Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), üç yılda çevre ve merkez ilçelerde bulunan mezarlıkları, ibadethane, gasilhane, morg, abdesthane, idari bina ve otoparklarıyla yeniledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), üç yılda çevre ve merkez ilçelerde bulunan mezarlıkları, ibadethane, gasilhane, morg, abdesthane, idari bina ve otoparklarıyla yeniledi.

ABB, başkentte defin ile ibadet hizmetlerinin daha elverişli koşullarda yapılması sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Mezarlık İşleri Daire Başkanlığı, üç yılda hem merkez ilçelerdeki hem de kırsal mahallelerdeki mezarlıkları ibadethane, gasilhane, morg, cami, idari bina ve otoparklarıyla yeniledi, eksikleri giderdi. 

ÇEVRE İLÇELERE DÜZENLİ TESİSLER

Çevre ilçelerdeki mezarlıkların bakım ve onarımını yapan ABB, idari binalar inşa ederek hizmete açtı. ABB’ye devredilen mezarlıkların sorunlarını çözmek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Mezarlık İşleri Daire Başkanı Köksal Bozan, şöyle konuştu:

“Şu anda 15 tane ilçemizin özellikle dış bölgelerdeki ilçelerimizin morg, gasilhane, taziye yeri, bekleme salonu gibi binaların yapımını tamamladık. Her ilçemize, o ilçeye yetecek bir şekilde personel istihdamını gerçekleştirdik. Üç yıl içinde sadece Karşıyaka’dan binlerce kamyon hafriyat çıkardık ve tertemiz bir mezarlık ortaya çıkardık. Sadece Karşıyaka Mezarlığı’nda değil, tüm ilçe mezarlıklarında, köy mezarlıklarında temizlik yapıyoruz.”

KARŞIYAKA MEZARLIĞI’NA YENİ TESİSLER KAZANDIRILDI 

Ankara’nın en büyük defin alanı olan Karşıyaka Mezarlığı’na 188 Hizmet Binası inşa edildi. Araç kapasitesinin de artırıldığı merkeze; 55’i cenaze aracı, 5’i yıkamalı-morglu cenaze aracı olmak üzere toplamda 60 yeni araç alındı. 

ABB, Türkiye’nin en büyük mezarlarından olan Karşıyaka Mezarlığı’na yeni tesisler kazandırırken bir yandan da trafik, tabela, asfalt ve mezarlık ara yollarının eksiklerini gidererek bakım ve onarım çalışmalarını gerçekleştiriyor. 4 bin dönümlük bir arazi üzerinde bulunan Karşıyaka Mezarlığı’nda kapasite artırımı yaptıklarını söyleyen Köksal Bozan, “Karşıyaka Mezarlığı dolmuş durumdaydı. 200 dönümlük yeni bir kamulaştırma yaptık ve üç yıllık yetecek mezarlığımızı oluşturduk” dedi.

Karşıyaka Mezarlığı’nda trafiği çözmek için de yeni düzenlemeler yaptıklarını da belirten Bozan, “Karşıyaka Mezarlığı’nda tabelalar yenilendi, yolları genişletildi, asfaltı yapıldı, yeni defin alanları hazırlandı” diye konuştu. 

GÖLBAŞI MEZARLIĞI DA YENİLENDİ

Ankara’nın önemli mezarlıklarından olan Gölbaşı Mezarlığı’nın eksikliklerini giderdiklerini belirten Bozan, şu bilgileri verdi:

“Gölbaşı Mezarlığı camisi, morgu, gasilhanesi, namaz kılınacak bir alanı olmayan yerdi. Bugün Gölbaşı'na giden tüm vatandaşlarımız görüyor ki camisiyle, morguyla, gasilhanesiyle, taziye yeriyle, bekleme salonuyla, idari binasıyla ve yaklaşık 20 yılını garantiye aldığımız Gölbaşı Mezarlığı’yla alakalı tüm çalışmalarımızı tamamladık. İnsanların en acılı günü aslında en zor günüdür. Ama en acılı gününde yanında olmaktan güzel ve kıymetli bir şey yoktur.”

Mezarlıklar Daire Başkanlığı, Türk Hava Yolları (THY) ile imzaladığı protokol kapsamında; başka şehre defnedilecek cenazeleri uçakla taşımaya devam ediyor. Hizmet kapsamında cenaze yakınlarından birinin uçak bilet ücreti de karşılanıyor.