Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü Projeler Müdürü Ali Onuralp Ünal, kentte kullanıma sunulacak elektrikli bisiklet paylaşım sistemine ilişkin, “İhalelerimiz neredeyse tamamlandı. Önümüzdeki ay sözleşme imzalamayı planlıyoruz ilgili firmayla. Artık Ankara’nın her yerinde görebileceğimiz 500 adet bisikletimizi işletmeye başlıyor olacağız” dedi.

GÜRKAN DEMİRTAŞ - TAMER ARDA ERŞİN

 Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü Projeler Müdürü Ali Onuralp Ünal, kentte kullanıma sunulacak elektrikli bisiklet paylaşım sistemine ilişkin, “İhalelerimiz neredeyse tamamlandı. Önümüzdeki ay sözleşme imzalamayı planlıyoruz ilgili firmayla. Artık Ankara’nın her yerinde görebileceğimiz 500 adet bisikletimizi işletmeye başlıyor olacağız” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü Projeler Müdürü Ali Onuralp Ünal, Başkent’te vatandaşların kullanımına sunulacak olan elektrikli bisiklet paylaşım sistemine ilişkin Anka Haber Ajansı’na konuştu. Projenin sene sonuna kadar tamamlanacağını söyleyen Ünal, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bildiğimiz gibi Ankara’daki en büyük sorunlardan biri ulaşım ve ulaşımdan kaynaklı hava kirliliği. Durum böyle olunca mevcuttaki ulaşım davranışlarımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Kurum olarak da bu politikalar üzerine çalıştık. Ankara’da artık bisikletli ulaşımın, şehirdeki ulaşım modlarından biri tanesi olmasıyla ilgili çalışmalar yürüttük. Bisiklet yolları yaptık. Bisiklet Kampüsü’nü yaptık. Şimdi de iki projemizle elektrikli bisiklet paylaşım sistemini Ankara’ya kuruyoruz.

“İHALELERİMİZ NEREDEYSE TAMAMLANDI”

AKŞENER’DEN TÜİK TEPKİSİ: “BAY KRİZİN ÖNGÖRÜSÜZLÜĞÜ TAM GAZ DEVAM EDİYOR” AKŞENER’DEN TÜİK TEPKİSİ: “BAY KRİZİN ÖNGÖRÜSÜZLÜĞÜ TAM GAZ DEVAM EDİYOR”

İlk projemiz, EIT Urban mobility hibesi kapsamında Avrupa Birliği’nden temin ettiğimiz hibeyle birlikte yürüttüğümüz 25 bisikletle ve 60 istasyonla yürüttüğümüz bir proje. Bu projede amacımız bizim gelecekte yapacağımız, bu yıl içerisinde bitirmeyi planladığımız daha büyük 500 elektrikli bisikletli, bisiklet paylaşım sisteminin bir deneme sürecini yapmaktı. Biz de mevcutta istasyonlarımızı 7 farklı noktaya kurarak 25 tane elektrikli bisikletimizi sahaya yerleştirdik ve Ankara’daki 100 tane profesyonel bisiklet kullanıcısının kullanımına sunduk. Böylece onları sürekli takip ediyoruz. Güzergahlarını takip ediyoruz, batarya durumlarını takip ediyoruz, istasyonların arızalarını takip ediyoruz ve biz artık Ankara’da bu temin ettiğimiz verilerle bisiklet paylaşım sistemi kurulmasıyla ilgili sorunların çözümlerine ulaştık ve artık bisiklet paylaşım sistemini kurabiliriz dedik. Smart projemizle yaklaşık 5,1 milyon euro hibeyle temin ettiğimiz ve içerisinde sürdürülebilir kentsel hareketlilik planını da barındıran ve elektrikli bisiklet paylaşımını da barındıran projemize başladık. İhalelerimiz neredeyse tamamlandı. Önümüzdeki ay sözleşme imzalamayı planlıyoruz ilgili firmayla. Artık Ankara’nın her yerinde görebileceğimiz 500 adet bisikletimizi işletmeye başlıyor olacağız.

“ANKARA’DA HERKES İSTEDİĞİ GİBİ HANGİ NOKTADAN HANGİ NOKTAYA GİDECEKSE ELEKTRİKLİ BİSİKLETLERİ KULLANABİLECEK”

Şu an Bisiklet Kampüsü’ndeyiz. Bisiklet paylaşım sisteminin bütün operasyonu buradan yürüyor olacak. Bakım, filo takip, dengeleme, yazılım, projelendirme süreçlerinin tamamı bu kampüsten yürüyor olacak. Ankara’da herkes istediği gibi istasyondan bağımsız mobil uygulamayla iş yerinin kapısından elektrikli bisikletini kiralayıp evinin kapısına bağlayacak şekilde veya hangi noktadan hangi noktaya gidecekse elektrikli bisikletleri kullanabilecek. Böylelikle Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak son kilometre çözümünü sunmuş olacağız.

“KREDİ KARTIYLA KULLANILABİLECEK BİR SİSTEM YAPILACAK”

İlk aşamada EGO kartının kullanılmasını öngörmüyoruz. Kredi kartıyla kullanılabilecek bir sistem yapılacak. Daha sonra tabi Başkentkart’ın kullanılabileceği bir sistem olacak bu. Ücretlendirmeyle ilgili çalışmalarımız, henüz devam ediyor, nihayete ulaşmadık. Belediye Meclisi’nin de kararıyla bir ücret tarifesiyle de vatandaşlara bu hizmeti kar amacı gütmeden sunuyor olacağız.

“EMİSYONLARI AZALTIYOR, HALK SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİYOR”

Şu anda neredeyse Ankara’da bisikletli ulaşım, sıfıra yakın diyebiliriz. Bu rakam, Avrupa’da çok yüksek. Hollanda’da yüzde 34-35’lere varıyor. İngiltere’de yüzde 20’lere varıyor. Tabi bu doğrudan aslında hava kirliliğini de azaltıyor. Emisyonları azaltıyor, halk sağlığını iyileştiriyor. Yani 500 milyon Euro yatırım yaptığınız zaman bisiklete, bu aslında sadece size 1,9 milyar Euro olarak sadece sağlık harcamasında azalma olarak geri dönüyor.

“ANKARA’DA ELEKTRİKLİ BİSİKLETİN ULAŞIM ARACI OLARAK KULLANILACAĞINA İNANIYORUZ”

Ankara bisiklet kullanımına uygun bir şehir. Elektrikli bisiklet kullanımına daha da uygun bir şehir. Biz bu sistem geldikten sonra, bisiklet yollarımızı da genişlettikten sonra… Bisiklet yolunun da kullanımı zorunlu değil. Yani, bisiklet yolunun olmadığı yerde yolun sağ şeridi bisikletlilerindir her zaman. Kullanılacağına, yüksek oranda, hızla Ankara’da elektrikli bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılacağına inanıyoruz.

“MANSUR YAVAŞ’IN BİSİKLETLE İLGİLİ ALTYAPI PROJELERİ, ZATEN SEÇİM VAATLERİNDEN BİRİYDİ”

Başkanımız sayın Mansur Yavaş’ın bisikletle ilgili altyapı projeleri, zaten seçim vaatlerinden biriydi. Bisiklet yollarıyla başladı bu süreç. Bisiklet paylaşım sistemini de başkanımız, önemli bir gündem maddesi olarak masasında. Sürekli takip ediyor, sürekli bilgi veriyoruz kendisine, sosyal medyada bisikletle ilgili gelen talepleri anında değerlendirerek genel müdürümüzle görüşüyor. Çok yakından takip ediyor kendisi ve çok önemsiyor.

“DÜNYA ÇOK FARKLI BİR NOKTAYA GİDİYOR ULAŞIMDA. ARTIK HERKES MİKRO MOBİLİTEYE KAYMIŞ DURUMDA”

Aslında tüm politika üreticilerine seslenmek lazım. Dünya çok farklı bir noktaya gidiyor ulaşımda. Artık herkes mikro mobiliteye kaymış durumda. Özel araç kullanımı artık demode bir iş. Artık herkes bütün altyapı yatırımlarını yola değil, asfalta değil bisiklete, scootera, diğer mikro mobilite araçlarına yapıyor. O yüzden politika üreticilerinin artık bir an önce şehirlerin planlama süreçlerine dahil olarak, artık şehirleri sürdürülebilir ulaşım modlarına nasıl entegre ederizi düşünecek bir platform oluşturmaları, şehirleri bu şekilde yönlendirmeleri gerekiyor diye düşünüyoruz.

“MİLLETVEKİLLERİMİZ ARASINDA DA ÇOK FAZLA BİSİKLET KULLANICILIĞI DA VAR. BU BİZİM ELEKTRİKLİ BİSİKLET PAYLAŞIM SİSTEMİNİ DE ÇOK SEVECEKLERİNE İNANIYORUM”

En kısa sürede milletvekillerimizi de Meclis’e giderken bisiklete bindiğini göreceğimizi düşünüyorum. Milletvekillerimiz arasında da çok fazla bisiklet kullanıcılığı da var. Bu bizim elektrikli bisiklet paylaşım sistemini de çok seveceklerine inanıyorum. Sadece milletvekili değil birçok kişinin bisikletlerimizi severek, isteyerek kullanacaklarını göreceğiz ilerleyen zamanlarda.

“TÜRKİYE’DE İLK ANKARA YAPIYOR OLUYOR, ELEKTRİKLİ BİSİKLETLE İLGİLİ BİR PAYLAŞIM SİSTEMİNİ”

Çok fazla şehir aslında elektrikli bisikletle ilgili operasyon yapmak istiyorlar. Ama şu an Türkiye’de ilk Ankara yapıyor oluyor, elektrikli bisikletle ilgili bir paylaşım sistemini. Birçok belediyeye de yardımcı oluyoruz aslında biz kendi sistemlerini kurma hususunda. Çok da talep geliyor bu konuda.”