Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) Başkent’in çevre ilçelerine ücretsiz olarak düzenlediği Kent Gezileri devam ediyor. Kültür ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın kent turizmini canlandırmak ve yerel esnafın ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği gezilerden bu yıl depremzede aileler ve öğrenciler de yararlanabilecek. 

ABB Kültür ve Sosyal İşler Başkanlığı Turizm Şube Müdürlüğü tarafından vatandaşların hem sosyalleşmesi hem de yaşadıkları kenti daha yakından tanıması için düzenlenen Kent Gezileri, havaların ısınması ve bahar aylarının gelmesiyle birlikte başladı. Gezilerden bu yıl depremzede aileler ve öğrenciler de yararlanıyor. 

DEPREMZEDE AİLELER VE ÖĞRENCİLER DE KATILABİLECEK

2022 yılında Nallıhan, Balâ, Kalecik, Kahramankazan, Beypazarı, Polatlı, Çubuk, Ayaş, Çamlıdere, Şereflikoçhisar, Kızılcahamam, Haymana, Evren, Güdül ve Elmadağ ilçelerine düzenlenen Kent Gezileri’ne 26 bin Ankaralı katıldı. Uzman rehberler eşliğinde düzenlenen son gezide ise Elmadağ Gençlik Merkezi üyeleri; Beypazarı’nda Bağ Evi’ni, Kent Tarihi Müzesi’ni ve Beypazarı Çarşısı’nı gezme fırsatı buldu.

Başkent tarihini tanıtmak ve kent ekonomisini canlandırmak için başlatılan kent gezilerinin tüm hızıyla devam ettiğini dile getiren Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Turizm Şube Müdürü Alp Aykut Çıngır, şunları kaydetti:

“Kent gezilerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Gezilerimizde çeşitli değişikler de yapıyoruz. Bugün gezimize katılan kafilemizi Elmadağ’dan alarak Beypazarı’na getirdik. Kafilemiz için de gezme ve görme durumları olmayan kadınlarımız da var. Bu gezileri başka ilçelerde de çeşitlendirerek devam edeceğiz. Tüm Başkentliler ve deprem bölgesinden gelen misafirlerimiz, Başkent 153’e başvuruda bulunarak gezilerimize katılabilirler.”

BEYPAZARI’NI GEZEN ELMADAĞLILARDAN TEŞEKKÜR

Gezilere katılan vatandaşlar ve esnaf, ABB’ye şu sözlerle teşekkür etti:

-Elmadağ Gençlik Merkezi İdarecisi Hatice Pehlivan: “Elmadağ Gençlik Merkezi üyelerimizin kültür gezilerine çok ihtiyacı vardı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla güzel bir geziye katıldık. Bizlere bu imkânı veren Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, Mansur Başkan’ımıza çok teşekkür ediyorum.”

-Zehra Elber: “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği kent gezilerine daha önce de katılmıştım ama Beypazarı’na daha önce gelmemiştim. Bu güzel ilkbahar mevsiminde bizlere bu gezi imkânı veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Mansur Yavaş’a teşekkür ediyorum.”

-Şerife Öztürk: “Arkadaşlarımla geziye katıldığım için ve onlarla birlikte sosyalleşme imkanı bulduğum için çok mutluyum.”

-Esnaf Güler Ticaret: “Yaklaşık 30 yıldır esnaflık yapıyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği kent gezilerinin bizlere çok faydası oluyor, işlerimiz de artıyor.”

-Esnaf Ali Akat: “Beypazarı’nda 10 yıldır esnaflık yapıyorum. Kent gezileriyle buraya gelenlerin bizlere çok faydası oluyor.”

-Esnaf Nesrin Aksoy: “20 senedir esnaflık yapıyorum Beypazarı’nda. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği gezilere katılan vatandaşlar esnaflardan alışveriş yapıyor. Bu gezilerin bizlere çok büyük faydası oluyor.”

DEPREMZEDE ÇOCUKLAR ANKARA’YI GEZMEYE DEVAM EDİYOR

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından Ankara’ya gelen depremzede çocuklara özel olarak düzenlediği gezilerini de sürdürüyor. Depremzede çocukların misafir oldukları kenti öğrenebilmeleri amacıyla düzenlenen gezilerin ilk durağı Anıtkabir oluyor. Depremzede öğrencilere nakil oldukları okullar aracılığıyla ulaşılırken geziler Anıtkabir dışında Ankara Kalesi ve çevresindeki tarihi yerler ile sinema ve Aqua Vega’ya düzenleniyor.

Gezilere katılmak isteyenler, bireysel başvurularını Başkent 153 çağrı merkezi üzerinden grup başvurularını ise ABB Hizmet Binası’na dilekçe vererek yapabilecek.