Osmaniye'de TAMP Tatbikatı

Osmaniye İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından tatbikat yapıldı.

Osmaniye'de TAMP Tatbikatı

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında düzenlenen tatbikat, protokolün arama kurtarma çalışmaları sırasında kullanılan araçlardan oluşan sergiyi gezmesiyle başladı.

AFAD kriz merkezindeki tatbikatta, kurtarma ve yardım komitesinin görevleri hakkında bilgi verildi.

AFAD İl Müdürü Serhat Bulut, sorumlu kurum ve kuruluşlar ile Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında ve Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) üzerinden ilgili hizmet gruplarının veri girişi, raporlama ve talep yönetimi konularında sunum yaptı.

AYDES kısa filmi izlendi.

Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, tatbikat sonrasında yaptığı açıklamada, doğal afetlerle her an karşı karşıya bulunulduğunu hatırlattı.

En fazla can ve mal kayıplarına neden olan afetin deprem kaynaklı olduğunu aktaran Coşkun, "Afetlerle mücadele kapsamında ülkemizde yeni bir yapılanmaya gidilmiş, Türkiye Afet Müdahale Planı hazırlanmıştır. Planın amacı, afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerine ait rolleri tanımlamak, afet öncesi, afet sırasında ve sonrasındaki müdahale planlamasının temel prensiplerini belirlemektir. Bu anlamda Osmaniye Afet Müdahale Planı hazırlanmış, plana uygun olarak da her yıl, saha ve masa başı tatbikatları yapılmaktadır." diye konuştu.

Coşkun, İl Afet Müdahale Planı'nda ana çözüm ortağı kamu kurum ve kuruluşlarının araç, malzeme, personel, haberleşme gibi hususlara dikkat etmeleri ve yaşanabilecek afetlere karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER