AKP tarafından emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin açıklamalar peş peşe gelmeye devam ediyor. EYT düzenlemesinin Meclis'e ne zaman geleceği merakla beklenirken, AKP'den yapılan çok sesli açıklamalar, kafa karıştırmaya başladı.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin detaylar netleşirken, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar, yaş şartına bakılmadan prim günü ve sigortalılık süresini doldurduklarında emeklilik hakkı kazanacak.


EYT'de detayların netleşmesinin ardından AKP kanadından peş peşe açıklamalar gelirken, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, bugün yaptığı açıklamada, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, geçen hafta, 'Biz bunu bitirdik, takdir yüce Meclis'in takvimi çerçevesinde' diye ifade etti. Meclis'e geldikten sonra 10 günlük bir süre gerekir. EYT ile ilgili çalışmayı bitireceğiz ama bizden bir tarih istemeyin. Bakanlıktan metin geldikten sonra 10 günlük bir çalışma süresi olacak" dedi.

EYT MECLİS'E NE ZAMAN GELECEK?
Elitaş'ın açıklamasının ardından EYT’lilerle ilgili yasa teklifinin ise sonraki hafta Meclis gündemine gelmesini beklediklerini dile getiren TBMM Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç ise, şunları söyledi:

“EYT ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanı’mız zaten ana hatlarını açıklamıştı. Bu kapsamda EYT yasasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bir sonraki hafta da Meclis gündemine gelmesini bekliyoruz. Önce komisyonda görüşülür ve ardından Meclis’e sunulur.”


"EYT'NİN MECLİS'E GELMESİ ARTIK SİYASETİN İŞİ"
EYT düzenlemesine ilişkin bu hafta Pazartesi günü yapılan Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise, "Teknik çalışma tamamlandı, meclis gündemine gelmesi artık siyasetin vereceği bir karar" demişti.

"YAKINDA TBMM'NİN TAKDİRİNE SUNUYORUZ"
Geçtiğimiz Pazartesi günü Kabine Toplantısı sonrası EYT düzenlemesine ilişkin konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, "28 Aralık'ta EYT düzenlemesini kamuoyuyla paylaştık. Milyonlarca vatandaşımızın sorunlarını herhangi bir sınırlamaya gitmeksizin çözüme kavuşturacak çalışmayı yakında TBMM'nin takdirine sunuyoruz" ifadelerini kullanmıştı.


"EYT DÜZENLEMESİ EN GEÇ OCAK AYI SONUNDA MECLİS'TE"
9 Ocak'ta katıldığı bir televizyon programında EYT düzenlemesine ilişkin konuşan AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, "EYT’ye ilişkin çalışmalar devam ediyor. En geç Ocak ayı sonunda Meclis’te olur diye düşünüyorum. Şubat ayının ortalarına kadar yasalaşır diye bekliyoruz. En geç Mart’ta ilk maaşlar alınabilir. Şu anki Meclis takvimine göre bunu söyleyebiliriz" diye konuştu.

AKP'den bir garip EYT açıklaması: EYT'yle ilgili bizden tarih beklemeyin

KILIÇDAROĞLU’NUN DİNLEDİĞİ DEPREMZEDE: “EVİM GİTMİŞ, İŞ YERİM GİTMİŞ. BANKALARA, ESNAF KEFALET’E, MAL ALDIĞIM YERLERE BORCUM VAR. YİYECEK EKMEĞİ BULAMAZKEN, BUNLARI NASIL ÖDEYECEĞİM?” KILIÇDAROĞLU’NUN DİNLEDİĞİ DEPREMZEDE: “EVİM GİTMİŞ, İŞ YERİM GİTMİŞ. BANKALARA, ESNAF KEFALET’E, MAL ALDIĞIM YERLERE BORCUM VAR. YİYECEK EKMEĞİ BULAMAZKEN, BUNLARI NASIL ÖDEYECEĞİM?”

AKP'den bir garip EYT açıklaması: EYT'yle ilgili bizden tarih beklemeyin
Son dakika haberi...AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandı. EYT düzenlemesinde gelinen çalışmalara değinen Elitaş, "Bizden tarih beklemeyin" dedi.

AKP'den bir garip EYT açıklaması: EYT'yle ilgili bizden tarih beklemeyin
 

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AKP Grubu'nda, memur ve emekli zammı, sözleşmeli personel ve EYT düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.


EYT düzenlemesine ilişkin konuşan Elitaş, "EYT ile ilgili çalışmayı bitireceğiz. Ama bizden tarih beklemeyin" dedi.

EYT MECLİSE NE ZAMAN GELİR?
EYT düzenlemesine ilişkin bu hafta Pazartesi günü yapılan Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Teknik çalışma tamamlandı, meclis gündemine gelmesi artık siyasetin vereceği bir karar" demişti.

ERDOĞAN, "TBMM'NİN TAKDİRİNE SUNUYORUZ"
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "28 Aralık'ta EYT düzenlemesini kamuoyuyla paylaştık. Milyonlarca vatandaşımızın sorunlarını herhangi bir sınırlamaya gitmeksizin çözüme kavuşturacak çalışmayı yakında TBMM'nin takdirine sunuyoruz" ifadelerini kullanmıştı.


EYT KİMLERİ KAPSIYOR?
EYT, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları kapsıyor. Bu tarihten önce işe başlayanlar yaş şartına bakılmadan prim günü ve sigortalılık süresini doldurduklarında emeklilik hakkı kazanacak.


EYT'LİLER NE KADAR MAAŞ ALACAK?
Emekli aylıkları prim gün sayısı ve çalışma süresine göre değişiklik gösteriyor. Burada 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası çalışma sürelerine göre farklı seviyeler söz konusu e -Devlet'te “Ne kadar emekli aylığı alırım” şeklinde yapılan sorgulamalarda çıkan seviye bağlanacak aylığa yakın seviye olarak gösteriliyor.


Öncelikle yasanın yürürlüğe girmesi beklenecek. Yasanın yürürlüğe girdiği ay emeklilik dilekçesi verenlerin ilk maaşı, dilekçeyi takip eden ayın birinci günün­den geçerli olarak ödenecek.

EYT'DE BORÇLANMA İLE EMEKLİ OLUNABİLECEK Mİ?
Sigortalı çalışmaya başlamadan önce askerlik yapmış olan ve sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1999-8 Mart 2001 tarihi arasında olanlar 18 aylık askerlik borçlanması yaptıklarında, sigorta başlangıç tarihi borçlandıkları süre kadar geriye çekilecek. Sadece sigorta başlangıcını 8 Eylül 1999 tarihine çekecek şekilde borçlanmaları yeterli bulunuyor.