Sürdürülebilir bir Antalya için çevreci yatırımlarına devam eden Antalya Büyükşehir Belediyesi, 17 Güneş Enerji Santrali ile kentin güneşini enerjiye çeviriyor. 

Antalya’nın sahip olduğu zengin çevre değerlerini korumak ve gelecek nesillere taşımak için çalışan Antalya Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir enerji konusunda da çalışmalara imza atıyor. “Doğamıza söz verdik” diyen Başkan Muhittin Böcek döneminde 17 GES, 4 biyokütle ve 1 atık ısıdan enerji tesisi olmak üzere 22 yenilenebilir enerji üretim tesisiyle 145 bin hanenin tükettiği elektrik enerjisini karşılayacak değerde temiz enerji üretildi.

“Karbon nötr Antalya” hedefiyle çalışan Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kızıllı’da katı atık bertarafında atık ısıdan enerji üreten Türkiye’nin ilk tesisini hizmete açtı. 2021 yılında faaliyete geçen tesis 4 bin 500 metrekarelik alanda, 7 milyon 250 bin dolara mal oldu. Tesis, atık ısı kazanları, buhar türbini, kondenser, soğutma kulesi ve su hazırlama ünitelerini içerecek şekilde, 2.8 megavata kurulu güçte olup, 9 bin hanenin elektrik tüketimine eşdeğer temiz enerji üretiyor. İklim değişikliğiyle mücadelede karbon salımını azaltan ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne gelir de yaratan bu tesis, atık ısıdan buhar türbini ile enerji üreten Türkiye’deki ilk ve tek katı atık tesisi olma özelliği taşıyor. Tesis aylık 75 bin ton karbondioksit eşdeğeri emisyon azaltımı sağlıyor. 4 biyokütle enerji üretim tesisi ile atıktan enerji üreten Antalya Büyükşehir Belediyesi, 40,36 megavata kurulu güce sahip, aylık 137 bin 300 hanenin elektrik enerji ihtiyacına eşdeğer elektrik üretiyor. Bu sayede 1 milyon 427 bin karbon yutak ağaç eşdeğer sayısı ile 597 bin 500 ton karbondioksit eşdeğeri emisyon azaltımı sağlanmış oluyor. 

Uygulama projeleri tamamlanan 710 kilovatlık Manavgat Hali çatı GES, 600 kilovatlık Alanya içme suyu arıtma tesisi çatı GES, 450 kilovatlık Kütükçü terfi istasyonu çatı GES ve 300 kilovatlık ASAT hizmet binası çatı GES'leri hayata geçirilerek ilave 4 GES ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin GES sayısı 21'e ulaşmış olacak.

“HEDEFLERİMİZİ DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”

Görev süresince daha temiz bir Antalya için çevreci yatırımlara hız verdiklerini söyleyen Başkan Böcek, “Antalya Büyükşehir Belediyemizin yenilenebilir enerji yatırımları ve enerji verimliliği uygulamaları sayesinde Belediye ve ASAT binalarımızda nötr karbon hedeflerimize ulaştık. TSE tarafından Türkiye'nin ilk İklim Dostu kuruluş belgesini alan belediye olduk. Bundan sonraki süreçte de yaptığımız çalışmalara yenilerini ekleyerek 'Çevre ve doğa dostu Antalya' hedefimizi daha da ileriye taşıyacağız” dedi. 

Kaynak: anka