ORHAN BOZKURT

Atatürk Üniversitesi'nde çeşitli fakülte ve meslek yüksek okullarına araştırma ve öğretim görevlisi alındı. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut'un oğlu Ömer Karabulut'un da “aranan özel koşullar” sayesinde bu kadrolardan birisini aldığı öne sürüldü. Rektör Karabulut, ANKA muhabirinin sorusu üzerine konuya ilişkin açıklama yapmak istemediğini belirtti.

Yekta Saraç’ın YÖK Başkanlığı döneminde, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) 9 Mart 2021 tarihinde Resmi Gazetede yönetmelik değişikliği yaptı ve “İlana başvuru koşulu olarak, adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemez” düzenlemesini getirdi.

YEKTA SARAÇ DÖNEMİNDE YÖNETMELİK DEĞİŞTİ AMA… 

Hatta o dönem Yekta Saraç, “Belirli bir adayı tanımlayan özel şartların öğretim üyesi alımlarındaki atama ilanlarında yazılmasını engellemeyi hedefleyen ve ‘fırsat eşitliğini, rekabet ve kaliteyi önceleyen’ bu düzenlememizin yükseköğretimimiz ve akademisyen adaylarımız açısından hayırlı olmasını dilerim” twitini de paylaşmıştı.

Bu yönetmelikle fırsat eşitliği ve rekabeti önleyen ilanların önüne geçilmek istendi. Ancak üniversiteler öğretim üyesi, görevlisi alımı için verdikleri ilanlarda halen, neredeyse tek bir kişiye uyacak kadar derecede ayrıntılı tanımlarla özel koşullar getirmeye devam ediyor. 

Atatürk Üniversitesi de çeşitli fakültelerin birimlerine araştırma ve öğretim görevlisi alımı için aralık ayında ilan verdi. 10 fakülte ve 4 meslek yüksek okuluna alınacak araştırma ve öğretim görevlileri için Resmi Gazete’de yayınlanan ilanda son başvuru tarihi 20.12.2023 olarak belirlendi ve başvuranların ön değerlendirmesi de 27 Aralık 2023’te yapıldı.

ÖZEL KOŞULLAR İSTENDİ

İlanda, Atatürk Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun İş Sağlığı ve Güvenliği Programı’na ders vermek üzere alınacak öğretim görevlisi kadrosu ilanında; “Makine Mühendisliği Lisans Mezunu olmanın yanı sıra İş Sağlığı ve Güvenliği alanında tezli yüksek lisans derecesi almış olmak” gibi genel sayılacak koşullar konuldu. Ancak ilanda “En az C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sertifikası almış olmak, lisans mezuniyeti sonrası belgelendirmek kaydıyla iş sağlığı ve güvenliği alanında en az 3 (üç) yıl deneyimli olmak ve ALES sayısal puan türünden en az 70 (yetmiş) almış olmak” gibi çok dar bir gruba hitap edebilecek özel şartların yer alması da dikkat çekti.

KARABULUT İLE BİRLİKTE TOPLAM 4 KİŞİ BAŞVURMUŞTU

Üniversitede 27 Aralık 2023’te açıklanan ön değerlendirmede; kadro için 4 ismin başvurduğu, ancak bunlardan ikisinin ilan şartlarını sağlamadığının belirlendiği duyuruldu. Aralarında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’un oğlu Ömer Karabulut’un da yer aldığı iki kişiye ise 'sınava girebilir' onayı verildi. Bunun üzerine 3 Ocak 2024’te Teknik Bilimler MYO’da yapılan sınav sonucunda ise Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut'un oğlu Ömer Karabulut’un sınavı kazandığı açıklandı.

Öte yandan ANKA Haber Ajansı muhabirinin ulaştığı Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut ise oğlunun, işleyen bu sürecin sonunda Atatürk Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi kadrosu almasına ilişkin bir yorum yapmak istemediğini bildirdi.

 

Kaynak: anka