Aksaray'ın Ziraat Odası ve Ticaret Odası Başkanları, Aksaray'da yaşanan kuraklıktan endişe duyduklarını dile getirdi. Başkanlar, çiftçilerin üretimde problem yaşamaması için kuyu barışı ve dış havzadan su getirilme projelerinin bir an önce hayata geçirilmesini istediler.

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray'ın Ziraat Odası ve Ticaret Odası Başkanları, Aksaray'da yaşanan kuraklıktan endişe duyduklarını dile getirdi. Başkanlar, çiftçilerin üretimde problem yaşamaması için kuyu barışı ve dış havzadan su getirilme projelerinin bir an önce hayata geçirilmesini istediler.

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak; “Son yılların en kurak yılını yaşıyoruz, 2023’ün ilk haftası hiç bir kış böyle sıkıntılı olmamıştı. Kar yok yağmur yok, bu da üreticimizi düşündürüyor. Tabi iç Anadolu bölgesi su kıtı olan bir bölge. Kuraklıktan dolayı her seferinde üreticimizi ve çiftçimizi rahatlatmak için, dış havzadan suya ihtiyaç var. İç Anadolu bölgesi tahıl ambarı, kuraklık böyle giderse yıl içerisinde ciddi sıkıntılar olacak. Verimin ciddi şekilde düşecek, sulu bölgede de üreticiye ciddi şekilde masraf yüklenecektir. Allahtan umut kesilmez önümüzde ki günlerde kar, yağmur bol olur diye dua ediyoruz. Olmazsa da üreticimiz 2023 yılında ciddi sıkıntı içerisine girecek" dedi.

"ÜRETİCİLERİN GİRDİ MALİYETLERİ, EKONOMİK DURUMDAN DOLAYI YÜKSELDİ"

Üreticilerin ekonomik durumlardan dolayı girdi maliyetlerinin yükseldiğini belirten Aksaray Ticaret Odası Başkanı Hamit Özkök şöyle konuştu:

“Yaklaşık bir ay önce Aksaraylı tarım üreticilerimizle birlikte sık sık bir araya geliyoruz. Biz tarım platformu olarak geldiğimiz ve görevi teslim aldığımız günden bugüne Aksaray’ın tarımı, hayvancılığı adına yapılacak gelişmelerin takipçisi ve içerisinde yer alarak memleketimiz Aksaray’da tarım ve hayvancılık yapan üreticilerimizin yanında olup girdi maliyetlerini düşürmek, üretim kalitesini yükseltmek adına şehrimizde marka ürünler yetiştirmek anlamında büyük gayretler gösterdik. Aksaraylı üreticilerimizin hepsi işini layıkıyla yapıyor ve bu memleket için üretmeye devam ediyor. Fakat ülkemiz bildiğiniz gibi su yoksulu bir ülke. Özellikle Aksaray ilimiz, Türkiye’nin en az yağış alan 5’inci ili olması hasebiyle ürettiğimiz ürünlerin girdi maliyetlerinin yüksekliği, kat ve kat son dönemde yaşanan ekonomik durumdan dolayı yükselmiştir. Üreticilerimizin seslerini yüksek sesle duyurarak biz de bu konun ele alınması talebinde bulunmuşlardı.

"MEMLEKETİN TARIM VE HAYVANCILIĞINI SÜRDÜREBİLMESİ İÇİN SU LAZIM"

Biliyorsunuz bölgemizde yüz bine yakın ruhsatlı ve ruhsatsız olmak üzere kuyumuz var. Biz bu kuyulardan elde ettiğimiz sularla birlikte üretim gerçekleştiriyoruz. Bu süreçte şunu istiyruz; tam olarak da memleketin tarım ve hayvancılığını sürdürebilmesi insanlarının zenginliklerinin devam edebilmesi için su lazım. Su için de bir kereye mahsus kuyu barışı sağlanması, Aksaray ilimizde üretim yapan kardeşlerimizin işini rahatlatmak, girdi maliyetlerini düşürmek adına çok kolay olacak. Bununla kalmayıp dış havzalardan su transferi, Aksaray için kesinlikle olmazsa olmazdır. Biz buradan öncelikle üreticilerimize Aksaray’da sorumluluk sahibi olan kişilere, siyasetçilere, bürokratlara hep birlikte bir ve beraber olup memleketimize hizmet etmenin gayreti içerisinde olalım diye uyarıyorum. Bildiğiniz gibi Kızılırmak havzasından bir su transferi projemiz vardı şu andan itibaren kuzey Konya dediğimiz bölgeye su çalışması faaliyetlerini hızlandırmış bulunmaktadır. Bir an önce gayret gösterip bu çalışmanın içerisinde yer almalı ve takip etmeliyiz bu duyarlılıkta olan herkesi tekrar Aksaray’ın su transferine ve kuyu barışı olayına el atmalarını, sahip çıkmalarını istiyorum."