banner247

Recep Akdağ: Suriyelilere 31 milyar euro harcadık

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen 'Suriye'nin ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi' konferansına katılan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, uluslararası toplumun yük paylaşımı ve sorumluluk üstlenme testini geçemediğini söyleyerek, "Türkiye şimdiye kadar 31 milyar euro harcadı" diye konuştu.

Recep Akdağ: Suriyelilere 31 milyar euro harcadık

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Suriyelilere sağladığımız birçok hizmet kapsamında Türkiye'nin giderleri 31 milyar euroya ulaştı. Burada açıkça söylemem gerekiyor ki uluslararası toplumun büyük bir kısmı yük paylaşımı ve sorumluluk üstlenme sınavını başarıyla geçemedi." dedi.

Akdağ, Brüksel'de düzenlenen "Suriye'nin ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi" konulu konferansın ikinci gününde yaptığı açılış konuşmasında, Suriye savaşının 8. yılında sivillerin bombalara, zorla yerinden edilmeye, kimyasal silahlı saldırılara ve terör saldırılarına maruz kalmaya devam ettiğine dikkati çekerek, Suriye savaşının İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en korkunç insani krize dönüştüğünü kaydetti.

Akdağ: Suriyelilere 31 milyar $ harcadık

Krizin Suriye sınırlarını aştığına işaret eden Akdağ, komşu ülke Türkiye'nin 3,5 milyondan fazla kayıtlı Suriyeli'ye, inanç ve etnik ayrım yapmaksızın, ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Bu kişilerin sağlık, eğitim, konaklama gibi hizmetlerden ücretsiz faydalandığını belirten Akdağ, savaşın başlangıcından bu yana Türk topraklarında 300 bin Suriyeli bebeğin doğduğunu ifade etti.

BRÜKSEL’de ikincisi yapılan ‘Suriye’nin ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi’ konferansına katılan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türkiye’nin Suriye’den gelenlere sağladığı hizmetlere yönelik harcamaların 31 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

Uluslararası toplumun büyük bir kısmının yük paylaşımı ve sorumluluk üstlenme testini başarıyla geçemediğinin altını çizen Akdağ, Avrupa Birliği’nden (AB), Suriyeli mülteciler için gelmesi gereken 3 milyar Euro için de, “Göçmenler hususundaki yükü taşımalarını beklemiyoruz ama en azından yapabilecekleri desteği kısıtlı da olsa samimi biçimde hızlı olarak yapmalarını bekliyoruz” dedi. Birleşmiş Milletler (BM) ve AB’nin ortaklaşa düzenlediği ve 85’ten fazla ülke ile sivil toplum örgütünün katıldığı konferansta, “Parası olan, imkânı olan ülkelerin bu meselenin yükünü çok daha ciddi biçimde omuzlamaları gerekir” mesajı verdi.

TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYOR
Türkiye’nin, AB ile üzerinde uzlaşılan mülteci krizi odaklı 18 Mart mutabakatının gereklerini yerine getirdiğini belirten Akdağ, “AB’nin de en azından 18 Mart mutabakatından kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz” ifadesini kullandı. Konferansta Suriyelilere yardım amacıyla 2018 için yaklaşık 4.5 milyar dolar yardım taahhüdünde bulunuldu. 

Diğer yandan yaklaşık 20 bin Suriyeli'ye çalışma izni verildiğini, 13 bine yakın Suriyeli işletmenin açıldığını söyleyen Akdağ, tüm bu rakamların Türkiye'nin krizin insani yükünü üstlenmeye devam ettiğini gösterdiğini kaydetti. Akdağ, "Suriyelilere sağladığımız birçok hizmet kapsamında Türkiye'nin giderleri 31 milyar euroya ulaştı. Burada açıkça söylemem gerekiyor ki uluslararası toplumun büyük bir kısmı yük paylaşımı ve sorumluluk üstlenme sınavını başarıyla geçemedi." diye konuştu.

"Suriye Ve Irak Kaynaklı Göçlere 31 Milyar Dolar Harcandı"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2018 yılında Türkiye'ye Afganistan kökenli 29 bin 899 göçmenin kaçak giriş yaptığını, 7 bin 100 tanesinin ise geri gönderildiğini söyledi. Soylu, Suriye ve Irak kaynaklı göç konusuna bugüne kadar 31 milyar dolar harcandığını bildirdi.

Adana’da İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün, müdürlük yetkililerinin katılımıyla düzenlediği Stratejik Yönetim ve İstişare Konferansı’nda konuşan Bakan Soylu, Ortadoğu’dan gelen mültecilere Avrupa ülkelerinin kayıtsız kaldığını belirterek, o ülkeleri ’tuzu kuru’ olarak nitelendirdi. 

Türkiye’nin uzun yıllardır Boşnak, Abaza, Arnavut, Çerkes kökenli insanları barındırdığı gibi Ortadoğu’daki mazlumlara da kayıtsız kalmadığını vurgulayan Bakan Soylu, “Sınırımıza gelen peşmergeye nası 3 öğün yemek veririz de nasıl onları aç bırakmayız denilen milletin evlatlarıyız. Kendi topraklarımızda değil binlerce kilometre ötede bize inanan ve itimat edenlere sahip çıkan bir milletin torunlarıyız” diye konuştu. 
Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün halihazırda 81 il teşkilatının yanı sıra göç konusunda önem arz eden 36 ilçede de teşkilatlanmasını tamamladığını vurgulayan Bakan Soylu, Türkiye’de 3,5 milyon civarında Suriyeli, 1 milyon civarında da değişik ülke ve yasal statülerden gelen göçmen bulunduğunu kaydetti.

220 bin Suriyelinin kaldığı 19 tane geçici barınma merkezi, 2 tane de kabul barınma merkezi, 18 geri gönderme merkezi, 1 tane de geçici gönderme merkezinin aktif olarak faaliyette olduğunu kaydeden Bakan Soylu, 2017 yılında 172 bin 745 düzensiz göçmenin yakalandığını kaydetti. 2018 için bu sayının 75 bin 284 olduğunu kaydeden Bakan Soylu, 2017’de yakalanan göçmen sayısının ise 4 bin 641 olduğunu, 2018 yılı nisan ayı başına kadar da bu sayının bin 328 olduğunu bildirdi.
Son yıllarda Afganistan kökenli yeni bir göç dalgasıyla karşı karşıya kaldıklarını aktaran Soylu, “2018 yılındaki kaçak göçmenlerin içinde 29 bin 899 kişi Afganistan kökenlidir. 2017’nin tamamında Afgan kaçak göçmen sayısı 45 bin 259 kişidir. Geçen yıl geri gönderilenlerin oranı yüzde 29, bu yıl gelen Afgan kaçak göçmenlerin geri gönderme oranı halen yüzde 10’dur. Ayrıca Ağrı ve Iğdır sınırına sınır duvarı ve duvarın hemen yanında güvenlik yolu inşa ediyoruz. 144 kilometrelik projenin 76 kilometresi tamamlandı. Iğdır’da projenin fiziki gerçekleşme yüzde 95. Ağrı’da ise yüzde 50 civarında. 7 bin 100 Afgan göçmen geri gönderilmiş. Bu hafta sonuna kadar da bu rakamı 10 bine tamamlayacağız” ifadelerini kullandı. 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2023 hedefleri doğrultusunda göç alanında yapılması gereken en önemli işlerden birisinin de düzenli göçmen sayısının artırılarak nitelikli yabancıların Türkiye’ye gelişleri konusunda her türlü kolaylaştırıcı adımın atılmasını sağlamak olduğunu açıkladı.

Düzensiz göçme mücadele adına atılacak en önemli adımlardan birinin sınır güvenliğinin artırılması ve geri gönderme kapasitesinin yükseltilmesi olacağını vurgulayan Bakan Soylu, “Halihazırda 8 bin 276 olan geri gönderme merkezi kapasitemizi önümüzdeki yıllarda 15 binin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Hatta bu yılın başında ortaya çıkan ve gösterdiğimiz ani refleks ve etkili müdahalelerle kontrol altına aldığımız ani gelişen düzensiz göçmen akınında yaptığımız gibi; Düziçi Geçici Barınma Merkezini geçici geri gönderme merkezine dönüştürerek ilave 4 bin kapasite oluşturduk, şimdi de Iğdır’da bir merkez inşasına başlıyoruz. 10 gün içinde tamamlanacak ve bitecek geçici geri gönderme merkezi oluşturuyoruz” diye konuştu.

“GÖNDERMESELER DE HİÇ FARK ETMEZDİ” 
Batı ülkelerini de eleştiren Bakan Süleyman Soylu, “Türkiye şu ana kadar Suriye ve Irak kaynaklı göç meselesinde yaklaşık 31 milyar dolar para harcadı. Avrupa Birliği’nden bize söz verilen rakam 3+3 milyar Euro. Hesaplara geçen miktar 1.85 milyar euro. Kızılay ve AFAD’a doğrudan geçen rakam. Oysa şu ana kadar çoktan projelerin yapılmış ve bitirilmiş olması lazımdı. Göndermeseler de olurdu, hiçbir şey fark etmezdi. Arada dünya kadar fark var. Öte yandan geri kabul anlaşmasına bakıyorsunuz, Türkiye bütün taahhütlerini yerine getiriyor, karada ve denizde büyük bir çaba ortaya koyuyor ama Avrupa Birliği vize serbestliği taahhüdünü yerine getirmemek için bin bir bahane ortaya koyuyor. Bizim buradan anladığımız şudur. Batı medeniyeti, menfaatleri söz konusu olduğunda değerlerini yok sayıyor. Ciddi bir samimiyet sorunu var. Dolayısıyla dünyanın bunu görmesi dünyanın bunu anlaması ve beklentilerini de, tavrını da buna göre ayarlaması lazımdır. Bizler öyle yapıyoruz” dedi.

“DAHA FAZLA DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR” 
Dünya ülkelerinin, oy kullanma tercihlerinden özgürlüğe müdahale etmeye kadar varan hasmane tutumlarına karşı daha fazla demokrasiye, hukuka, hürriyete ve özgürlüğe ihtiyaç olduğunu kaydeden Bakan Soylu, Zeytin Dalı Harekatı ve Fırat Kalkanı’na ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu: 
“Afrin’den Türkiye’ye göç etmiş bir grup, harekattan sonra ’Bizi Afrin’e geri gönderin’ diye Esenyurt’ta başvuruda bulunuyor. Eğer bu harekatlar yapılmasa göçün bir bölümü açıkta kalır. Son 10 gündür etrafımdaki coğrafyadaki tüm içişleri bakanlarıyla görüşüyorum; ana konumuz göç. İçişleriyle uğraştığımız kadar göçün dışişleriyle de uğraşarak bu meseleyi yönetmeye çalışıyoruz. Fırat Kalkanı bölgesinde son rakam 165 bin. Türkiye’den Fırat Kalkanı bölgesine gidip kendini idame ettiriyorlar. Bunu sağlayan bu memleketin insanları.”

Yükleniyor: 0%

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2018, 08:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER