Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi Kentsel Sit Alanı Yenileme Projesi’ kapsamında 60 yıllık tarihi ‘Ulus Anafartalar Belediye Çarşısı’nda başlattığı yenileme çalışmalarını tamamladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi Kentsel Sit Alanı Yenileme Projesi’ kapsamında 60 yıllık tarihi ‘Ulus Anafartalar Belediye Çarşısı’nda başlattığı yenileme çalışmalarını tamamladı. 

ABB, 1956 yılında inşa edilen ‘Ulus Anafartalar Belediye Çarşısı’nda sürdürdüğü yenileme çalışmalarını bitirdi. Ulus Hükümet Caddesi ile Anafartalar Caddesi’nin kesişiminde yer alan ve bin 735 metrekare alana sahip olan çarşı, tarihi dokusu korunarak iç-dış cephesinde ve çatısında yapılan yenilemenin ardından çevre düzenlemesiyle yeni görünümüne kavuştu. 

Sosyal medya hesabı üzerinden çalışmaların tamamlandığını duyuran ABB Başkanı Mansur Yavaş, şu mesajı paylaştı:

“Ulus Anafartalar Belediye Çarşısı'nda başlattığımız yenileme çalışmalarını 4 ay gibi kısa bir sürede tamamladık. Kentimizin tarihi bölgelerini koruyarak yaptığımız yenilemelerle hem görüntü kirliliğinin önüne geçiyoruz hem de Ankara’mıza yeni bir kimlik kazandırıyoruz.”

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“ÖZGÜN VE TARİHİ DOKUSUNU HİÇ BOZMADIK”

“İçerisinde 57 tane iş yeri var. 1956 yılında yapılmış. O yıldan bu tarafa esaslı bir çalışma da görmemiş. Eklemeler yapılmış ama onarım yapılmadığı için özelliğini yitirmişti. İçerisinde her türlü ihtiyaçlarını karşılayabileceği çok özel ticarethaneler var. Baharatçılar var, giysi mağazaları ve akvaryumcular var. 4 ay gibi kısa bir zamanda çarşının yenileme çalışmasını tamamladık. Çarşı esnafının günlük ticaretini sekteye uğratmadan çalışmamızı tamamladık. Nitelikli bir çalışma oldu. Özgün ve tarihi dokusunu hiç bozmadık, ilk günkü özelliğini koruduk. Çatısını, cephesini, tentelerini yeniledik. Gereksiz çıkıntılar vardı; onlar düzenlendi ve belirli bir forma çekildi. Ankara’nın kent belleğinde özel bir yer olan Anafartalar Belediye Çarşısı’nı nitelikli restorasyon ile daha görünür hale getirdik. Hem gelen misafirler hem de esnaf açısından sağlıklı bir ortam oluşturduk.”

Anafartalar Belediye Çarşısı Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Özen de “Yapılan hizmetten tüm esnaflarımız çok memnun. Yapılanlar ortada bugüne kadar hiç el değmemişti. Çarşımız bir kişilik ve görünüm kazandı. Tüm esnafımız bu yüzden teşekkür ediyor, mutluyuz” dedi. 

Çarşının yenileme çalışmalarını yürüten Anafartalar Belediye Çarşısı müteahhidi Mustafa Eren Yıldırım ise şöyle konuştu:

“Burada çatıları, dış cephe, iç cephe, tente, dış cephe ve iç cephe doğramalarını, alüminyum doğramaları, zeminler, oluklar gibi yıpranmış birçok yerin bakım ve onarımını yaparak yeniledik. Daha modern bir yapıya kavuşturduk. Tarihi doku bozulmadan burada bir çalışma başlattık. Esnafla uyum içerisinde bu çalışmayı yürüttük. Esnaf da memnun biz de memnunuz.”

Çarşı esnafı, çalışmalardan duydukları memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi: 

Fikret Kırmızıpamuk: 30 yıldır burada esnafım. Eskiye nazaran çok güzel ve yeniliklerle dolu değişik bir konsept oluştu. Çatılarımız akıyordu artık akmıyor. Tarihi dokusu bozulmadan her yeri yaptılar. Müşterilerimizin arttı.

Yılmaz Özcan: 35 yıldır burada esnafım. Unlu mamuller dükkanım var. Şimdiye kadar kendi imkanlarımızla onarım yapıyorduk. Burada yenileme çalışmaları bizi çok mutlu etti.

Mustafa Mert: 57 yıldır bu çarşıda esnafım. Şimdiye kadar biz esnaf olarak kendi imkanlarımızla burayı yaptık. Çatısı ve sundurmaları ilk kez değişti. Büyükşehir çok güzel bir çalışma yaparak otantik görüntü kazandırdı. En önemlisi bütün mağazaların önü otomatik kepenk ile bir düzen kazandı. Büyükşehir Belediyesi’ne hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.