali, 4 biyogaz ve 1 atık ısıdan enerji üretim tesisi ile temiz ve yenilenebilir enerji üretimini artırıyor. Başkan Muhittin Böcek, 2023 yılında da kentin doğasına sahip çıkmaya devam edeceklerini belirterek temiz enerji üretiminin süreceğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 7 bin 425 megavat kurulu güce sahip 12 güneş enerji santrali, 4 biyogaz ve 1 atık ısıdan enerji üretim tesisi ile temiz ve yenilenebilir enerji üretimini artırıyor. Başkan Muhittin Böcek, 2023 yılında da kentin doğasına sahip çıkmaya devam edeceklerini belirterek, temiz enerji üretiminin süreceğini söyledi. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırıyor. Büyükşehir Belediyesi, kurulu gücü 46 megavat olan biyokütle enerji üretim tesisleri ve güneş enerji santralleri ile aylık ortalama 145 bin hanenin enerji ihtiyacına eşdeğer üretim yapıyor.

Alanya Türkler Entegre Katı Atık Değerlendirme Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi, Alanya Yumru Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi, Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi ile Manavgat Katı Atık Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisi’nde 2022 yılında ortalama 378 bin 82 megavat saat enerji üretildi. Üretim miktarı ile aylık 137 bin 300 hanenin enerji ihtiyacı karşılanabiliyor. 

EVSEL ATIKLAR ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR

Çevre Dostu ve Sıfır Atık Hedefi ile hayata geçirilen Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi, Antalya’nın çöpünü çevreye zarar vermeden bertaraf ederken 28,27 megavat enerji üretiyor. Alanya Entegre Katı Atık Değerlendirme Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi ise Alanya, Gazipaşa, Gündoğmuş, Akseki ve İbradı’da oluşan evsel katı atıkları enerjiye dönüştürüyor. Günlük bin ton çöp kapasiteli mekanik ayırma tesisi ve 420 ton kapasiteli biyometanizasyon tesisinde 5,6 megavat kapasiteli enerji üretim tesisi bulunuyor. 

Alanya Yumru Düzenli Depolama Sahası ve Enerji Üretim Tesisi’nde ise depo gazından enerji üretimi için 2,8 megavat kurulu güce sahip enerji üretim santrali kuruldu. Manavgat Katı Atık Düzenli Depolama Sahası ve Enerji Üretim Tesisi de 3,6 megavat kurulu güç kapasitesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne gelir sağlıyor. 

GES’LERİN SAYISI 18'E ÇIKACAK 

Büyükşehir Belediyesi’nin, hali hazırda toplam kurulu gücü 7 bin 425 megavat olan 12 adet güneş enerji üretim tesisi bulunuyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 12 güneş enerji üretim tesisinde, 2022 yılı içerisinde yaklaşık olarak 13 bin 172 megavat saatlik enerji üretimi gerçekleştirildi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bir turizm kenti olan Antalya’nın çevresi ve doğasını temiz tutmanın sorumlulukları olduğunu belirterek, temiz enerjiye yönelik yatırımların süreceğini kaydetti. Başkan Böcek, “Mevcut güneş enerjisi santrali yatırımlarımıza ilave edeceğimiz projeler ile 2023’te belediyemizin temiz enerji portföyündeki güneş enerjisi santrali sayısını 18’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.